mankka / mikä ihmeen tikku

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
DIggItaLLr
"Hölösuu"
Viestit: 1437
Liittynyt: Ma Tammi 31, 2005 15:42
Paikkakunta: Suomen Miami

mankka / mikä ihmeen tikku

Viesti Kirjoittaja DIggItaLLr »

Terve, asensin ämpeekolme mankan autoon, mankassa on mahdollisuus Dimmerille, ja S-antennin ohjaus?

Minkä värinen kapeli on auton puolella, ja menee antennille? minkä värinen kaapeli taasen menee himmentimelle?

Minulla siis
9k -89 Turbo



Oikean puolen kaijutinritilästä pistää sojotta suoraan ylöspäin terävä pleksi tappi. Tämä pleksi tapi on kinni kaijutin ritilässä, ihan originalin näköisesesti, onko tämä nyt sitten se minun ACC aurongon-säteily-tunnistin. Ei näyttänut valehälyttimen LEDiltä, ja siitä oli toinen kaapeli irti. Kiinni oleva kaapeli oli vihreä? minkäköhän värinen se puuttuva piuha on.


Tnx
rälläkkä
"Hölösuu"
Viestit: 1828
Liittynyt: Ti Touko 04, 2004 13:30
Paikkakunta: Ylivieska

Re: mankka / mikä ihmeen tikku

Viesti Kirjoittaja rälläkkä »

DIggItaLLr kirjoitti:

blahblah...ACC aurongon-säteily-tunnistin...blahblah

On se auringonsäteilytunnistin...
DIggItaLLr
"Hölösuu"
Viestit: 1437
Liittynyt: Ma Tammi 31, 2005 15:42
Paikkakunta: Suomen Miami

Viesti Kirjoittaja DIggItaLLr »

Nuita säteily tunnistimia saa varmaan uusia, onkohan kukaan uusinut? Minne nuo tunnistimen piuhet menee? pääseekö käsiksi purkamatta koko kojelautaa.

Mitenkäs tuo tunnistin nytten käyttäytyy? ACC luulee että on kokoajan ääretön säteily ja sentakia huutaa auto-asennosa kauan?
9000CS...
"Hölösuu"
Viestit: 1762
Liittynyt: Pe Tammi 02, 2004 19:25
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CS... »

Se himmennin on usein sellainen, että se ei toimi portaattomasti suoralla kytkennällä, vaan kun väännät ajovalot päälle, niin soittimen näyttö menee himmeämmäksi.
Tämä on tarkoitettu maihin, joissa ei ole ajovalopakkoa päivisin. Eli kun tulee ilta, niin väännät ajovalot päälle, niin soittimen näyttö menee himmeämmäksi.
Tonnarissa kun on ajovalot automaattisesti päällä, niin tuo näyttö on aina himmeässä tilassa.

Voi olla parempi jättää se himmennysjohto kytkemättä.
Valitettavasti juuri tällainen "joustavuus" on yksi vaarallisimpia ilmiöitä.
DIggItaLLr
"Hölösuu"
Viestit: 1437
Liittynyt: Ma Tammi 31, 2005 15:42
Paikkakunta: Suomen Miami

Viesti Kirjoittaja DIggItaLLr »

TARKKANA KUIN PORKKANA!!

Eipä tahdo näin aamutuimaan mennä poustit oikeille paikoille... Tää nyt ei mikään ihan turha topic o.. ainakaan mulle:D
Vastaa Viestiin