Peruutusvalot hukassa

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
dartsiartsi
"Turbo"
Viestit: 278
Liittynyt: To Tammi 15, 2004 15:30
Paikkakunta: Tikkakoski

Peruutusvalot hukassa

Viesti Kirjoittaja dartsiartsi »

Huomasin eräänä päivänä vaimon lähtiessä pihasta, että auto meni taaksepäin, mutta pakkivalot puuttuivat kokonaan.
Tänään päätin tutkia asiaa, ja eikun yleismittarin kanssa jännitteitä mittailemaan. Ei ollut :?
No sitten mittaria kyttäillen nitkuttelemaan johtosarjaa, ja eikös toisen puolen pakkivalo alkanutkin pelittämään. Otin haitarikumit irti, ja selvisi, että toinen pakkivalon johto oli irtipoikki,toinen paljaana ja myös takasumujen johdot ja maakarva olivat hukanneet eristeensä.
Eristin uudelleen ja jatkoin katkenneet johdot ja taas pelaa.
Muistelen kuitenkin useaan otteeseen lukeneeni näiltä sivuilta, että tuo johtojen kuoriutuminen /katkeaminen on ennemminkin sääntö kuin poikkeus.
Omani on vuoden 2001 9-5 sedan, ovatkohan tehneet uudempiin jotain parannuksia?? Saakos tuota johtosarjaa muuten varaosana siitä pyöreältä liittimeltä luukkuun päin, tietääkös joku :?:
ArtsiKoo
9-3 TTid -10 A6
Volvo S80 T6 automaatti -00, odottaa alkoholisoitumista.
SSK # 1927
dartsiartsi
"Turbo"
Viestit: 278
Liittynyt: To Tammi 15, 2004 15:30
Paikkakunta: Tikkakoski

Viesti Kirjoittaja dartsiartsi »

Sittenhän tuossa pääsi jo palkoille, kun vianetsintään ja korjaukseen kului vähän reilu tunti, ja siitäkin suurin osa oli kuorintapihtien ja jatkoliitinten haeskelua :D
Onpas kova hinta noille piuhoille, taidan ajan kanssa vedellä nuo uusiksi liittimiltä saakka, jotta ei tule jatkoksia siihin hanurin kohtaan joka on muutenkin ahdas. Tuli vielä vedettyä vulkkisteippiä päälle, joten jos johtojen pitäisi päästä liukumaan haitarin sisällä, niin harmia on luvassa melko pian :cry:
ArtsiKoo
9-3 TTid -10 A6
Volvo S80 T6 automaatti -00, odottaa alkoholisoitumista.
SSK # 1927
Vastaa Viestiin