Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Hitain Pohjois-Suomessa
"Hirsch"
Viestit: 746
Liittynyt: Ke Touko 12, 2004 09:45
Paikkakunta: Sieppijärvi(Länsi-Lappi)/Oulu.

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja Hitain Pohjois-Suomessa »

Vesiliirrossa ja muissakin luisuissa olleena en uskalla suositella ulkopuoliselle muuta kun uusia renkaita joka nurkkaan :? . Omaan autooni ei kuitenkaan tule renkaita jossa 3mm raja alkaa lähestyä, lähtevät kyllä vaihtoon vaikka osaisinkin ajaa kelien mukaan. Tuolla tiellä kun ei tiedä missä ja milloin sitä pitoa tarvitaan.
9-3 X -11 (KA); 9-3 2.0T biopower -08(KA);9000 CSE jubileum -97 kesäauto
Stupid Assholes Always Buyin'em' (SAAB).
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9404
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Etuvetoista ajettaessa tulisi huomioida se, että etupäällä hoidetaan ohjaus ja veto (ja siviilikäytössä myöskin valitettavasti suurin osa jarrutuksestakin), sekä ihan kaikkien tilanteiden hallinta (pl. jarrutus oikein viritetyillä jarruilla).
Peräpää pitää kuvitella sellaisena runkoon kiinnitettynä "suksena" joka tulee perässä korin mukana, mutta jonka käyttäytymistä pitää kaiken aikaa kontrolloida etupäällä ja tietty jarrulla. Perä tulee kyllä sinne mihin käsketään, ei se lähde karkuun :)
Nyt ihan salettiin meikäläisellä tulee kolari vastaan noin parin päivän sisällä, ja syy oma :D
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Avatar
Mawerick
"Hölösuu"
Viestit: 4244
Liittynyt: Pe Loka 31, 2003 13:30
Paikkakunta: Yläne

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja Mawerick »

9000CDE 2.3tA 1995(Stage diskopottu), exät 9000TA 1989, 9000TA 1987, 900iA 1987. Käyttiksenä Chevrolet Captiva 2012.
Saab-juttuja 70-luvulta
#2366
Avatar
Rattivaihde
"Hölösuu"
Viestit: 6798
Liittynyt: La Tammi 28, 2006 22:36
Paikkakunta: Isokyrö

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja Rattivaihde »

Rattimiesten mielestä nuo videot eivät tietenkään todista mitään koska kuski ei osaa tehdä kunnon vastaohjausta ja sitä paitsi sivuluisu näyttikin paljon coolimmalta jne... :roll:
#5168
Saab 900c Combi Coupé '89
| Saab 900i 2.1-16 valve ’92 | Saab 9000 CDE 2.3TA ’96 | Honda Accord 1.8 VTEC S ’99 | Citroën C5 HDi 136 A Exclusive '08 | Tesla Model 3 ’22
Ristom
"Hölösuu"
Viestit: 1715
Liittynyt: To Heinä 20, 2006 12:54

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja Ristom »

Oho mikä keskusteluketju, luulisi olevan paremmin homma hanskassa näin hyvän merkin näin hyvällä foorumilla.

Paremmat renkaat aina taakse. Piste.
Alkuperäiselle kysyjälle: Itse ostaisin 2 uutta, taakse.

Vesiliirrossa on ihan sama miten rattia veivaa, jos perä on menetetty.
Kokeilkaa ohjata autoanne, kun vedätte käsijarrulla takarenkaat lukkoon, ettekä vapauta käsijarrua. Varatkaa testiin reilusti tilaa. Eiköhän tuosta löydy autokoulun opetusvideoitakin.

Kuluneemmat renkaat edessä ovat turvallisemmat koska: Pusku on loivempi ilmiö, myös varoittaa nopeuden kasvaessa jos rengas on vasta lähdössä vesiliirtoon. Tuollaisessa tilanteessa takarenkaat eivät ole vielä lähelläkään liirtoa. Harvemmin kai sitä moottoritienopeutta järveen kuitenkaan ajetaan, vesisyvyys tai nopeus kasvaa pikkuhiljaa.
haffu
"Hölösuu"
Viestit: 2427
Liittynyt: Pe Joulu 10, 2004 20:37
Paikkakunta: Rauma
Viesti:

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja haffu »

Ristom kirjoitti:Paremmat renkaat aina taakse. Piste.
Alkuperäiselle kysyjälle: Itse ostaisin 2 uutta, taakse.
Aamen! 8)
Jäsen #2659 Tero Ruohonen
Minuteman
"Hölösuu"
Viestit: 4597
Liittynyt: Ma Syys 04, 2006 09:00
Paikkakunta: Suomi

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja Minuteman »

Ja koko pohdinnaltahan välttyy niinkin helposti kuin että valitsee renkaat joiden pyörimissuuntaa ei ole määrätty, ja edes kerran kaudessa viitsii tehdä ristiinvaihdon.
tturku
"Team Ylläpito"
"Team Ylläpito"
Viestit: 5866
Liittynyt: To Heinä 21, 2005 16:21
Paikkakunta: Espoo

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja tturku »

Hyviä videoita, tässä näkeekin juuri sen eron jos renkaiden kuluneisuus on suuri! Ekassa videossa oli kulutuspinnan ero 4mm ja toisessa vielä enemmän.

Vaikka itse laitankin vähemmän kuluneet renkaat eteen, saa kulutuspinnan ero olla max. muutaman millin ja renkaiden pitää olla samaa sarjaa. Näin muuten saan aina kaikki 4 rengasta vaihdettua kerralla ja ei tule sekarengastusta akselien välille. Jos on sekarengastus, eli esim. erimerkkiset, paremmat (paremman pidon omaavat) taakse ehdottomasti.

Tämä oma kokemus äkillisestä perän irtoamisesta ei johtunut vesiliirrosta, vaan pidon menetyksestä, ja nopea reagointi pelasti, ensin vastaohjausta ja samalla lappu lattiaan. Tässä ko. tapauksessa oli sekarengastus ja takana oli vain hivenen kuluneemmat renkaat, mitkä olivatkin pidoltaan huomattavasti eturenkaita huonommat. Siksi en halua käyttää edes sekarengastusta.

Jos ostaa ja vaihtaa vain pareittain renkaat, voi vanhemmat kumit olla huonommat pidoltaan kuin uudet, koska ovat vanhemmat. Eli jos käyttää sekarengastusta, pitäisi laittaa aina tuoreet taakse. Mutta tässäkin pitää tietää mitä renkaita käyttää. Esimerkkinä, jos sulla on puoliksi kuluneet "testivoittaja" misukat alla ja ostat vaikka uudet linglongit, pistäisin linglongit eteen koska märkäpito on luultavasti noilla kuluneilla misukoillakin paljon parempi kuin linglongeilla. Johtopäätös lienee se että ei se pelkkä urasyvyys ole merkittävä.
Tommi Turku #2632 o4oo-323138 Espoo
9-3 TTiD Aero Cab MY08, MG5 LR Luxury MY23, Enyaq Sportsline MY22
Ex:NG9-3 1.9Tid Cab MY06, NG9-5 2.0Tid MY10, NG900 2.0T Cab MY96, OG9-3 2.2Tid MY00, OG9-3 2.0T Aero MY02, OG9-5 3.0Tid MY04, parit OG900 ja 96
Avatar
AZP
"TosiSaabisti"
Viestit: 13458
Liittynyt: Su Tammi 03, 2010 01:02
Paikkakunta: Åboland

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja AZP »

Rattivaihde kirjoitti:Rattimiesten mielestä nuo videot eivät tietenkään todista mitään koska kuski ei osaa tehdä kunnon vastaohjausta ja sitä paitsi sivuluisu näyttikin paljon coolimmalta jne... :roll:
Joo ja tuossahan on nainen ratissa. Kyllä rattimies olisi tullut tyylikkäästi ja turvallisesti sladissa koko kurvin, samalla kun nainen olisi painunut penkkaan puskevalla autollaan. :lol:
Nyt: '21 Mustang Mach-e AWD
Ennen: Töpselikärsä '14 Mitsubishi Outlander PHEV | '08 Saab 9-3 SportCombi TiDS A6 | '02 Saab 9-3 2.0t A
Lisäksi: '80 Oldsmobile Delta 88 468 cid | '65 VW 1200 | '73 VW 1303S | '82 Honda CB750K
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9404
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Ristom kirjoitti: Vesiliirrossa on ihan sama miten rattia veivaa, jos perä on menetetty.
Kokeilkaa ohjata autoanne, kun vedätte käsijarrulla takarenkaat lukkoon, ettekä vapauta käsijarrua. Varatkaa testiin reilusti tilaa. Eiköhän tuosta löydy autokoulun opetusvideoitakin.
No eihän se vetävien pyörien kääntäminen auta mitään siinä vaiheessa jos on jo tehty tyhmä erhe eli vapautettu vetopito.
Itsekin olin 20 vuotta sitten ajokorttiin liittyvässä liukkaan kelin testissä ja se ekalla ajokerralla hylättin sen vuoksi kun en tehnyt ohjeiden mukaan, vaan väistin keilat liian hyvin ja toimin ihan liian oikein (eli väärin) autonhallinnallisesti menetellen :)
Olisi vaan pitänyt urpona jarruttaa ennen kiiloja, painaa kytkintä,kääntää rattia, ja menettää auton hallinta ja koettaa sitten ohjaamalla väistää keiloja ilman vetopitoa (ja tietty huutaa jotain kummallista) :)

Edit: käsijarrulla kun lukitsee (ja jättää lukkoon) takapyörät tulee autosta hankalasti hallittava, täytyy todella paljon kikkailla jotta auton saa pidettyä tiellä pitääkseen yllä edes kohtuullista keskinopeutta, en suosittele :)
Viimeksi muokannut ng900aero, Ke Huhti 04, 2012 21:15. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Avatar
nalleolut
"TosiSaabisti"
Viestit: 24615
Liittynyt: Ke Syys 10, 2003 19:21
Paikkakunta: Satakunnan Lappi

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja nalleolut »

uudet renkaat on helvetin vaarallisia... näkihän sen ku tikkis ruttasi ralliauton.. oli ekaa kertaa sitten 70luvun UUDET renkaat alla ja heti pelto kutsui...

hyvät eteen mun mielipide... kunnon kuski oppii persetuntumalla tuntemaan miten :saab: käyttäytyy...

olikohan se TM:n tutkimus jossa kerrottiin että 70% uloajo onnettomuuksista olisi vältetty ,mikäli kuski ei olisi niin hätäinen.... tehdään liikaa korjausliikkeitä eikä anneta auton reagoida edelliseen...
#1171 klubin jäsen
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.
045-2698659
3J
"Hölösuu"
Viestit: 1442
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 08:27
Paikkakunta: Oulu

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja 3J »

Mitenkäs se meni että "hyvä kuljettaja ei joudu sellaisiin tilanteisiin joista taitava kuljettaja vielä selviäisi" tai jotain... Sovellan tähänkin.

Eli tavoitteena on ettei sellaista tilannetta tule, että pitää miettiä laitetaanko paremmat eteen vai taakse. Ja siksi vaihdellaan edestä taakse ja takaa eteen, renkaiden vaihdon yhteydessä normiajolla, isommilla kilsoilla vielä välivaihto keskellä kesää, jokaikaiselta löytyy kyllä se puoli tuntia (tai 20e) ylimääräistä jos niin paljon ajoa tulee.

Näin on kutakuinkin tasalaatuiset renkaat sekä edessä että takana, eikä yllätyksiä auton käyttäytymisessä pitäisi tulla suuntaan taikka toiseen.

Alkuperäiselle kysyjälle minun neuvoni on siis, että ostat kokonaan uuden setin renkaita ja pidät jatkossa huolen ettei merkittävää eroa renkaiden välille synny.
#2748, Saabiton, Utan Saab, Between Saabs
Entiset: 9-5 Wagon 2.3t Vector -02 "BioPower", NG900S -94, OG900i 4d -87
Saabisti toisessa polvessa.
karg
"Hölösuu"
Viestit: 3835
Liittynyt: La Touko 10, 2003 06:57
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja karg »

Laittasin ehkä kokeeks paremmat renkaat taakse, jos auto olis takavetoinen. Saabeihin on tullu laitettua aina paremmat eteen.
meverkko
"Hölösuu"
Viestit: 1141
Liittynyt: Su Touko 25, 2003 22:48
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja meverkko »

Komppaan 3J:tä. Renkaitten paikkoja vaihtamalla voi helposti pitää renkaat riittävän tasalaatuisina. 1 kesänä vaihdoin keskellä kesää paikkoja, jonka jälkeen ei tarvitse yleensä kikkailla. Keväällä eturenkaiksi joutuvat ovat ehkä millin verran paremmat kuin taakse menevät, ja syksyllä on tilanne jo toisinpäin.

Kuinkas monella on oikeasti kokemusta siitä kun auton perä lähtee moottoritienopeudessa sivuiluistoon?

Kaveri piti avustaa autosta ulos palokunnan saksilla semmoisen luiston jälkeen... Sanoi ettei ehtinyt edes tajuta mitä tapahtui. Kuiva keli, ei satanut. Mutta johonkin kohtaan oli jäänyt uriin lätäköt sateen jäljiltä ja siitä lähdettiin. Ei paljoa voi moittia ennakoinnin puutteestakaan. Ja ne jääratakikkailut voi ihan kokonaan unohtaa, niillä ei ole mitään tekemistä tämän kanssa. Kyllä meistä moni osaa kaasulla korjata sivuluiston ja puskemisen hoitaa käsijarrulla. Sillä vaan ei korjata tuommoista tilannetta.

Riittävästi kuviota renkaissa, ja riittävän tasalaatuinen setti.
Saab 9-5 2,3T -07
Saab 900S -92
H-D Road King -03
Nikon @ http://ralli.verkkonen.net #1474
koksi8315
"Kaasari"
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Marras 08, 2011 11:40

Re: Renkaiden uusiminen kun eturenkaat huomattavasti kuluneemmat

Viesti Kirjoittaja koksi8315 »

No jos ne takarenkaat eivät ole niin kulunneita, niin ois fiksua ostaa 2-parit renkaat ja laittaa ne taakse. Sitä halusin viellä lisätä on se, että kun vaihtaa renkaita, niin kannataa aina merkata ne renkaat. Eli mikä rengas on ollu vasemmalla ja mikä oikealla ja sitten ens kerran kuin vaihtaa ne renkaat niin pistää ne jotka oli vasemmalla oikealle ja ne jotka oli oikealla vasemmalle :) näin ainakin isäukko joskus opetti meikäläistä :)
Vastaa Viestiin