Mig onkelmia

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
tetammi
"Saabisti"
Viestit: 7683
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 11:14
Paikkakunta: Paimio

Mig onkelmia

Viesti Kirjoittaja tetammi »

Kuuppa on myyty mutta tuli tilalle hommattua peräkärry joka vaateis vähän hitsausta.

Miggi löytyy ja se on vanha walliuksen LG145 tjsp. mutta vaateis vähän huoltoo ennen töihin ryhtymistä.

Onkelma on että kahva on hieman kärsiny ja muutenkin kaasun tulon kanssa on ollu hieman onkelmia.

Siis kaasu varmaan tulee tuosta ylemmän kuvan kupariputkesta kahvaan ja siitä sitten noista rei'istä ennen kärkisuutinta pihalle mutta kuuluuko tuonne vielä joku sisäputki?
Alemmas kuvassa oon sovittanu tuon valkoisen teflonputken tuohon kahvan kärkiosaan mutta se vaikuttaa kovin jämptiltä että mahtaako kaasu enää kulkea tuolla.
Ukko meinas että sen virka olis olla myös eristeenä mutta tuossa kahvaosassa missä näkyy lankaa myös hieman ja sisäputki niin se sisäputki on metallia. Vastaavannäköistä kuin vaijerien ulkokuori.
Ihmetyttää vain että jos vedän tuon tefloniputken niin pitkälle että se on tuon terässisäputken kanssa päittäin ja tuonne kärkeen niin pitkäl ettei se sulje noita kaasun ulostuloaukkoja niin kulkeeko se kaasu sinne asti?
Vai kuuluuko tuolla siis olla mitään putkea tuossa loppuosassa?

Sieltä mistä tuon teflonin ostin niin sanottiin että toi olis oikean kokoista tuohon mutta samalla kehotettiin hommaamaan uus. Tosin närkästyin moisesta että jäi selvittämättä että tarkoitettiinko koko laitetta vai vaan kahvaa/letkua koneelle asti.

Kaasuna aattelin kokeilla kiloista kertakäyttöpulloa argonia kun melko satunnaista toi käyttö on. Pari kymppiä maksaa tuollane ja hana sille vähän enempi.
Toivottavasti ei lopu heti ensi metreillä....

Kuva
Kuva
tuolla kuvat isompana
Teemu paimiosta
#1266,
Teemun edelliset avot ja nykyiset ooppelit
Opel Corsa-e 2023
Opel Corsa S 1.4T 2019
Projektina 900S 1992
SS
"Hölösuu"
Viestit: 3504
Liittynyt: Pe Joulu 31, 2004 20:21
Paikkakunta: Pirkkala

Re: Mig onkelmia

Viesti Kirjoittaja SS »

Ukko meinas että sen virka olis olla myös eristeenä mutta tuossa kahvaosassa missä näkyy lankaa myös hieman ja sisäputki niin se sisäputki on metallia. Vastaavannäköistä kuin vaijerien ulkokuori.
Ainakaan Wallius LKE168:n kahvassa ei mitään teflonputkea ole, vaan se sisäputki (se vaijerin kuoren näköinen) on päittäin metallia vasten. Tosin en nyt tarkkaan muista, mihin asti tuota kahvaa se sisäputki tulee, on hieman erinäköinen tuo.

Kannattaa ehkä ostaa tuohon korjaussatsi jossa tulee sisäputki ja muutama suutin mukana. Ei maksa montaa kymppiä. Tai sitten suosiolla koko letku kahvoineen, saattaa tosin maksaa hieman enemmän.
Oli: OG9-3 2.0t 2003
On: 9-3 SS TTiD Aero A6 2008, JC Stage1 + EGR Off (mittarissa noin 190tkm)
Muuta: Kiina TECH2
Avatar
kalle37
"Hölösuu"
Viestit: 3098
Liittynyt: To Maalis 06, 2008 21:29
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Mig onkelmia

Viesti Kirjoittaja kalle37 »

Teflon tai nylon putkea käytetään jos hitsaa rst tai hst langalla.

Tai ainakin kempissä asia on niin.
Niin kun muuten hitsaamisesta mitään ymmärtäisin :D
Saab 9-3 sc 1,9 tid
Ex:Saab 9-3 1,8t SS
Volvo V60 T5
Volvo v40 cc awd t5
Volvo v70 2,5 t
Ex:9-3 SC 1,9 Tid
Ex: 9-3 SC 2,8 turbo XWD
Ex:9-3 SC 1,9 Tid
Ex:9-3 sc 1,8t
Sähköiset viat ovat helppoja! Aina katkos virtapiirissä!
Tech 2 löytyy myös.
Jusau

Re: Mig onkelmia

Viesti Kirjoittaja Jusau »

Kyllä vähän oudolta patentilta näyttää tuo vaalea putki. Noilla vermeillä kokeilisin, että langansyöttö toimii ja liipasinta painettaessa tussahtaa/alkaa tulla kaasua. Samalta näytää kuin voimavirta Esabbi ja ei siinä mitään muovi/tefloniputkia ole. Jos langansyöttö pelaa ja kaasua tulee, niin eikun maakaapeli kiinni ja kokeilemaan.
J.V.A
"Hirsch"
Viestit: 981
Liittynyt: Ma Loka 23, 2006 23:18
Paikkakunta: Naantali

Re: Mig onkelmia

Viesti Kirjoittaja J.V.A »

Lankaputki:
Rakenneteräkselle käytetään teräksistä lankaspiraalia.
Ruostumattomalle teräksellä ja alumiinilla on käytettävä teflon-lankaputkea näin kempillä kuten tuolla edellä jo mainittiinkin mutta ohjeet sopii varmaan tuohon sunkin koneeseen :D
46 vuotta ajoa vain Saabilla. Saab 9-5 Aero sedan- 00, Vector 2.3t wagon A5 -08 # 150.
Avatar
tetammi
"Saabisti"
Viestit: 7683
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 11:14
Paikkakunta: Paimio

Re: Mig onkelmia

Viesti Kirjoittaja tetammi »

Kiitokset vinkeistä.

Jätin sit tuon putken pois ja hitsaukset on jo hoidettukin tältä erää. Täytyy varmaan silti ruveta kyseleen uutta kahvaa kun tuossa ei pysy enää virtasuutin eikä kaasusuutin paikoillaan.
Toi pikkupullo loppu jo puolentoista metrin jälkeen että joku muu täytynee keksiä.
Saumaki oli kovin vaihtelevan laatuista mutta se ei liene koneesta kiinni. :roll:
Teemu paimiosta
#1266,
Teemun edelliset avot ja nykyiset ooppelit
Opel Corsa-e 2023
Opel Corsa S 1.4T 2019
Projektina 900S 1992
Vastaa Viestiin