Uusi katsastuskäytäntö

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
potkuhousu
"Hölösuu"
Viestit: 3644
Liittynyt: Ke Maalis 12, 2003 21:05
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Uusi katsastuskäytäntö

Viesti Kirjoittaja potkuhousu »

On muuten surkuhupaisaa seurata tätä uutta katsastusmenettelyä jossa autoja hylätään liukuhihnalla. Kun ajattelee että auton ensikatsastus 2v käytön jälkeen ei mene läpi niin taitaa taas olla liian tarkkaa puuhaa konttorilla. Ovat taas lukeneet kirjaimellisesti ohjeita 8O

Hesarissa oli aamulla että nyt tulee uudet ohjeet konttorille ja että ovat nyt maahatuojien kanssa keskustelemassa ONGELMASTA :D

Säälittää vaan nekin autot jotka on bumerangina heitetty korjaamolle korjattavaksi. Sekun on niin ilmasta korjata vikaa jota ei ole ja taas konttorille.

Tää on mainiota
Jyrki alias potkuhousu
SS-K #1636 STCF #2
Zaino Show Car Polish Trolli.nu
Viimeistely alkaa ensimmäisestä Zaino kerroksesta
ajn
"Hirsch"
Viestit: 904
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 08:58
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja ajn »

No enpä ole ikuna vienyt 2 vuotta vanhaa autoa katsastukseen, kunnei ole koskaan semmosta ollut... eikä näillä liksoilla ja veroilla tule koskaan olemaan :evil:

Mutta mitä ne tuommoset plasebo-viat sitte on, eli mitä v..a siellä sitte oikeen syynätään niin tarkkaan?

Eihän tässä ole muuta mahdollisuutta kuin lopettaa katsastuksessa käynti kunnes toiminta on järjellisellä tasolla; ei tämän maan poliisikunta riitä siihen, että kaikki liikenteessä olevat autot syynätään vähintään kaksi kertaa päivässä, ja laitetaan ajokieltoon.

Siinä saattaisi polttoaineverotulotkin käydä vähiin, jos ei ajettaisi ollenkaan...
Vigge
"Hölösuu"
Viestit: 2758
Liittynyt: To Maalis 13, 2003 07:53
Paikkakunta: Manse

Viesti Kirjoittaja Vigge »

ajn kirjoitti:
Mutta mitä ne tuommoset plasebo-viat sitte on, eli mitä v..a siellä sitte oikeen syynätään niin tarkkaan?
Taitaa olla näitä OBD:n kautta luettavia arvoja.
#1730
500whp.net member
potkuhousu
"Hölösuu"
Viestit: 3644
Liittynyt: Ke Maalis 12, 2003 21:05
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja potkuhousu »

juuri näitä iloisia testereitä on nyt käytetty innokkaasti.

Pikku laskutoimituksia:

Katsastus 30 eur
Huolto 50-100 eur (hinta ihan hatusta)
Uusinta katsastus 30 eur

kyllä tulee kalliiksi 8O siis pelkkä katsastus joka ennen oli ihan läpihuuto juttu.
Jyrki alias potkuhousu
SS-K #1636 STCF #2
Zaino Show Car Polish Trolli.nu
Viimeistely alkaa ensimmäisestä Zaino kerroksesta
juuso
"Viggen"
Viestit: 653
Liittynyt: Su Heinä 13, 2003 17:56
Paikkakunta: Pirkkala

Viesti Kirjoittaja juuso »

uutisten mukaan syynä hylkämisiin on katsastuskonttorien ja autotehtaiden laite-erot. eli tehtaalla autot läpäisee testin, mutta katsastuskonttorin eri merkkisellä vehkeellä näyttää punaista... :evil:
ajn
"Hirsch"
Viestit: 904
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 08:58
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja ajn »

...Tähän pitäis siis olla sama käytäntö kuin pakokaasutestiin, eli merkkihuolto laittaa etukäteen kiinni piuhoihin ja laite sylkäisee printin, jonka katsastushlö hyväksyy katsastuksen yhteydessä.

Ei olisi ensimmäinen kerta kun henkilökunta ei osaisi käyttää laitteita. Tulee vaan mieleen tämä dieselien savumittaus :evil: 8O :evil: 8O ....
Meikäläisenkin savustuspönttöä kierrätettiin 300r/min liian isoilla kierroksilla... menihän se läpi vielä noillakin jengoilla, mutta piti sitte leiman jälkeen ottaa ja haukkua pystyyn ne tomppelit. Mulla oli merkkihuollon tekemä mittaus ja auton valmistajan katsastusasemille toimittama toimintaohje taskussa odottamassa. Kyä meinaan äijät punotti ja yritti selittää, että ku on tuo uusi ohje vasta tulossa...
Turbo Sensonic
"Hölösuu"
Viestit: 7321
Liittynyt: To Maalis 13, 2003 18:37
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Turbo Sensonic »

Olis mielenkiintoista tietää, kuinka chippaus vaikuttaa ajonaikaiseen OBD -mittausarvoihin.
#1438
NG9-5 2.0TTiD 3/2011
NG9-3CV 1.9TiD 7/2007
Jussi
"Hölösuu"
Viestit: 2666
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2003 12:02
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jussi »

Olis mielenkiintoista tietää, kuinka chippaus vaikuttaa ajonaikaiseen OBD -mittausarvoihin.
Vaikuttaa niihin mihin chippaus vaikuttaa. Katsastuksessa katsotaan sytytys, polttoainejärjestelmä, pakokaasujärjestelmä, katalysaattori, lambda-anturi sekä sen lämmitys ja egr. Mitä sitten noista tarkemmin katsotaan on mysteeri, OBD II:n kautta kun saa sekä vikalogia että online mittausdataa.

Elikkäs jos katsotaan ruiskutusannosta ja imusarjan painetta niin virityksistä jäänee kiinni, olettaen että katsastuskonttori tietää mitä niiden pitäisi olla. Lisäksi ei ole kummoinen juttu laskea OBD II:n kautta saatavista tiedoista likimääräistä tehoa kun moottori on tunnettu.

Kait AKE:n sivuilta löytyisi tarkempaa tietoa, mutta ei oikein itseä koske niin en jaksa etsiä... todennäköisesti testissä katsotaan vain vikalogeja ja lambda-arvoa. Tarkoitus on kuitenkin selvittää onko auto kunnossa eikä turhanpäiten vain kytätä ja kiusata.

100% varma juttu on että tuo OBD II testi tuottaa harmaita hiuksia sekä katsastuskonttoreille että asiakkaille vielä pitkään. Väylästandardeja on kolme tai neljä ja itse OBD II pääasiassa liitintä ja sen sijoittelua koskeva standardi. Kaiken päälle on vielä laajennettuja OBD II:a (esim VAG), jotka ovat osittain epästandardeja, mutta täyttävät lainsäätäjän määritelmän.

Sen verran tuon kanssa jo tullut leikittyä että on jonkinlainen mielipide OBDII:sta muodostunut... perseestä ja syvältä... juurikin jotain sellaista mitä vain maailman johtavassa banaanivaltiossa voidaan keksiä. Mielipuolen kotinäpertelijän kannalta se on kuitenkin hyvä homma... saa edes ajoittain jotain tolkkua autonsa sielunelämästä.

-J-
potkuhousu
"Hölösuu"
Viestit: 3644
Liittynyt: Ke Maalis 12, 2003 21:05
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja potkuhousu »

ja tämä testeri isketään 2001 käyttöönotetut autot ja sen jälkeen joten paukuttelen tässä henkeleitä. :D
Jyrki alias potkuhousu
SS-K #1636 STCF #2
Zaino Show Car Polish Trolli.nu
Viimeistely alkaa ensimmäisestä Zaino kerroksesta
Hallu
"Hölösuu"
Viestit: 2724
Liittynyt: To Elo 14, 2003 12:32
Paikkakunta: R136a1

Viesti Kirjoittaja Hallu »

potkuhousu kirjoitti:ja tämä testeri isketään 2001 käyttöönotetut autot ja sen jälkeen joten paukuttelen tässä henkeleitä. :D
Jep, onneksi oli ensikatsastus v2003 :D
Nyt on "mukava" seurata koko touhun kehittymistä, ja so not kun se ei koske(ne) kuitenkaa omaa pirssiä :wink:
Keijo-klubi #1860, Maja kesät Mäntsälässä ja talvet Lahdessa.
Renauly Megane 1.5 dci, Renault Scenic, Opel Frontera, Suzuki Iso-rosvo Naked, Hayabussi.
Jussi
"Hölösuu"
Viestit: 2666
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2003 12:02
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jussi »

Saabeista pitäisi näkyä vain pakolliset tiedot, muihin arvoihin tarvitaan tech 2.
Pakollisia tietoja vain 20 kpl enemmän kuin nuo mitä täällä sanotaan vaadittavan. Käsittääkseni erillistä eurooppalaista standardia tuolle väylälle ei ole, joten ainakin kaikista autoista joita viedään USA:an pitäisi löytyä täysi määrä.

-J-
vesapo

Viesti Kirjoittaja vesapo »

Vaikka tämä ongelma ei omaa kalustoa koskekaan, niin jotenkin surkuhupaisaa on tuo suomalaisten EU -päättäjien tarve olla joka asiassa se mallioppilas. Ei taida olla juuri muita kuin Saksa, jossa tätä kyseistä testiä vaaditaan katsastuksessa ja siellä on paikalla merkkikohtaiset mittarit yms.
Mutta suomalaistenhan on taas kerran oltava paavillisempia kuin paavi itse.

Ennen ryömittiin toveri neukkujen edessä, nyt ryömitään Brysselin jalkojen juuressa hyväksyntää hakien. Että osaa ällöttää taas kerran.
potkuhousu
"Hölösuu"
Viestit: 3644
Liittynyt: Ke Maalis 12, 2003 21:05
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja potkuhousu »

Mulla tuli hylsy tänään A3:sesta (aj.29tkm) mikä on 2000 mallia mutta rekisteröity 2001... Koko autossa ei siis ole sitä testimahdollisuutta.. Pitää anoa jotain v*^tun erikoislupaa AKE:ltä ja maahantuonnista. Sitten olisi mahiksia saada leima..
poiminta yhdeltä palstalta. Näinkin voi käydä :D :D ei mee ihan putkeen tää uusi järjestelmä.
Jyrki alias potkuhousu
SS-K #1636 STCF #2
Zaino Show Car Polish Trolli.nu
Viimeistely alkaa ensimmäisestä Zaino kerroksesta
Rimuli
"Turbo"
Viestit: 249
Liittynyt: Pe Elo 29, 2003 19:13
Paikkakunta: Yläne

Viesti Kirjoittaja Rimuli »

Joo, Saksahan on Suomen lisäksi aino0a, missä testejä otetaan, mutta Saksassa ei seuraa hylsyä, vaikka testerit vähän vinkuisikin.
Turbo Saabismi on mun mieli sairaus!
9000 T16 -87
peinu
"Hölösuu"
Viestit: 6203
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 09:09
Paikkakunta: Jyskä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja peinu »

Mulla alkaa olla katsastus ajankohtainen - maaliskuun loppuun mennessä pitäisi käydä leima hakemassa. Autossa on SP steg 1 ja -98, eli ei OBD-mittauspakkoa. Lastulla on tällä autolla ajettu muutama tonni ja ollut kahdessa autossa ennen mua. Trionic 5 kyllä nollautuu 15min jälkeen akun irrotuksesta, ei hajua jääkö sinne mitään tietoja ohjelman lisäksi.

Mahtaisikohan inssillä löytyä sen verran huumoria, että kokeilis mitä OBD-arvot näyttää. Tietenkään en kertois sille virilastusta mitään...jos suostuu kokeilemaan, niin minkä arvelette lopputuloksen olevan?

9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
Vastaa Viestiin