Kate kohdallaan 'merkkiliikkeessä'

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
DDT
"Tuplakaasari"
Viestit: 78
Liittynyt: Su Maalis 21, 2004 07:38
Paikkakunta: Espoo

Kate kohdallaan 'merkkiliikkeessä'

Viesti Kirjoittaja DDT »

Öljypohjan pultti Länsiauto Olari 12e ja risat.
Motonet 1.68e ja tiiviste 0.5e

Laiskuus on kallista. Pari viikkoa sitten kävin ostamassa Motonetistä suodattimen ja tivarin. Pulttia ei löytynyt/ollut.

Tänään kun pulttia tarvitsin, päätin käydä duunimatkalla Länsiväylän 'halpahallissa'. Motonet olis tarkottanut n. 20km lenkkiä.

Varaosamyyjä haki tuotteen ja tuijotin töllöä siinä sivussa.... mitä #@#&@@ totesin. Siihen myyjäkin sanoi, että onpa kallis. Lieköhän koneella väärä hinta... katsoi paperilistalta, sama tulos.

Lähtö 12e+sentit. Onneksi oli tiiviste jo valmiina, sekin olis varmaan ollut väh. 5e.

Kun aikani siinä jeesustelin, totesi myyjä, että mä pyöristän kymppiin. Tuli kaupat. Jos peräkontissa oleva sixpack ei olisi ollut lämpenemässä olisin saattanut jopa ajaa motonettiin, mutta.....laiskuus.

Kuukauden päästä olisin saanut pultin kohtuu hintaan PSC:stä huollon yhteydessä. Mutta kun tuli 10tkm täyteen nykyisillä öljyillä. Kesäloma (intiaanikesä?) edessä, jolloin kilsoja tulee vielä 2-3tkm lisää ja kun vedän tuota kaikkien rakastamaa teiden tukkoakin (kusikoppi, etc ... :? ) vielä perässä ajattelin pistää autoon uudet veret.

Elämä on... Ei aina kallista, jos vain tietää mistä palvelunsa hommaa. Meidänkin 110tkm huolto hoidetaan loman yhteydessä Jyväskylässä.
3 * 99 75-84 (R.I.P.), OG900 -84 (R.I.P.) , NG900 -98
9-3 1.8t SC -07 ajossa
#2127
makinju2
Matalapaineturbo
Viestit: 176
Liittynyt: Su Kesä 19, 2005 10:30
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Kate kohdallaan 'merkkiliikkeessä'

Viesti Kirjoittaja makinju2 »

Sama juttu laakereissa. Niihinkin saadaan jotenkin ihmeen kautta moninkertaisia hintoja siihen nähden, millä teollisuuteen niitä ostetaan tai jos ihan itse ostaa laakeriliikkeestä.
Vastaa Viestiin