Robert kävi ajamassa vähän Ferrareita ja Porscheja vastaan...Autossa kuulema ahdot tossa 0.8-0.9 bar..Kurvit ei ajettu täysii mutta suorat kylläkin..Aika hauskan näköistä kun Saabi paahta tollasten autojen ohi aika helpon näköisesti..Robert sanoi että huiput jää noin 220km/h 6-vaihteisen laatikon takia...Ja ensi kaudelle olisi tiedossa noin 1.2baria LISÄÄ
Katsokaa ja nauttikaa
potkuhousu kirjoitti:Sehän liikku aika rapeesti, tosta pitää ottaa selvää.
Jos tarkoitit että kyseisestä Saabista pitää ottaa selvää niin täs on pari linkkii..Ruotsiks tosin mut
Jos tarkotit jotain muuta tää on luultavasti ihan turha vastaus
Kyllä se Saba kulkee lujempaakin kuin 250 km/h, mutta softa pitää olla oikeanlainen ja nopeudenrajoitin blokattu softasta pois.
Esim. Rolf Uhrin (Nordic Uhrin toimitusjohtaja) Saab 9-5 Aero farkun huippunopeus on 274 km/h ja BSR:n Saabin softista vastaavan teknikon entinen NG900:n (vm. 1995) huippunopeus on 295 km/h.
Tuo Robert Uhr oli muuten käynyt mittauttamassa autonsa tehot Nordic Uhrin Rototesterillä:
Mutta huomasitko kaden vaihteiston eron 5 vaihteinen 250 km/h ja 6 vaihteinen 290 km/h
Tossa saakin olla jo isompi takaspoileri kun itse huomasin että 250 nopeudessa jos nostaa jalan pois kaasulta alkaa perä vähän heittelehtii ja vispaamaan. Syy voi olla jo hieman kuluneet iskarit tai sitten aerodynamiikka alkaa vetää viimesiä. Niin piti hellittää kun loppu suora muuten olisin koettanut vielä kuinka pitkälle menee yli asteikon
Jyrki alias potkuhousu
SS-K #1636 STCF #2 Zaino Show Car PolishTrolli.nu
Viimeistely alkaa ensimmäisestä Zaino kerroksesta
Tuolla vakio aerolla en ole yli 245 päässyt, mutta siinä ei kyllä perä ole lähtenyt hakemaan. Alusta kyllä jokatavalla alkaa 200 jälkeen olemaan turhan heppoinen.