Kaupassahan tapaa aina kaksi osakasta: se joka on valmis maksamaan niin älyttömän hinnan kuin maksaa ja se joka on valmis myymään niin halvalla kuin myy. Tavallaanhan kusetusta ei taphdu, koska tämä asia on yleisesti tiedossa .
Toinen asia on, että voisihan niitä ottolainauskorkoja hieman korottaakin. Eroja kyllä löytyy sekä korkoprosenteissa että koron laskentatavoissa nykypankeillakin .
Firges9000 kirjoitti:EI ole uutta, mutta kyrsii nuo uudet mainokset, joissa luvataan ISOJA korkoja.
2,5% korko EI ole iso korko
No ei ole juuri riskiäkään. Laita rahat johonkin tuottavampaan, mutta riskillisempään, kuten osakkeisiin, jos pokkasi kestää. Riski ja korko kulkevat aina käsi kädessä, siitä ei pääse yli eikä ympäri.
Voidaan ajatella, että pankilla on suurempi riski hävitä lainatessaan rahaa tavalliselle tallaajalle, kuin tallaajalla lainatessaan pankille. Siksi pankin pitääkin saada enemmän korvausta. Jos tämä yhtälö kääntyy ympäri, on seurauksena 100%-varma pankkikriisi
#1872 Why drive a car when you can pilot a Saab? 900 Aero 1989,MB Vito Mixto, Ford Galaxy
Pankit kusettaa?? Joko ois aika tavallisen SAAB tallaajan herätä! Ei ole pankit ainoita kusettajia. Vaan suurempia on meidän valtion suojelukses- oleva TULLILAITOS. EU:n mentäessä luvattiin SAMA verotuskäytäntö kai- kille liittymismaille. Tämä koski niin autoja kuin alkoholia Mielestäni alkon hommat ok- MUTTA naapurin poika (svenski) ostaa auton saksasta - tuo ruotsiin / katsastaa ruotsin kilpiin ja maksu noin 150e. Millä H****tillä tämä kaikki on mahdollista. Niin tarkoitin EU.N LAKIEN VASTAISTA verotusta SUOMESSA!!! On sitä viime päivinä luettu näitä köyhäintukirahojen saajia maataloudessa. Täytyyhän sitä pikkunallelle antaa tuet koska ei tuu muuten toimeen miljoonilla euroilla. Mutta näin se vaan etenee . OIS aika herätä ja äänestää nykykäytäntöa vastaan!!!!! Tossa tuli ettei autot enää pelaa/liikaa sähköä ilmassa joten me tonnarin omistajat ollaan hyvässä asemassa. SE SIITÄ/ JA PELI JATKUU:
46 vuotta ajoa vain Saabilla. Saab 9-5 Aero sedan- 00, Vector 2.3t wagon A5 -08 # 150.
Firges9000 kirjoitti:No tuo selitelmä ei ole mulle uutta.
Tarkoitan noita typeriä kusetusmainoksia. en rahan lainaajan riskiä.
Ok, pointti ymmärretty.
Suomalaiset perinteisesti pitävät ällistyttävän paljon rahaa matalakorkoisilla pankkitileillä. Nykyään vasta on alettu löytämään noita muitakin säästämiskeinoja, pankkien "suosiollisella avustuksella" tietenkin
Pankit lypsävät lammasmaisia kansalaisia, jotka tekevät mitä täti tiskillä neuvoo. Ja tätihän neuvoo tekemään sen, mikä pankille on kannattavinta.
#1872 Why drive a car when you can pilot a Saab? 900 Aero 1989,MB Vito Mixto, Ford Galaxy