EDIT 19MAR25: 9-5 Aero sedan 2000 (Nordic Stage 2)

M: Myydään A: Annetaan
Vastaa Viestiin
Saabanisti
"Ruisku"
Viestit: 124
Liittynyt: Ti Marras 01, 2005 00:14
Paikkakunta: Hämeenlinna

EDIT 19MAR25: 9-5 Aero sedan 2000 (Nordic Stage 2)

Viesti Kirjoittaja Saabanisti »

EDIT 19MAR25:
Pientä päivitystä.

Nyt olis auto katsastettu 9h hitsauksen jälkeen. OK, ajassa on mukana moottoriöljyn, kaikkien suodattimien vaihto ja jälkikatsastus. Ilmeisesti sen verran hitsattiin, ettei vuoden päästä välttämättä tarvitsisi. Mutta eihän pellit virheettömiä ole, joten töitä riittää oikealle harrastajalle. Olen vastaillut kysyjille alla olevia lisätietoja:
  • Auton väri on Cosmic Blue, vaikka onhan väri jo vähän himmennyt. Konepelti on teipattu 10 vuotta sitten ja sekin on alkanut jo hilseilemään. Oikea sivupeili on hopeanharmaa.
  • Renkaat ja vanteet ovat hyvässä kunnossa. 17" Nokian kesärenkaat taisi tulla ostettua tänä keväänä ja talvirenkaat on 16" Nokian Nordman 7, joissa kulutuspintaa 6-8mm.
  • Sisustus on harmaa, täysnahkapenkeillä. Tietysti automaatti-ilmastointi. Kuskin penkin lämmityksen säädöstä on näköjään taustavalo palanut mutta muistaakseni varalamppuja on jossakin - pitää etsiä. Kaikki pelaa. SID:stäkään ei ole pikseleitä hukassa.
  • Huoltokirjasta näkee, että öljyjä on vaihettu 10K km välein. Auto ollut kakkosautona, jolloin kilometrejä on kertynyt viime vuosina kovin vähän, poislukien viime kesästä alkaen, kun tyttö sai kortin ja on näköjään kympin vuodessa huristellut. Öljyn vaihto olisi taas ajankohtaista (Tehty 19.11.2025). Näköjään vuosi sitten vaihdetut alatukivarret eteen ja vesipumpun vaihto on jäänyt merkkaamatta (merkkasin).
  • Katsastuksessa tuli hylky: Pohjassa kuskin ja oikealla takapenkin matkustajan kohdalta meni keppi läpi, samoin molemmista helmoista, jonka lisäksi oikealla takalokarin kaari pitää paikkoa. Näillä pitäis päästä katsastuksesta läpi (=>Hitsattu ja katsastettu 19.11.2025). Mutta ei huoltoa, fiksattavaa löytyy muualtakin ja perinteinen peräkontin alareuna alkaa olemaan aika hapan.
Mutta nyt ei ole päivän päälle olevaa kiirettä auton myymiselle. Eihän näistä mitään saa verrattuna käyttöarvoon, kaksi tonnia lienee lähellä totuutta. Nyt varmaan talvi ajellaan vielä mutta ensi kesänä/syksynä voisi olla oikea hetki luopua, jos vaan joku haluaisi harrastuksena peltihommiin ryhtyä. Kuten todettu, tekniikan puolesta ei murheita. Pistäkäähän korvan taakse!

- Saabanisti
__________________________________________

Ei mahda mitään, vaikka hyvää huolta pitää autosta ja tekniikka on kunnossa, niin alkaa vaan pellit pehmiimään. Taitaa olla kaikki perinteiset kohdat. Käytin auton katsastuksessa ja pitäs pari reikää pohjasta, helmoista ja takalokarin kaaressa hitsata. Tässä on jo pari vuotta arvuuteltu, että alkaa olemaan kohta kakkosauton vaihdon paikka. Ei vaan raaskiis muuten toimivaa ja tekniikaltaan hyvää peliä paaliin pistää.

Kyseessä siis 2000 vuosimallin automaatti Aero, kohta vasta 274000 km mittarissa. Auto on ollut meillä vuodesta 2005 alkaen ja hyvänä on pidetty. Huoltokirja ja kuitit löytyy. Autossa on Nordicin Stage 2 viripaketti avarammalla pakoputkella; 260hp, 6,9s 0-100Km/h, vetokoukku, kahdet renkaat. Kymmenkunta vuotta sitten tehtiin moottoriremontti, kun parissa sylinterissä oli renkaat jumissa - siihen loppui öljyn kulutus. Vaidelaatikko on myös vaihettu samoina aikoina.

Olisiko täällä ketään vannoutunutta Saabbi harrastajaa, joka arvostaisi vanhaa rouvaa ja olisi kiinnostunut jopa fixaamaan auton seuraavalle vuosikymmenelle?

Ensiapuna pitänee viedä auto hitsattavaksi, että saa leiman. Mutta ei huolta, fixattavaa jää vielä. Tyttö muuttanee ensi kesänä toiselle opiskelupaikkakunnalle, jolloin viimeistään taitaa olla luopumisen paikka.
Jarru on vauhdin surma!

9000 Turbo Airflow -89 s. 26.1.2000, kolaroitiin 4.11.2005, kuoli saamiinsa vammoihin 10.11.2005
9-5 Aero -00 Nordic 2 s.19.11.2005
Vastaa Viestiin