Laatikkoa on nyt irroiteltu erittäin kurjissa olosuhteissa. Talli meinaa olla vähän pieni ja rasvamonttu on aavistuksen liian takana joten auton alle meneminen on aika ***tumaista kömpimistä. Siinä vaiheessa kun huomaa että se 19mm hylsy jäi viereiselle pöydälle niin tekisi mieli jäädä montun pohjalle asumaan loppu iäksi. Nooh... Nälkä tulisi kuitenkin jossain vaiheessa ja sitten viimeistään olisi pakko kömpiä takaisin maanpinnalle.
Laatikko on enää yhdellä pultilla kiinni jota en saa auki. Mistään suunnasta en saa avainta sopimaan eikä hylsyn ja räikän yhdistelmä sovi sinne ollenkaan. Kyseinen pultti sijaitsee imusarjan alapuolella.
Onko ideaa/niksiä/vinkkiä pultin irroitukseen vai alanko purkaamaan sähköjä ja muita juttuja edestä pois? Auto on pian aivan paloina tallissa. Takavalot eivät vielä olleet minkään pultin edessä joten niihin en ole koskenut.
Saab 9-5 Flexi 2001, Chrysler Neon 2000, Suzuki SJ410 1983
Jäsennro. 5681
Nyt on laatikko pöydällä. Turbiini on nostettu sivuun ja kääritty kelmuun ettei rotta pääse munimaan sisälle.
Kuinka turbiinin alla olevan valurautaisen levyn saa irti? Ei ole minkäänlaista uloketta josta saisi kiinni. Vai pitääkö sitä edes nostaa pois kun laatikon aukaisee?
Jossain oli solenoidien vastusarvot mutta nyt en tietenkään niitä löydä. Mitäs ne arvot olikaan? Tai sitten se linkki kelpaa myös.
Saab 9-5 Flexi 2001, Chrysler Neon 2000, Suzuki SJ410 1983
Jäsennro. 5681
Planeettapyörästö on hajonnut. Yksi ratas on päättänyt jakaantua ja samalla neulalaakerista lähti neulat tutkimusretkelle. Rattaita on niin paljon sökönä joten nyt pitää hommata uusia osia.
Saako mistään räjäytyskuvaa tuollaiselle vaihdelaatikolle? Se pitää nyt purkaa loppuun asti ja puhdistella huolellisesti.
Saab 9-5 Flexi 2001, Chrysler Neon 2000, Suzuki SJ410 1983
Jäsennro. 5681
Räjäytyskuvan voinet saada marmorilta kun nätisti räpsyttää simmuja..en nyt muista miten tarkkaa kvuaa saa esim. varaosaohjelman kautta, kiitos rikkoutuneen kotikoneeni..