Mikä AV-viritinvahvistin?

Kaikki autoiluun liittymätön, mutta muuten HYÖDYLLINEN keskustelu.
Sana on MELKEIN vapaa.
Vastaa Viestiin
Hessu
"Hölösuu"
Viestit: 2077
Liittynyt: To Touko 08, 2003 10:10
Paikkakunta: Häijää

Mikä AV-viritinvahvistin?

Viesti Kirjoittaja Hessu »

Koetetaas täällä, kun eräällä toisella foorumilla osanotto oli laimeaa: Nykyinen himppu vajaa 10 vuotta vanha Yamaha alkaa osoittaa väsymisen merkkejä, enkä ole koskaan pitänyt sen sekavasta kakesta ja kryptisestä käyttölogiikasta.

Asiaan vihkiytymätön utelee: Hakusessa olisi edullisen pään virivahvari, käyttötarkoitus musiikin ja joskus harvoin DVD:n äänentoisto (toistaiseksi kaksikanavaisena) sekä radion kuuntelu. En ole miljoonakanavaisena toistetun elokuvan suurkuluttaja. Simppeli ulkoasu ja käytettävyys sekä hyväksi havaittu radioviritin olisi toiveissa. Mitä ominaisuuksia laitteesta pitää löytyä ettei se ole roskiskamaa esim. 5v päästä? Ai niin, etuaste vinyylisoittimelle pitää olla. Kaksikanavainenkin saattaisi siis tulla kyseeseen ja hinnassa kipuraja menee jossain viiden sadan korvilla.
vitikka
"Hirsch"
Viestit: 807
Liittynyt: La Kesä 13, 2009 23:49
Paikkakunta: Etelä-Karjala

Re: Mikä AV-viritinvahvistin?

Viesti Kirjoittaja vitikka »

Harman/kardonin 2-kanavaiset virivahvistimet kannattaa tsekata. Jos löytyy esim. huuto.netistä 3380 tai 3480 hintaluokassa reilu200€, niin osta pois (uutena 350-500€). Laadukkaita vahvistimia. Uudemmat mallit ovat 3390 ja 3490. Ei ole musiikinkuuntelijalle mitään plussaa noissa uudemmissa verrattuna vanhempiin malleihin. Ulkonäkökin on lähes samanlainen. Pienempi malli, 3380/3390 riittää 2x80w 8ohm tehonsa puolesta useimmille kuuntelijoille korvatulpat korvissakin, joten sen puolesta ei ole syytä miettiä tehokkaamia vahvistimia. Tietysti jos omistat jotkut 4 ohmin kajarit, niin sitten voi kyykätä.

Edellämainituista vahvistimista löytyy phono liitännät ja sub-ulostulot, jos sellaiselle on tarvetta. Näissä vahvistimissa on myös radio. Stereovahvistimessa ei ole varsinaisesti mitään mikä vanhentuisi 5 vuodessa, ei edes 15 vuodessa. CD/DVD-soittimesta vaan rca:lla vahvistimeen ja sillä mennään. Sitten, kun päivitysvimma yltyy, niin da-muunnin soittimen ja vahvistimen väliin. Toki vahvistimenkin voi päivittää jo tässä vaiheessa ja miksei linnunpöntötkin uusiin :D

Jos olisit etsimässä monikanavavahvistinta, niin sitten pitäisi miettiä hdmi sun muita juttuja. Joku niihin perehtynyt kertokoon niistä enemmän. Ei viitsi käydä arvuuttelemaan niitä tässä huonon monikanavaäänentoistoon perehtymisen vuoksi.
ex SAAB 9-3SC -06, emännän käyttis stage 1
tuleva ex SAAB 9-5 -03 2,3t, uusi pata ja hieman uusia kujeita
SAAB 9-5 -07 2,3t
Pauke
"Aero"
Viestit: 306
Liittynyt: La Kesä 28, 2003 21:49
Paikkakunta: Nokia / Pori

Re: Mikä AV-viritinvahvistin?

Viesti Kirjoittaja Pauke »

Kannattaa pysyä kahdessa kanavassa (stereo vahvistimessa) jos tähänkään asti ei lisäkanavia ole kaivannut. Stereovahvari ei vanhene kuten av-vahvarit.

Itsellä Yamahan dsp-z11 ja kaikissa kanavissa kovapuhuja kiinni. Musiikilla itselle kaksi kanavaa on riittänyt, mutta elokuvissa antaa ison plussa tasainen, ympäri kämppää levittyvä äänikenttä.

Kotiteatterivahvistimet tuntuu jäävän "pieniksi" kahden-kolmen vuoden välein.

Jos kumminkin etsit useampaa kanavaa, niin Onkyon, Yamahan ja esim. Pioneerin mallistoista löytyy hyviä tarjokkaita useampaankin hintaluokkaan.
#1543
9-5 Aero 2007, 9-5 SE 2.3t 1999, 900 Turbo lux 1983, 99 GL 1983, 96 GL 1980, 96 GL 1977
Vw Eurovan VR6 2.8, Cube, Bianchi, Merida, Honda Varadero, Buster ja omat jalat.
Vastaa Viestiin