Menikö 9-5:n kytkin vai laatikko?

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
Saabmike
"Kaasari"
Viestit: 20
Liittynyt: Su Joulu 16, 2012 01:49
Paikkakunta: Porvoo

Menikö 9-5:n kytkin vai laatikko?

Viesti Kirjoittaja Saabmike »

Auto on 9-5 vm.2001 ajettu 350tkm

Tänään pyhähdyin liikennevaloihin ja kun piti lähteä liikkeelle niin yhtäkkiä vaihteet ei mennytkään päälle. En muistaakseni tehnyt mitään erikoista ennen valoja? Jotenkin sain kuitenkin survottua pakin päälle ja peruutettua valoista vähän sivummalle. Kytkin pohjassa yritin eri vaihteita sisään. Mikään ei oikein mennyt sisään? 1-5 vaihteet saa päälle jos väkisin vääntää. Jotenkin pääsin linkutettua kotipihalle. Pakkia kun yrittää käynnissä paikallaan sisään niin kuuluu karmea ruhina, rattaat ottaa toisiinsa????? Ihan samalla lailla jos ei olisi kunnolla painanut kytkintä pohjaan kun vaihtaa vaihdetta.

Oma arvio että kytkimessä jokin pamahti? Kertokaa tietävämmät?

Auto käytössä työmatkoissa päivittäin ja hyvin on toiminut. Mietin jo että pitääkö jättää pihalle lintulaudaksi? Mitä voisi maksaa korjaus? Auto Porvoossa. Kävin tietenkin kurkkaamassa jo nettiautosta jotain 2005-2006 mallista tilalle :)
Saab 9-5 2.3 Vector 2005
jusa_71
"Hölösuu"
Viestit: 1631
Liittynyt: La Kesä 25, 2005 20:50
Paikkakunta: lahti

Re: Menikö 9-5:n kytkin vai laatikko?

Viesti Kirjoittaja jusa_71 »

kytkin rikki.

remontti maksaa jossakin tonnin kieppeillä
# 4490
tech 2 ohjelmoinnit ja vikakoodien luvut kaikkiin automerkkeihin p.044-2100131
suapas
"Hölösuu"
Viestit: 1711
Liittynyt: Pe Touko 13, 2005 16:30
Paikkakunta: savonlinna

Re: Menikö 9-5:n kytkin vai laatikko?

Viesti Kirjoittaja suapas »

Kytkimen työ- tai painesylinteri antautui. Eli ei "irroita". Ei kannata väkisin runnoa vaihteita päälle, tai seuraavaksi menee laatikko... Tuntuuko kytkinpoljin normaalia löysemmältä? Jos ei, niin sit sieltä on hajonnu jotain muuta.
9-5 2.3 T A ja 2.0 T A
# 2333
Hook
"Hölösuu"
Viestit: 2224
Liittynyt: Ti Kesä 08, 2004 21:25
Paikkakunta: Helsinki/Tuusula/Somero

Re: Menikö 9-5:n kytkin vai laatikko?

Viesti Kirjoittaja Hook »

.. tai momentintasausjousien prässäty pesä on kulunut niin väljäksi, että jouset ottavat hieman paineasetelmaan/vauhtipyörään, jolloin levy pyörii herkästi moottorin mukana vaikka kytkin painettu pohjaan.
Vaihtoehtoisesti jousi poikki ja törröttää välissä tuoden levyn ja vauhtipyörä/paineasetelman välille kitkaa, vaikka kytkin poljettuna..
ng900/9-3/9-5 purkuosia pyörimässä tallin nurkissa pk-seudulla. Entäpä onko tarvis Tech 2:lle tai T5/T7 (bio) päivityksille? Puuttuuko pixeleitä SID/ACCssä? YV:llä tavoittaa.
Vastaa Viestiin