Elektroninen ahtopaine/lambda/muu näyttö (myös MS)

Autoja voi muokata ja säätää. Täällä voit vaihtaa mielipiteitä aiheesta.
Vastaa Viestiin
Passi
"Hirsch"
Viestit: 931
Liittynyt: Su Syys 14, 2003 10:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Elektroninen ahtopaine/lambda/muu näyttö (myös MS)

Viesti Kirjoittaja Passi »

Moro.

Olen tossa suunnitellut jo jonkin aikaa mikrokontrolleria joka toimisi näyttönä erinäisille suureille.

Mikrokontrolleri ainakin ensimmäisessä versiossa olisi Atmelin T89C51AC2.

Ominaisuuksina:
- PLED näyttö (http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?dok=9854.htm)
- 8 AD muunninta
- RS232-yhteydellä softan päivitys vaikka suoraan autossa
- Omien softien teko mahdollista
- Megasquirttiin yhteys

AD-muuntimiin käyttäjä voi kytkeä:
- NTC-antureita
- Minkä tahansa jännitelähtöisen anturin
- Lambdan
- mitä vaan max 3V (vastusjaolla max. ~100VDC)

Näyttö tulee kokonsa puolesta sopimaan normiin DIN-reikään. Kiinnitykset ja paneloinnit ovat vasta harkinnan alla, eli raaka-näyttönä ois tarkotus myydä näin aluksi.


Levylle voisin tehdä myös protoarean johon käyttäjät voivat kytkeä mitä lystäävät, vaikka paineanturin jne.

Protoalueella:
- +5V lähtö
- +3V lähtö (10mA max virta yhteensä)
- AD muuntimien sisääntulot
Ja protoalueelta siis voisi johdotella omiin pieniin kytköksiin (vaikka vastusjaoille tai paineanturille) omat piuhat näpäkästi saman koteloinnin sisälle.


Hintaa käikäleelle tulisi ~100-200 euroa, riippuen onko kasattuna jne. Hintaa nosti tuo näyttövalinta (30euroa), mutta tuo PLED on kyllä paras vaihtoehto.



Softasta sen verran että olen koodaillut AD-muuntimet ja yhteyden MS:ään kuntoon. Ja mietin että jos joku tuon ostaa, niin voin yhden anturi-setin asetukset ohjelmoida, jolloin jokainen saa näytön varmasti käyttöön. Koodaus on C:llä.

edit:

Vanhan APC:n nakutusledi tulee kanssa. :)

T. Pasi
99T-museopeli
Passi
"Hirsch"
Viestit: 931
Liittynyt: Su Syys 14, 2003 10:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Passi »

Tässois proto, huomaa että tässä ei ole lopulliseen tuleva parempi 2-rivinen PLED näyttö ja tekstin/muun ulkoasuun ei ole kiinnitetty vielä huomiota. Ainoastaan sisältö merkkaa :) :

http://www.evtek.fi/~k0201253/temp/eniview.avi

Et kättä ylös jos tollanen kiinnostas. 8)


T. Pasi
99T-museopeli
Vastaa Viestiin