Ei muuta kuin kiitoksia palstalle, täällä on todella asiantuntevaa porukkaa ja vastaukset ovat aina auttaneet asiassa eteenpäin. Jatkakaa samaa linjaa. Kiitos ja moi tällä erää

Osui ja upposi! Tolla volgan 170hp vaparilla ei tosiaan mitään spurtteja oteta. Muutaman kerran on sattunut vuokra-autoksi tuollainen tai jopa alitehoisempikin ja melkoisia nuhapumppuja ovat. Bensankulutuskin aika ronskia.Ristom kirjoitti:Onnea matkaan.
Sori, mutta on pakko vähän dissata tota konetta, kun on tullut vastaavaa ajettua V70:llä, onneksi vain vähän.
Ohitukseen lähtö tapahtuu seuraavasti:
Katsot kalenterista sopivan päivän, jolloin voisi saada viikon kiihdyttämisen jälkeen luonnollisesti ylinopeutta ajaen jonkun takavalot eteensä. Kun löydät paikan jossa et näe avautuvalle suoralle, alat kirjoittaa kirjettä tehtaalle, jotta voisit anoa ohitukseen lähtöä. Pienellä präntillä kirjoitat Post Scriptumiin terveiset siltä varalta, että ohitus ei tule onnistumaan (edellä on kuitenkin saletistiisti
) Kärsimättömänä lupaat itsellesi lähettää sen kirjeen seuraavalla mahdollisella taukopaikalla, jos siis ohitus onnistuu.
No se suora sitten alkaa aueta. Olet jo hyvän aikaa seissyt kahdella jalalla kaasupolkimen päällä. (Itse asiassa tulipeltiin on painunut tämän vuoksi jo 13,7 cm syvä kuoppa kaasupolkimen kohdalle.) Mitään ei ole silti vielä tapahtunut, vaan haet nelosta silmään.. No ei se perhana lähde, pakko hakea kolmosta. No nyt! Nyt se alkaa kohta lipumaan ohitettavan rinnalle.. Kuinka käy: Pääsi ohi! Näin se käy!! Siis toivomallakin pääsee ohi!! Ihmeellistä! Mahtoiko se ohitettava sittenkin jarruttaa?
Suosittelen Sinulle automaattivaihdetta, niin ei tarvitse järjestään kokeilla vääriä vaihteita. Volvossa taitaa olla sama laatuaski kuin SaabissakinRistom kirjoitti:......Mitään ei ole silti vielä tapahtunut, vaan haet nelosta silmään.. No ei se perhana lähde, pakko hakea kolmosta. .....
ja luotettavin oli vanha kunnon B18. ai hitto, nyt meni jo OT:ksiTTiD kirjoitti:Tosin yksi volvon luotettavimmista koneista!