Onko DataSaabisteja ?

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja wesku »

Kuva
DIggItaLLr
"Hölösuu"
Viestit: 1437
Liittynyt: Ma Tammi 31, 2005 15:42
Paikkakunta: Suomen Miami

Re: Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja DIggItaLLr »

Onko tämä jotain Saabin ase-tekniikkaa?
Hessu
"Hölösuu"
Viestit: 2076
Liittynyt: To Touko 08, 2003 10:10
Paikkakunta: Häijää

Re: Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja Hessu »

Nöösipoikana kun kävin pankissa, niin muistelen että konttoritädin päätteessä luki Datasaab. Olisiko peräti Hervannassa sijainneen, hiljattain puretun Postipankin kirjauskeskuksen katolla ollut sama teksti 80-luvun alkupuolella?
Avatar
viggen
"Hölösuu"
Viestit: 3229
Liittynyt: Pe Huhti 24, 2009 23:24
Paikkakunta: Trollhättan

Re: Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja viggen »

Datasaab aloitti toimintansa 50-60 vaiheessa, kehitteli tietokoneita, mutta konsernin johdolla ei ollut uskoa tämän alan tulevaisuuteen, joten rahaa kehitykseen ei tipput kovin runsaasti. Laitteita valmistettiin juuri pankeille ja lentokone puolelle. Tämän yritysosan Eriksson osti 1981.
NG 9³ 2,0t Cab -05 M5 Silver met. Aero-Griffin Look. Nevs 9³ Aero -14 (-15) A6 Jet Black met.
Saabisti vuodesta -75. #6700. MB E- All-Terrain 4-Matic -19 Cavansite Blue met.
Svc
"Saabisti"
Viestit: 3103
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 11:16
Paikkakunta: Hanko

Re: Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja Svc »

Datasaab-Valmet, myöhemmin Dava Oy, tuli Suomeen Uudenkaupungin tehtaan yhteyksien kautta. Samaan nippuun liittyy Valmet Data Systems. Digitaalisen Damatic-automaatiojärjestemän kehitys taisi lähteä liikkeelle näistä yhteyksistä? Dava Oy päätyi ICL:ln kautta Fujitsulle ja taitaa toimia vieläkin.
Jos siis joku on töissä kyseisessä firmassa, voi tässä kohtaa ylpeänä myöntää olevansa aito Datasaabisti. Metso Automation lasketaan samaan sarjaan :lol: .

20 vuodessa suomenkin IT-alalla on tapahtunut aika paljon.
Svc, Saabiton saabisti
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
Avatar
Rattivaihde
"Hölösuu"
Viestit: 6798
Liittynyt: La Tammi 28, 2006 22:36
Paikkakunta: Isokyrö

Re: Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja Rattivaihde »

Allekirjoittaneen isä oli 80-luvulla Davalla töissä, asiaankuuluvasti sai sieltä työsuhdeautoksi ensin 99:n ja sitten 90:n. Kuulemma monilla siellä oli myös Seatteja (jos en väärin muista Scan-Auto oli Seatin maahantuoja).
#5168
Saab 900c Combi Coupé '89
| Saab 900i 2.1-16 valve ’92 | Saab 9000 CDE 2.3TA ’96 | Honda Accord 1.8 VTEC S ’99 | Citroën C5 HDi 136 A Exclusive '08 | Tesla Model 3 ’22
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Re: Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja wesku »

wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Re: Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja wesku »

http://www.afexfinland.com/alan_bisnes.htm

"Julkaistu Tietoviikko-lehdessä 1991"

"Nokia yritti muutaman vuoden pidellä ei-ibm-läisiä omassa ruodussaan, mutta sitten pato murtui. Perustettiin Data-Saabin tytäryhtiö DaVa eli Data-Saab-Valmet - kiitos Uudenkaupungin autotehtaan. Keskon voimakas sitoutuminen Univaciin sysäsi alulle Sperry Rand Univacin, jonka postilaatikkona toimi alkuvaihessa Herman Lindell, konttoritarvikkeiden tukkukauppa. Prosessiteollisuus potkaisi alkuun Honeywell-Bullin ja tutkimus ja opetus Digital Equipmentin. Hewlett Packard merkitsi hyvää insinööritaitoa, laatua ja luotettavuutta. Paragon edusti akateemisenoloista Burroughsia - kiitos Helsingin yliopiston ja Työväen säästöpankin. Control Data teki epätoivoisia yrityksiä markkinoillemme, mutta taklattiin alkuruutuun."
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Re: Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja wesku »

Hessu kirjoitti:Nöösipoikana kun kävin pankissa, niin muistelen että konttoritädin päätteessä luki Datasaab. Olisiko peräti Hervannassa sijainneen, hiljattain puretun Postipankin kirjauskeskuksen katolla ollut sama teksti 80-luvun alkupuolella?
Muistaako joku ? Itse tulin Hervantaan vasta 1987 ja silloin taisi jo olla Postipankki pelissä.
mestari
"Hölösuu"
Viestit: 8099
Liittynyt: To Maalis 24, 2005 21:06
Paikkakunta: vuorenpeikonkolo

Re: Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja mestari »

sorveissa oli joskus 80 luvulla saabin ohjaus, tuli sorvattua niilläkin, erosi jotenkin fanucin ohjauksesta mutta en nyt muista miten, reikänauhaa kuitenkin luki paritonta sellaista.
kone ainakin muisti koko ajan missä paikassa se oli vaikka aloitti keskeltä ohjelman tai jostkain lauseesta, ei siis tarvinnut aina ajaa rajoille kuten fanuc siihen aikaan.
mukana oli siirrettävä pönttö johon voitiin ajaa lisä lauseita ja kone otti väliin siitä jos oli tarvis.
sellaset muistot saabin ohjauksesta ja ovat tänäkin päivänä tuotannossa.
saab,96,99CC-75,saab 9000-95,2xrabeneic binetta de luxe, 2xfordsonpower että major, fiat 580td4wd,fiat 9804wd,MF165,,nuffield 10/60 olympia maamosa, bernard maamosa,
Baas900
"Viggen"
Viestit: 642
Liittynyt: Ti Maalis 29, 2005 21:49

Re: Onko DataSaabisteja ?

Viesti Kirjoittaja Baas900 »

Rattivaihde kirjoitti:Allekirjoittaneen isä oli 80-luvulla Davalla töissä, asiaankuuluvasti sai sieltä työsuhdeautoksi ensin 99:n ja sitten 90:n. Kuulemma monilla siellä oli myös Seatteja (jos en väärin muista Scan-Auto oli Seatin maahantuoja).
Meikäläisen entinen satku (valkoinen 4-ov karvalakki '85, AV*-672), aloittanut myös palveluksensa aikanaan Dava Oy:n työsuhdeautona. :D Oli NMT-antennin paikka oikeassa takakyljessä, joten lienee joku vähän isompi päällikkö ajanut, kun saanut "sentään" satkun, vaikkakin hinnat alkaen -mallin. Auto lähti autuaammille bahnoille jo v.2002, mutta kaikki paperit jätin itselle, ja jossain varaston arkistoissa (=hukassa) pitäisi olla jopa tuon auton alkuperäinen leasingsopimus, jossa myös vuokralleottajan nimi.
Vastaa Viestiin