Eli siis autoni nussittiin eilen (tuolla luvaton käyttö-osiossa on tuntomerkit), ensiksi tietysti ilmoitus poliisille. Varkausvakuutusta ei ollut, mutta kotivakuutukseni kuulemma korvaa autossa olleen irtaimiston, jota olenkin nyt ahkerasti koittanut luetteloida ja toimittanut listaa poliisille, että lisäävät tavarat rikosilmoitukseen. Pistin tänään auton seisontavakuutukseen. Ilmeisesti jos joku sillä nyt törttöilee, niin se on täysin sen oma asia, eikä siis vaikuta meikäläiseen.
Osaako joku sanoa miten nuo käyttömaksut menee, jos autoa ei heti löydy ja jätän seuraavan verolapun (eli siis 1/4 koko vuoden verosta) maksamatta niin meneekö sitten perintään tai ulosottoon. En vielä viitsi poistaa rekisteristä, kun ei tuo seisonta kuulemma maksa nykyisin mitään, ja pieni toivonkipinä elää josko se vaikka löytyisi vielä käyttökuntoisena. Ei kylläkään huvita veroja maksaa, eikä ole kyllä varaakaan, jos joudun toisen käyttöauton hommaamaan.
Varastettu auto ja verot?
Multa kun rikottiin 99 ja vein siitä kilvet konttorille, niin vähän ajan päästä tuli kotiin uusi korjattu veromaksulappu. Onneksi en ollut vielä ehtinyt maksaa täyttä kolmea kuukautta, ylimääräisen takaisinsaanti kun saattaa kestää ja vissiin vaatii ihan asiaa koskevan hakemuksenkin.
Tosiaan ilman kilpiä voi rekisteristä poisto olla hankalaa. Ja verottajalla kuuluu olevan semmoinen suhtautuminen, että "omistajan pitää maksaa verot, kun autoa kumminkin käytetään liikenteessä, vaikkakin varkaan eikä omistajan toimesta".
Tosiaan ilman kilpiä voi rekisteristä poisto olla hankalaa. Ja verottajalla kuuluu olevan semmoinen suhtautuminen, että "omistajan pitää maksaa verot, kun autoa kumminkin käytetään liikenteessä, vaikkakin varkaan eikä omistajan toimesta".