Itse olen sitä mieltä, ettei autoteollisuutta pidä tukea yhtään. Volvo ja Saab ovat kummatkin valmistajia, jotka ovat ratsastaneet turvallisuudella, mutta kun nykyään muut valmistajat ovat merkittävästi ottaneet kiinni tätä etumatkaa, niin Volvolla ja Saabilla ei juuri ole tarjottavaa. Ihan hyviä autoja, mutta hinta on kova ja mitään erityisen erinomaista niissä ei ole. Kiinalaisten käsissä näillä autoilla vois olla tulevaisuuttakin, jos tuotekehitykseen saataisiin tarpeeksi rahaa. Ei kiinalaiset varmasti ostaisi ruotsalaisia, jos niissä ei nähtäisi tulevaisuutta.

Jenkkiautot puolestaan on ratsastanu pelkästään sillä, että patrioottisuus jenkeissä on ihan omaa luokkaansa, mutta heti kun bensan hinta nousi ja tuli huonommat ajat, niin alko jenkitkin ajattelemaan järjellä..
Yritysten johto on ollut huonoa, ja tuotekehitys varsinkin aivan onnetonta, ja se sitten näkyy...
Ja kuin kirsikkana kakun päälle UAW ei suostu mihinkään kompromisseihin palkkojen ja etujen suhteen, niin siinähän sitten lähtee kilometritehtaalle koko porukka

Konkurssiin vaan, kova kohtalo se on, mutta tekohengitys maksaa helvetisti, ja vain viivyttää väistämätöntä...