saab 3.0 tid räminä moottorista
-
- "Koeajolla"
- Viestit: 2
- Liittynyt: To Syys 16, 2010 08:42
saab 3.0 tid räminä moottorista
Mistähän mahtaa räminä tulla 3.0 tid laiteessa?Kuuluu hanttarin puolelta moottorin kyljestä kylmänä ja tyhjäkäynnillä.loppuu kun nostaa hiukan kierroksia.Juuri vaihdettu moniura remmin kiristäjä jota luultiin syyksi mutta meni "vain 420e" pelkkään varaosaan!!!!Oikeastaan ääni on nyt vielä kovempi tuon vaihdon jälkeen mutta5min käynnin jälkeen siitä ei ole tietoakaan.Tämä on mulla toinen 3.0tid ja molemmissa kyseinen räminä alkoi tuossa noin215tkm kohdalla ja se alkaa kylmässä kelissä ensin äänteleen, mutta nyt jo kylmällä moottorilla vaikka ulkona olis20astetta.Jos jollakulla olis kokemuksia tai tietoa asiasta olisin aika kiitollinen ettei tarttisi koko moottori tilaa uusiksi laittaa.
Re: saab 3.0 tid räminä moottorista
Laturin vapaakytkin.
-
- "Koeajolla"
- Viestit: 2
- Liittynyt: To Syys 16, 2010 08:42
Re: saab 3.0 tid räminä moottorista
Joo! Jakopään kaikki hilut vaihdettu siellä n.180tkm ja tällä hetkellä 227tkm joten "pitäs" olla kunnossa.Tuo laturin "vapaapyörä" vois todellakin olla syyllinen joten jos jollakulla on tietoa sen todennäköisyydestä tai kokemusta sekä hintatietoa niin mielellään ottaisin vinkkejä!!!! Kiitos vastanneille!!!
Re: saab 3.0 tid räminä moottorista
Vapaakytkin ilmoittaa lopullisen väsymyksensä tehtäväänsä mittaritaulussa olevilla valoilla.
Huolettomia kilometriä siihen asti !
Huolettomia kilometriä siihen asti !
Re: saab 3.0 tid räminä moottorista
Tsekkaappa öljylauharin kiinnikkeet / muovitötsät ettei pääse hakkaamaan runkoon.
Re: saab 3.0 tid räminä moottorista
en tiedä sitten mikä on lopullinen väsyminen, mutta itsellä kävi juuri oireiden kuvailemat asiat omassa autossa (samanlainen).et kirjoitti:Vapaakytkin ilmoittaa lopullisen väsymyksensä tehtäväänsä mittaritaulussa olevilla valoilla.
Huolettomia kilometriä siihen asti !
Talvella alkoi kylmänä rämistä (peltinen räminä/särinä) käynnistyksen yhteydessä (1-2 min), kun laittoi jalan kaasulle ihan kevyestikkin loppui. Kevät (1,5 kk) meni ihan hiljaisesti ja sen jälkeen alkoi vähitellen räminä pitenemään käynnistyksen yhteydessä. Kesti juurikin se saman noin 5 -15 km ajon. Yhtään varoituksia ei tullut mittaritauluun / SID:iin
Ensin vaihdettiin molemmat hihnan kiristimet, ja räminä loppuikin noin viikoksi. Sitten alkoi uudelleen ja seuraavalla kerralla vaihdettiin koko laturi ja nyt on räminä loppunut, eikä ole tullut vielä takaisin (n 1,5kk)
Niin ja autossa on nyt 210 tkm mittarissa.