Saab 9-3 2.0t vector 2003 Automaatti, Toisioilmapumppu

Vuonna 2003 esitelty uuden sukupolven 9-3.
Heresia
"Kaasari"
Viestit: 7
Liittynyt: Ma Huhti 20, 2026 15:55

Re: Saab 9-3 2.0t vector 2003 Automaatti, Toisioilmapumppu

Viesti Kirjoittaja Heresia »

Ahaa. Nyt sais selkiä asia 😁 eiköhän tuostakin löydy ihan videoita jossa porukka poistaa sen käytöstä, sitten kun tuo on tehty niin sen jälkeen pitää sitten ohjelmallisesti poistaa se ecusta?
Monikossa
"Hirsch"
Viestit: 716
Liittynyt: Pe Maalis 08, 2024 16:21

Re: Saab 9-3 2.0t vector 2003 Automaatti, Toisioilmapumppu

Viesti Kirjoittaja Monikossa »

Jos haluat ettei herjaa vikakoodilla.
Vaikka taulussa ei vikavalo palakkaan voi koodi löytyä josta maininta leimalla.

Pumpun poistoon oli jossain myynnissä sarja joka sisälti peitelevyn ja pitemmät ruuvit, ei niitä myytäs jos ei niitä tarvita.
Peitelevy tulee venttiiliin metalliputken ja venttiilin väliin ettei ilmaa virtaa jos venttiili jää auki ja pumppu halki tai haitariputki rikki.
petrisa
"Hölösuu"
Viestit: 4939
Liittynyt: Ma Loka 08, 2007 20:10
Paikkakunta: Oulu

Re: Saab 9-3 2.0t vector 2003 Automaatti, Toisioilmapumppu

Viesti Kirjoittaja petrisa »

Hommaa ei saa tehdä väärässä järjestyksessä :!:
Ensin SAI pumppu pitää poistaa toiminnasta ja vasta sitten poistaa imuputki tai tulpata se.

SAI pumppu on tehokas ja sen ilman virtaus on suuri. Sen kertoo jo pumpun sulakekokokin, 60A.
Mikäli putki on irti ja pumppu vielä toimii, niin se imee ilmaa suoran moottoritilasta eikä ilmansuodattimen kautta. Seurauksena voi olla hiekkaa, pölyä ym suoraan katalysaattoriin. Tukkimalla taas imuputken toimiva pumppu kyllä imee sieltä putkesta väkisin tavaraa mukaansa ja jälleen ne menee pakosarjan kautta katatalysaattoriin.
Vikakoodinlukua: Op-Com (Saab+Opel), VCDS (VAG-konserni)
petrisa
"Hölösuu"
Viestit: 4939
Liittynyt: Ma Loka 08, 2007 20:10
Paikkakunta: Oulu

Re: Saab 9-3 2.0t vector 2003 Automaatti, Toisioilmapumppu

Viesti Kirjoittaja petrisa »

Lisätään....
Moottorin vikavalo syttyy, kun ECU huomaa, ettei pakosarjaan pumpata ilmaa. Oma vikoodinsakin siihen on. Vikavalo (helikopteri) kertoo pakokaasupäästöjen vian eikä mene katsastuksesta läpi.

Ainoa keino on poistaa ECUn softasta koko järjestelmä tai sitten huijata ECUa luulemaan ilmaa pumpattavan omilla "patenteilla" ilman softamuutosta.
Vikakoodinlukua: Op-Com (Saab+Opel), VCDS (VAG-konserni)
Vastaa Viestiin