Taiwanilainen valmistaja valitteli sähköpostissa, että heillä ei ole enää tallessa mitään materiaalia, kun valmistuskin on päättynyt toistakymmentä vuotta sitten.
Kyseessä on siis 80-90-lukujen varmaan yleisin halpis jälkiasennus-cruise. Alipainetoiminen ja käyttöpaneeli musta vaakasuorassa oleva paneeli, jossa vasemmalla neliömäinen virtaledi, keskellä kaksi vihreää nappia (Set/Acc ja Res/Cst) ja oikealla virtakytkin.
Muut johdot sain jo selvitettyä, mutta kaksi johtoa hakee vielä tarkoitustaan.
Keltainen on ilmeisestikin nopeussignaalia varten ja on todennäköisesti ollut kytkettynä sytytyspuolaan. Sarjassa on mukana myös vetoakseliin kiinnitettäviä magneetteja antureineen. Monen säätimen asennusohjeessa puhutaan impulssien määrästä / kilometri (esim 5000/km tai 8000/maili) Tässä varmaan samaa luokkaa.
Ruskea on todennäköisesti polkimille, mutta onko se maadoittava vai pitäisiköhän siihen tulla jännite poljinta painettaessa? Jos pitäisi arvata, se kytketään jarruvalokatkaisijan kylmälle puolelle, jolloin siihen tulee jännite poljinta painettaessa.
Olisikohan kenelläkään vastaavaa vanhasssa Saabissaan, josta kytkentää voisi luntata?
Ja tiedän kyllä, että uusia ja parempia saa kaupasta.

Tämä onkin ihan harrastusta ja vanhoilla romuilla leikkimistä. Jos vaikka virittelisi tuon kiinni mopoon.
