Takavakaajan puslat

Vuonna 2003 esitelty uuden sukupolven 9-3.
Vastaa Viestiin
Nuts
"Viggen"
Viestit: 574
Liittynyt: La Joulu 23, 2006 03:50

Takavakaajan puslat

Viesti Kirjoittaja Nuts »

Mårå

Muistaako joku MY08 SC 1,9 Tid vakio alustalla onko takavakaajan halkaisija 17 vai 18 mm....ettei tarttis tonne pakkaseen mennä mönkimään:)

Tästä osastahan on kahta versiota....

http://www.skandix.de/en/spare-parts/su ... d/1040614/
glyzer
"Aero"
Viestit: 314
Liittynyt: Ti Maalis 03, 2009 14:30

Re: Takavakaajan puslat

Viesti Kirjoittaja glyzer »

Omastani (vakioalusta, MY06 SC) vaihdoin kyseiset osat viikonloppuna. Tarviketorilta tilasin uudet puslat rekisterinumeroa+mallia vastaan, MUISTAAKSENI antoivat sieltä 18mm puslat (tilasin jo kesällä enkä laittanut mihinkään ylös noita kokoja). No, alkuperäisissä puslissa luki päädyssä isolla että "19" kun ne irroitteli. Koitin tönärillä mitata, n. 19mm näytti. Laitoin kuitenkin nuo tarviketorin puslat, menivät kohtuu pienellä vaivalla paikoilleen. Kaikki kolinat ja paukkeet katosivat samoin tein. Samalla tosin vaihtui myös bumerangit, nekin saattoivat kolista. Kaikki osat siis alkuperäisiä, 270tkm ajettu.

Puslia vaihtaessa -- ei tarvinnut irroittaa kallistuksenvakaajaa renkaan päästä, eli ainakin mulla riitti kun aukaisi sen helan minkä sisällä pusla on, putsasi kunnolla vakaajan ja helan ja laittoi laakerirasvan kanssa uudet puslat paikoilleen. Tunkkia kun käytti alatukivarren alla sopivasti niin sai siirreltyä kallistuksenvakaajaa ylä-alasuunnassa niin että hela meni nätisti taas kiinni. Oikealla oli joku johtokotelo just sopivasti tiellä että oli vaikea avata helan pulttia, mutta sen kotelon saa ruuvailtua siksi aikaa pois (se on vain suojakotelo johtoliitokselle).
9³ SC 1.8t
Vastaa Viestiin