Nostomekanismin vaihto tehty, oma vanha säätömoottori laitettu pakettiin. Moottoria ajellessa ylös/alas ääriasentoinhin, on liikeradat pidemmät kuin itse nostomekansimin kanssa. Ääriasennot löytyy moottorista, ja ajoin sen yläasentoon, kun vaihdettava mekanismikin oli valmiiksi yläasennossa. Helppo homma; kolmela torx ruuvilla kiinni. Testiajot vielä ennen ovipahvin takaisin laittoa. Sitten mukavuus- ja puristumissuojan opetukset, kuten ohjekirja neuvoo. Ikkunansäätönpainikkeessa on kaksi asentoa, tuntuu pieni pykälä. Siitä tunnistaa, jos auton ikkunoissa moiset lisävaruste-toiminnot.
Jäi hyllyyn ylimääräinen takaikkunan nostimen moottori(2-pinninen). On -04 mallin autosta, vänkärin takaovesta. Myydään tarvitsevalle.
Edit1:
Mekanismin vaijeri oli pompannut pois rullilta ja keriytynyt säätömoottorin akselin ympärille. Hyvin solmussa eikä saa kerittyä takaisin, jotta pelais kunnolla. Lisäksi punainen ylärulla oli hieman vääntynyt, mutta ehjä.
Kokemusta kenelläkään pelkän mekanismin vaihdosta, johon siirtäisi oman moottorin, joka toimii.? Onko moottorin asento ajettava tiettyyn ääriasentoon tms., jotta vaihtomekansimin vaijerin mitta on sopiva. Ettei moottori sitten asennuksen jälkeen aja voimalla sitten lasia vasten ääriasentoja, särkien jottain.
Problem :
Eli oikeanpuoleinen takaikkunan moottori / -mekanismi antautui. MY 2005 Aero, jossa siis puristusmisuojat.
Ikkuna lasketui alas, mutta ylös ei enää tultu, käsin piti avustaa.

Aiemissa viesteissä ollut mainintaa, että uusi-/ tarvikemoottori pitää olla 6- pinninen. Onko tästä tarkempaa tietoa, jollain, joka on vaihtanut ko. moottoria? Toinen malli on ilmeisesti 2-pinninen, jossa tuota puristumisuojausta ei ole moottorin "ominaisuuksissa".
Onko kokemusta kenelläkään, kun tuo mekanismi+moottori uudistui MY2007 lukien, että käykö se myös
aiempiin vuosimalleihin ilman modausta, kiinnitys sekä sähkötöpselit?
Lukemani perusteella tuo uudistettu mekanismi/moottori MY2007 --> on kestävämpi ja luotettavampi.
Hieman hinnakkaampi on kuin vanha malli, kun Bildelbasenilta niitä etsii, mutta kun vaihtaa niin vaihtaa kerralla.
Tiedoista on apua ennen uuden osan tilaamista, menee sitten kerralla oikein.