ABS anturin kiinnikkeen vaihto, apua kaivattaisiin

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
laakkonen13
Matalapaineturbo
Viestit: 164
Liittynyt: Pe Maalis 31, 2006 21:01
Paikkakunta: Helsinki

ABS anturin kiinnikkeen vaihto, apua kaivattaisiin

Viesti Kirjoittaja laakkonen13 »

Onnistuukohan etupyörän anturin kiinnikeen vaihto kohtuullisen helposti, vai kannattaako suosiolla viedä pajalle? Voisitteko auttaa, mistä anturi ensinnäkin löytyy? Otin renkaan pois ja yritin kiikaroina, niin ei silmään sattunut. Joutuuko jotakin purkaamaan, päästäkseen anturiin käsiksi?
Vikanahan autossa on se, että hiljaisessa jarrutuksessa jarrupoljin hiukan tärisee ja nämä oireet joissakin aiheissa viittavat abs anturin kiinnekkeisiin, joten kokeilisin, jos tulisi kuntoon tätä kautta.
Miksu,
Saab 9-5 2.3 t Vector Griffin Wagon -10
Saab 9-5 2.3 t Vector Wagon -03
Saab 9-3 2.0 t Aero -01
laakkonen13
Matalapaineturbo
Viestit: 164
Liittynyt: Pe Maalis 31, 2006 21:01
Paikkakunta: Helsinki

Re: ABS anturin kiinnikkeen vaihto, apua kaivattaisiin

Viesti Kirjoittaja laakkonen13 »

Sain sitten renkaan lisäksi vanteenkin irti, kun aikani ihmettelin :D. Jonkin aikaa yritin etsiä anturin kiinnikettä 8O , mutta vuosimallista 2002 alkaen ei ole enää käytössä anturin kiinnikkeitä, anturi asennetaan suoraan omaan koloonsa. Tiedoksi, jos joudutte samojen asioiden kanssa tekemisiin.

-Mika
Vastaa Viestiin