9-5 navigaattorin karttapäivitys

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
saablari
"Kaasari"
Viestit: 21
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 10:12
Paikkakunta: Espoo

9-5 navigaattorin karttapäivitys

Viesti Kirjoittaja saablari »

Ajattelin päivittää Saabini originaalinavigaattoriin uuden 2007 kartan. Aikeeksi vaan jää, kun Länsiauton kaveri anteeksipyydellen kertoi hinnaksi 1060!! On se kumma asennevamma Saabin pääkonttorissa, kun haluavat ryöstää Saabilla ajavia. Tuolla hinnallahan saa pari erinomaista TomTomia, jossa on sentään suomenkielinen opastuskin.
Jääpähän komea värillinen käyttöliittymä radiolle!
9-5 AERO Wagon 2005
baab
"Tuplakaasari"
Viestit: 62
Liittynyt: Su Tammi 18, 2004 20:25

Viesti Kirjoittaja baab »

Käykö tuo Opelin navi ohjelma saabiin.?
Netistä löytyy tollasia.

Opel CD70 Navteq 2006 Scandinavia CD.
Contains:
Norway, Sweden, Finland and Danmark
Jussi
"Hölösuu"
Viestit: 2666
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2003 12:02
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jussi »

Ota selvää kenen valmistama navigaattori on ja kenen karttoja se käyttää (Navteq vai TeleAtlas)... ja sitten vain etsimään korvaavaa tuotetta.

Noita kiinteitä naveja ei niin hirveän moni valmistaja tee ja samaa laitetta hieman erilaisella etulevyllä käytetään usein monessa eri autossa.

Edellisessä Pösössä tappelin vastaavan ongelman kanssa... nyt on Saabissa TomTom ja ikinä ei enää tule kiinteää navigaattoria :)

EDIT: Noissa karttapäivitysjutuissa on vielä sellainenkin mukava juttu että ainakin Navteq lopetti noin vuosi sitten autokohtaisten karttojen myynnin suoraan asiakkaille, myynti tapahtuu vain kunkin merkin oman verkoston kautta... esim Magneti Marellin navigaattorin skandinavian kartat maksoivat Navteq:n verkkokaupassa hieman päälle 200€, kun myynti siirtyi pelkästään autojen huolto-organisaatioille hintoihin ilmestyi pari saturaista lisää...
-Jussi-
Audi Q3 Sportback, Saab 9-5 2.0T, Saab 9-5 2.3T
Ex Saab 900, 9000, 9-5
Hirschman
Matalapaineturbo
Viestit: 178
Liittynyt: Ma Touko 17, 2004 18:56
Paikkakunta: Uusimaa

Re: 9-5 navigaattorin karttapäivitys

Viesti Kirjoittaja Hirschman »

saablari kirjoitti:Ajattelin päivittää Saabini originaalinavigaattoriin uuden 2007 kartan. Aikeeksi vaan jää, kun Länsiauton kaveri anteeksipyydellen kertoi hinnaksi 1060!! On se kumma asennevamma Saabin pääkonttorissa, kun haluavat ryöstää Saabilla ajavia. Tuolla hinnallahan saa pari erinomaista TomTomia, jossa on sentään suomenkielinen opastuskin.
Jääpähän komea värillinen käyttöliittymä radiolle!
Moi!

Mulla oli sama kokemus, mutta Länsiauton kaveri olisi kai myynyt sen loppupeleissä 300 + jotain euroa, en muista tarkkaa summa enää. Tuotakaan summaa ei tunnu järkevältä maksaa yhdestä dvd-levystä. Sain klubilaisen hienolla avustuksella tilattua kyseisen levyn Saksan ebaystä, joten kannattaa kurkkia sieltä.

Tuosta Opelin levystä en tiedä käykö, sillä se on cd 8O . Saabishan se on DVD. Onnea matkaan!
Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro -06 nykyinen,ex-autot: 9-5 Hirsch Wagon -05, 9-3 Aero -01, 9000 CSE -94.
Perheessä olleet saabit:
9-5 2.3t -03, 9-5 2.0t -00, 9-3 2.0t -00, 9000i -88, 900i -84.
saablari
"Kaasari"
Viestit: 21
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 10:12
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja saablari »

Kiitos kommenteista. Vm. on 2005 ja navi Denso. Kysymys Mimmille: Mistäs kartan saa tohon hintaan tilata? Tietääkö kukaan, paljonko kartat Svedussa maksaa? 9-3 SS:n kartta maksaa alle 300 €
9-5 AERO Wagon 2005
Leuka
"Kaasari"
Viestit: 19
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2004 08:14

Viesti Kirjoittaja Leuka »

Mites on Beckerin laita? Kenen softaa käyttää, onko tieoa? Itse masiina mallia OnLine Pro.
Muutkin kuin lapset pelkää peikkoa...
Avatar
valtteri
"Hölösuu"
Viestit: 2023
Liittynyt: Su Marras 30, 2003 16:02
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja valtteri »

Leuka kirjoitti:Mites on Beckerin laita? Kenen softaa käyttää, onko tieoa? Itse masiina mallia OnLine Pro.
Muistaakseni NAVTEQ:kin karta softa.
Saabismi on sairaus,mistä ei kannata parantua
Saab NG 9-5 Aero Turbo6 XWD Hirsch -11
Saab Ng 9-3 t -08
Zetor 8540 + Odes 800 + Hitachi EX120
Perheessä myös Ng 900 -98 ja Ng 9-3 t Hirsch -08
"1159"
saablari
"Kaasari"
Viestit: 21
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 10:12
Paikkakunta: Espoo

Re: 9-5 navigaattorin karttapäivitys

Viesti Kirjoittaja saablari »

Löysin tämän vanhan viestini ja kerronpa miten päivitys onnistui. Päätin sitten lähteä juhlimaan Saabin 60-vuotista taipaletta Trollhättaniin. Lähetin ANA Trollhättaniin kyselyn navin päivityksestä ja tilasin pari viikkoa ennen reissua 2007 kartan ANA:lta. Kun menin noutamaan karttaa, huomasin, että se oli 2005 kartta. Kaveri pyyteli anteeksi ja lupasi toimittaa 2007 kartan kotiin ppuoleen hintaan. Hinnaksi tuli 220 €. Kartta on Ok, mitä ei todellakaan voi sanoa Denson navigaattorista.
GM:llä on tosi hyvä kate mokomasta vehkeestä.
9-5 AERO Wagon 2005
Vastaa Viestiin