Suursijoittaja vaatii Saabin lahtaamista

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Saappi Kuski
"Hölösuu"
Viestit: 3011
Liittynyt: Su Kesä 20, 2004 17:39

Viesti Kirjoittaja Saappi Kuski »

Moukarimies kirjoitti: Sanopas esim. saksalaiselle, että hänen Audi, BMW, VW tai Mercedes on jotenkin huono ja hän ei välttämättä ymmärrä vaatia autoltaan tarpeeksi.
Veikkaanpa, että saksalainen autonostaja kuitenkin tietää, mitä autolta vaaditaan.
Sanon mielelläni. Minä en niitä kummemmin ihaile vaikka ne Suomessa ihailtuja autoja onkin. Saksalainen tienaa niin hyvin suhteessa autojen hintaan siellä että se antaa vapauksia olla käyttämättä sen kummemmin järkeä auton valinnassa. Kun ottaa vielä huomioon että maan ilmasto ja keliolosuhteet ei aseta juuri mitään vaatimuksia autolle niin siellä voi huoletta valita auton ihan itselle sopivan merkin imagon mukaan. Isänmaalliisuus on myös iso tekijä.
Ja koska taas Saabin vahvuudet on juuri noissa pohjoisten huonojen olosuhteiden ominaisuuksissa, on selvää että niillä vahvuuksilla ei sielläpäin juhlita.
9000CS 2,3
Moukarimies
Matalapaineturbo
Viestit: 166
Liittynyt: Pe Tammi 07, 2005 22:53
Paikkakunta: Lapua/Vaasa, FI

Viesti Kirjoittaja Moukarimies »

Sanon mielelläni. Minä en niitä kummemmin ihaile vaikka ne Suomessa ihailtuja autoja onkin. Saksalainen tienaa niin hyvin suhteessa autojen hintaan siellä että se antaa vapauksia olla käyttämättä sen kummemmin järkeä auton valinnassa.
Tuosta olen eri mieltä. Saksalaiset ovat säästäväistä kansaa ja useasti jopa Audin A4 cabriot ovat dieselkoneella. Järjettömien maassa tuskin VW Golf TDI olisi myyntilistojen kärjessä vuodesta toiseen.
Kun ottaa vielä huomioon että maan ilmasto ja keliolosuhteet ei aseta juuri mitään vaatimuksia autolle niin siellä voi huoletta valita auton ihan itselle sopivan merkin imagon mukaan.
Ilmasto täällä on helppo, mutta kelejä on monenlaisia. Kävin hetki sitten Alpeilla ja kummasti siellä näkyi olevan enemmän nelivetoisia autoja kuin täällä Tonavan varressa. Nämä vaikeampiin olosuhteisiin tarkoitetut nelivedot olivat pääosin kotimaisia merkkejä. Saksassa on paljon kovemmat vaatimukset autolle. Täällä ei Autobahnilla ole enää leikki kyseessä kun verrataan Suomeen ja Ruotsiin, joissa ajetaan hiljaa. Hyvänä esimerkkinä vaatimustasosta käy Mersun E-Luokka, joka on menettänyt maineensa aika totaalisesti laatuongelmien ja jarruvikojen takia. Onkos Suomessa ja Ruotsissa käynyt niin, että vuoden vanhan 35 tkm ajetun E:n hintapyynti on puolet uuden ovh:sta?
Ja koska taas Saabin vahvuudet on juuri noissa pohjoisten huonojen olosuhteiden ominaisuuksissa, on selvää että niillä vahvuuksilla ei sielläpäin juhlita.
Tästäkin voimme sanoa, että kyseessä on imagojuttu. Kaikki länsimaiset autot ovat nykyään tosi hyviä talvisin. Kai Saab voittaisi esim. TM:n talvitesteissä, jos kyse olisi todellisesta etumatkasta tällä saralla. Pääosalle suomalaisistakin autonostajista ääriolojen talviominaisuudet ovat turhia, koska pääosa väestöstä asuu alueilla, joilla tiet ovat auki ja suolattuna jatkuvasti. Jos talviominaisuuksista välitettäisiin, nelivetoisia autoja myytäisiin kai enemmän
peinu
"Hölösuu"
Viestit: 6203
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 09:09
Paikkakunta: Jyskä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja peinu »

Nyt lähtee taas Moukarimieheltä tulppa irti.

Voitais vaikka palata takaisin Saab 9-5 vs. Golf -vertailuun.

9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
Henkka #2283
"Hölösuu"
Viestit: 2909
Liittynyt: Ke Helmi 16, 2005 12:13
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Henkka #2283 »

Jos ruottalaisia ois samanverta kuin sakemanneja, ei saapilla ois hätäpäivää.
SS-K Jäsen #2283
Nyt: M-B EQE 300 -23, M-B S 55 AMG L -04
Menneet: Ford Mondeo 1.8 stw -03, S 500 L 4matic -12, S 350 Bluetec -11, S 500 L -99, 9000 Aero -96, 9000 turbo -89, 900i -87
Moukarimies
Matalapaineturbo
Viestit: 166
Liittynyt: Pe Tammi 07, 2005 22:53
Paikkakunta: Lapua/Vaasa, FI

Viesti Kirjoittaja Moukarimies »

Jos ruottalaisia ois samanverta kuin sakemanneja, ei saapilla ois hätäpäivää.
Naulan kantaan! Tuotteessa ei ole mitään sen kummemmin pielessä.
Tri-Lo
"Hölösuu"
Viestit: 5117
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2004 19:25
Paikkakunta: Mustasaari
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tri-Lo »

Henkka #2283 kirjoitti:Jos ruottalaisia ois samanverta kuin sakemanneja, ei saapilla ois hätäpäivää.
Tai Saab olisi syntynyt saksassa ruotsin sijasta, olisi tänä päivänä ainakin Bemarin kokoinen merkki jos ei vieläkin suurempi..
Vastaa Viestiin