SAAB 9-3 NG AJOVALOT PIMENI

Vuonna 2003 esitelty uuden sukupolven 9-3.
Vastaa Viestiin
Kalle 9-3
"Kaasari"
Viestit: 24
Liittynyt: Ke Maalis 18, 2015 12:17

SAAB 9-3 NG AJOVALOT PIMENI

Viesti Kirjoittaja Kalle 9-3 »

Onko kenelläkään kokemuksia tai vinkkejä kun sattui semmoinen tapaus, että autoa käynnistäessä molemmat ajovalot / lähivalot sammuivat ja vika oli sinänsä helppo kun vaihtoi vaan uudet polttimot niin taas toimii.

Kaikki muut valot toimivat koko ajan parkit ja pitkät ym.
Auto on siis vm. 2003 ns kakkostyyppi sedan ja normaali H7 polttimot (tosin Biltema +80 tms malli)

Tuli vaan mieleen että harvoin menee molemmat polttimot ihan yhtä aikaa, joten oisko jotain syvällisempää vikaa sähköissä ja tietty aika näyttää kauanko polttimot nyt kestää mutta vinkkejä otetaan vastaan mikäli olette törmänneet vastaavaan juttuun ?
petrisa
"Hölösuu"
Viestit: 4811
Liittynyt: Ma Loka 08, 2007 20:10
Paikkakunta: Oulu

Re: SAAB 9-3 NG AJOVALOT PIMENI

Viesti Kirjoittaja petrisa »

Ei kannata ihmetellä, varsinkaan joidenkin halpojen ja/tai "superhyper ekstriimi xx%" polttimoiden kanssa. Eivät kestä pitkään. Kokemuksia useista eri malleista ja vain muutama kuukausi kestöikää parhaimmillaan. Nykyiset ovat muuten mulla Philips WhiteVision ja todella hyvät valoteholtaan sekä värilämpötilaltaan. Kestäneetkin jo vuoden! :D Paremman valon ne antavat kuin nuo muut kokeilemani.

Saabin valosysteemi, jossa valot syttyvät virtalukon ohjaamana, mutta sammuvat starttiasennon ajaksi, on polttimoille rasite. Jotkut laittavat polttimoita säästääkseen aluksi parkeille juuri tuon edellä mainitun systeemin takia. Itse en tuota tee, kun on tottunut käyttämään ajovaloautomatiikkaa.

Hienompi, joskin vaatii askartelua, olisi valojen syttyminen vasta auton käynnistyttyä. Se olisi aika helppo toteuttaa releellä, joka saa ohjauksen laturin herätejohdosta. Poltimoiden tarkistuksessa virtojen kytkeytymisen yhteydessä saattaa tulla ongelmaa eli voi ilmoittaa SIDssä vikaa, joka ei kuittaudu itsestään pois auton käynnistyttyä ja valojen syttyessä. Varmuutta käytöksestä ei ole, kun ei ole tullut testattua.
Vikakoodinlukua: Op-Com (Saab+Opel), VCDS (VAG-konserni)
Kalle 9-3
"Kaasari"
Viestit: 24
Liittynyt: Ke Maalis 18, 2015 12:17

Re: SAAB 9-3 NG AJOVALOT PIMENI

Viesti Kirjoittaja Kalle 9-3 »

Kiitos mielipiteestä ja näin itsekkin ajattelin asiasta mutta ei kysyvä tieltä eksy vai miten se sanotaan :roll:
Nyt odotellaan kauanko nämä polttimot kestävät ja nuo mainitsemasi Philipsin lamput on joskus ollut itsellänikin jossain autossa ja olen samaa mieltä valotehosta ja väristä sekä kestävyydestä.

Tässä on juttuna se että se on mun pojan auto ja siihen yritettiin hakea "Xenon lookkia" niin ne ei vaan kestä vaikka kuitenkin maksavat enemmän kuin muutaman euron.

Mietin jälkiasennus xenon muutossarjan laittoa siihen mutta en tiedä johtaako se sitten lisäongelmiin.

Auto on ollut yhdellä tutulla ennen meitä ja on aika vähän ajettu vm. 2003 ikäiseksi mutta ollut muutamia ongelmia mm. Bensapumppu meni ja kuskin ikkunahissa mennyt 2 kertaa ja nyt tää valo homma mutta toivottavasti se ei ollut kuin sattumaa.
(Suomi-auto aj. vain 85 000km)
G-mies
"Ukkomies"
Viestit: 4471
Liittynyt: Pe Maalis 05, 2004 17:11
Paikkakunta: Ruotsalo

Re: SAAB 9-3 NG AJOVALOT PIMENI

Viesti Kirjoittaja G-mies »

Jos laitat jälkiasennusxenonsarjan, niin ajovalojen koodaus pitää muuttaa TECH2-laitteella xenoneiksi, muuten ei tahdo toimia. Harrastajilta löytyy apua kyllä.


Matti
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
# 1988 = Matti Vanhamäki
966
"Turbo"
Viestit: 256
Liittynyt: To Joulu 29, 2005 18:00
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: SAAB 9-3 NG AJOVALOT PIMENI

Viesti Kirjoittaja 966 »

Xenonkauppa.fi:n Cobra-sarjat toimii myös halogeeni-(invertteri)jännitteellä. Ollut -06 Sportcombissa useita vuosia, ja toimii moitteettomasti - syttyy heti,ei välky eikä tule vikailmoituksia.
966
Aja millä haluat, ja Saabilla lopuks!
Vastaa Viestiin