Moottorikelkkareitti vinkkejä Rukan tuntumassa

Kaikki autoiluun liittymätön, mutta muuten HYÖDYLLINEN keskustelu.
Sana on MELKEIN vapaa.
Vastaa Viestiin
e0000333
"Hölösuu"
Viestit: 1507
Liittynyt: Pe Elo 01, 2003 15:10
Paikkakunta: Seinäjoki

Moottorikelkkareitti vinkkejä Rukan tuntumassa

Viesti Kirjoittaja e0000333 »

Moro!

Olisi kiva saada hiukan tipsejä etukäteen Rukan maastoissa sahanneilta.
Jouluviikolla olisi tarkoitus hiukan istua taas satulaan.
Vaimon kanssa kelkkaillaan, eli ei mitään hc patikkoa tai vaikeita ylityksiä/nousuja.
Jotain 4-8h mittaisia lenkkejä olisi haussa ja kääntöpaikalla oleva ruokailupaikka/makkaranpaistopaikka olis plussaa... :D

Pailakat vuokrataan joten vuokravinkitkin kelpaa...
Saab 9-3 Sport Combi 1,8t Linear Business (KA)
#1814
2.3i-16
"Hölösuu"
Viestit: 1247
Liittynyt: Pe Heinä 16, 2004 12:50

Re: Moottorikelkkareitti vinkkejä Rukan tuntumassa

Viesti Kirjoittaja 2.3i-16 »

Jaahas, eli samoihin aikoihin ollaan menossa kelkkailemaan, pitäiskö ottaa saabistien kelkkamiitti :D

Ruka-Kuntivaara-Kuusamo-Ruka on semmoinen lähempänä 8 tuntia kestävä lenkki, toisaalta kuntivaarasta pääsee lyhyempääkin reittiä kuin keskustan kautta takaisin. Ja tosiaan kaikki kestää ihan laidasta laitaan riippuen vauhdista millä mennään.

Kuntivaara on ihan Venäjän rajan tuntumassa ja kodalta on hyvät näkymät. Tosin reitti sinne on harvemmin hoidettuja reittejä sielläpäin ja takaisinmatkalla on melko pitkä etappi järven jäätä pitkin.

Vauhdista riippuen rukan ympärireitti on se kaikkein helpoin ajettava, tosin aika lyhyt se on myös ja varmasti väliviikolla tosi ruuhkainen. Saksalaiset ajelee kelkkasafareilla sitä 20km/h ja niistä ei pääse edes ohi.

Salla on myös ihan ajettavan matkan päässä, tosin eestaas meneekin helposti koko päivä vaikka menisi reippaasti.

Rukalta saa ostaa hyvää reittikarttaa ja muistaakseni jostakin netin syövereistä löytyy sellainen myös.

Ootkos paljon itse kelkkaa ajanut?
Tesla Model S Plaid 2023 Track Pack
Mercedes EQV 2021
e0000333
"Hölösuu"
Viestit: 1507
Liittynyt: Pe Elo 01, 2003 15:10
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Moottorikelkkareitti vinkkejä Rukan tuntumassa

Viesti Kirjoittaja e0000333 »

Heh... olisihan se varmaan mukavaa, mutta auki on vielä että minä päivänä nyt sit mennään. Tuo kuntivaara on tullut vastaan monissa nettikeskusteluissa ja vaikuttaa ihan mielenkiintoiselta. Varmasti paikanpäällä vuokraamossakin osaavat heittää lenkkiehdotuksia ja joittenkin vuokraamojen sivuilla onkin tullut vastaan ihan kustannuslaskelmia joillekkin reiteille. Jonkun verran on tullut männävuosina kelkkailtua. Tosin tässä on nyt ollut jo n. 3v tauko ilman kelkkaa ja kelkkakelejä tässä Seinäjoen korkeudella. Myytiin oma kelkka pois, kun ajopäiviä niin niukasti.
Vaimolla kokemusta puhdas 0 kilometriä ja lähinnä sen vuoksi ollaan lähdössä kokeilemaan miltä se vaikuttaa. Aika laidasta laitaan löytyy kelkkoja joka hintaluokkaan. 8h hinta liikkuu 100e ylöspäin jossa satkulla saa 350 föönikoneen ja 150e yli maksaa nelarikoneiset.
Saab 9-3 Sport Combi 1,8t Linear Business (KA)
#1814
Frostgrey
"Hölösuu"
Viestit: 3725
Liittynyt: Ma Touko 26, 2003 22:05
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: Moottorikelkkareitti vinkkejä Rukan tuntumassa

Viesti Kirjoittaja Frostgrey »

Itse olisi tarkoitus lähteä nyt perjantaina Kuusamoon nykyisen emännän mökille ja houkuttaisi suunnatomasti käydä Rukalla vähän pörräilemässä kelkalla, muutamana talvena on tullut Himoksella ajeltua vuokrakelkoilla.

Ainoa ongelma on vaan, kun en ole ikinä Rukan seudulla ajellut ja voi olla että täytyy yksin lähteä reissuun, kun en tykkää kakspäällä ajella ja tuskin emäntä omaa kelkkaa haluaa. Kai sieltä silti hyvät kartat saa :D
Saab 9-3 TTID Vector 2008
2.3i-16
"Hölösuu"
Viestit: 1247
Liittynyt: Pe Heinä 16, 2004 12:50

Re: Moottorikelkkareitti vinkkejä Rukan tuntumassa

Viesti Kirjoittaja 2.3i-16 »

Juu reitit on hyvin merkittyjä ja kartat hyviä. Kannattaa katsoa jos ei ole rukalla koskaan kelkkaillut, että mieluummin ottaa kelkan, jossa kilometrimatkamittari, jotta voi seurata matkan perusteella, ettei aja ohi risteyksistä.
Tesla Model S Plaid 2023 Track Pack
Mercedes EQV 2021
saba90
"Hölösuu"
Viestit: 3645
Liittynyt: Ke Tammi 05, 2005 11:22
Paikkakunta: Jkl.mlk

Re: Moottorikelkkareitti vinkkejä Rukan tuntumassa

Viesti Kirjoittaja saba90 »

En tiedä kyllä kelkkareiteistä mutta minut on kutsuttu mukaan pohjoiseen viikonlopuksi ja tarkoitus olisi ehkä käydä myös Rukalla mutta vielä en ole päättänyt lähdenkö mukaan
Saab 9000 2.0t -97 Jubileum Stage X
Hyundai i30 1.6crdi -14
Saab 9000 2.0i -96
Saab 9000 2.0tA sport -98
Vastaa Viestiin