Onko tuo vaihdettava olohuoneen termostaatti putkiston korkeimmassa kohdassa vai onko yläkertakin ja siellä lisää pattereita? Voisi kuvitella ettei pelkkä paineiden päästäminen riitä, ellei sinulla ole välineitä putken jäädyttämiseen termostaatin vierestä.f-19 kirjoitti:Vieläkun saisi tähän ketjuun ohjeet termarin vaihdolle.
Onko liikkuva termostaatin tappi tae siitä että termostaatin sisuskalutkin liikkuvat niin että venttiili aukeaa? Joskus olen lämmityskauden alkaessa joutunut tarjoamaan jumittavan venttiilin tapille varovasti vasaralla muutaman napakan iskun, sitten on patteri alkanut lämmetä.
http://www.rintamamiestalo.net/viewtopic.php?t=2197
http://lampo.danfoss.fi/PCMPDF/vd53g520_N_G.pdf
Ilmeisesti fiksuimman tyyppisiin patteriventtiileihin saa vaihdettua sen venttiilin jumittavan tiivistepesän vaihtamatta koko venttiilirunkoa?
http://lampo.danfoss.fi/PCMPDF/vi36a16J.pdf