Monitoimi laasertulostin
Monitoimi laasertulostin
Onkos kellään Saabistilla tiedossa mitään hyvää alle 200€:n laasertulostinta, jolla voisi myös skannailla? Pongasin tänään kaupassa aika edullisen Samsungin SCX-4200 mallin, mutta en tiedä yhtään minkälaista laatua tuo tulostaa. Ja tietysti kasetin hinta täytyy ottaa huomioon (ja paljonko sillä saa kopioita). Tulostinta käyttäisin enimmäkseen tekstin tulostamiseen ja skanneria ajattelin käyttää joidenkin lehtiartikkeleiden digitoimiseen (vanhat lehdet menee kierrätykseen).
Ex: OG9-5 -07 Aero, OG9-3 -99, OG900 -86
Itselläni on Samin SCX-4100 ollut pari vuotta kotikäytössä. Tuossa juuri vaihdoin siihen ekaa kertaa uuden kasetin. Uutena mukana tullut vitsikasetti oli ilmeisesti jotakuinkin 1000:nen sivun kasetti ja uusi on nyt sitten 3000:nen sivun kasetti. Tuo kassu kustansi verkkokaupassa muistaakseni ~70-75 E.
Laitteeseen noin muuten olen ollut tyytyväinen. Tulostaa siistiä jälkeä ja kopioi ihan ookoo. Skannatessa tulee välillä hiukan tummat värit, mutta lienee säätökysymys
Laitteeseen noin muuten olen ollut tyytyväinen. Tulostaa siistiä jälkeä ja kopioi ihan ookoo. Skannatessa tulee välillä hiukan tummat värit, mutta lienee säätökysymys

Vetokoukku on brutaalin miehen peruutustutka
Volvo V50, 2012
Volvo V50, 2012
-
- "Hölösuu"
- Viestit: 1423
- Liittynyt: Su Joulu 07, 2003 13:35
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Monitoimi laasertulostin
Minullakin noin vuoden käytössä ollut ja tosi tyytyväinen olen samsikkiin. Ainoa miinus on uuden kasetin hinta...jonka olen kans kertaalleen vaihtanut...Poy kirjoitti:Onkos kellään Saabistilla tiedossa mitään hyvää alle 200€:n laasertulostinta, jolla voisi myös skannailla? Pongasin tänään kaupassa aika edullisen Samsungin SCX-4200 mallin, mutta en tiedä yhtään minkälaista laatua tuo tulostaa. Ja tietysti kasetin hinta täytyy ottaa huomioon (ja paljonko sillä saa kopioita). Tulostinta käyttäisin enimmäkseen tekstin tulostamiseen ja skanneria ajattelin käyttää joidenkin lehtiartikkeleiden digitoimiseen (vanhat lehdet menee kierrätykseen).
en nyt asiasta mitään tiedä, mutta kysyn kuitenkin, onko vaatimukset niin korkealla että pitää olla joku hieno ja kallis (>100 eur) laite? eikö HP:n All-In-One (tulostin/skanneri/kopiokone) masiinat kelpaa? onhan niissäkin skanneri jonka tarkkuus riittänee huvikäyttöön?
Luca F #1724, ex-Saabisti vuosilta 2003-2013 (Saab 99 -71,75,76,77,77,78,78,79,80,84,84,84,84, Saab 900 -83,83,84,86,90,91)
Laseri on pakko ostos, jos printtaa paljon. Mustesuihkut maksaa lyhyessä ajassa helposti moninkertaisesti itse tulostimen hinnan. Meikäläinenkin kun on tämmönen työtön maanviljelijä, niin on pakko printata laserilla. Anttilasta 90e sai HP:n Laserjet 1018:n. Tosin on pelkkä mustavalko laseri, eikä monitoimi laite, mutta kelpaa. Jäi vielä rahaa viinan ostoon ja saabin korjaukseen. Kävinkin heti ostamassa uudet lesjöforssin jouset ja 10 litran pöntön maatalousöljyä.lucaf kirjoitti:en nyt asiasta mitään tiedä, mutta kysyn kuitenkin, onko vaatimukset niin korkealla että pitää olla joku hieno ja kallis (>100 eur) laite? eikö HP:n All-In-One (tulostin/skanneri/kopiokone) masiinat kelpaa? onhan niissäkin skanneri jonka tarkkuus riittänee huvikäyttöön?
Kuten Sami mainitsi, mustesuihkutulostin tulee ajanmyötä kalliimmaksi. Mielestäni on aivan sama tulostaako paljon vai vähän, niin siltikin se tulee, koska se muste tahtoo ajan myötä kuivua. Jos laaserilla tulostaa yli 3000s ja musteella jotain 100? Lisäksi laaserin tulostus on arkistokelpoista (ei kulu hankaamalla pois).
Ex: OG9-5 -07 Aero, OG9-3 -99, OG900 -86