Desktop sekosi aamulla

Kaikki autoiluun liittymätön, mutta muuten HYÖDYLLINEN keskustelu.
Sana on MELKEIN vapaa.
Vastaa Viestiin
mart96
"Viggen"
Viestit: 528
Liittynyt: To Elo 05, 2004 11:39

Desktop sekosi aamulla

Viesti Kirjoittaja mart96 »

Täällä kun on kaiken alan viisaita:-)

En ole semmoista ennen kokenu :o
..siis aamulla käynnistin koneeni(siellä on windows xp) ja kun yritin desktopilta käynnistää sähköpostin ikoonia, niin se menii heti roskalaatikkoon. ja niin kaikista ikooneista, no onneksi Internet Explorer pelasi. Kelasin sitten kolmella virostorjunnalla(Trend Micro pc cillin, A-squared ja Spyspot s&d) ja niistä vaan viimeksimainittu löysi jotain cookies-ta. No sitten laitoin koneen kiinni ja taas käyntiin ja nyt pelaa taas normaalisti. Muuten toissapäiväna oli sähkökatkoksia työpaikalla.


Mutta onko kokemuksia kellään-onko siis kyseessä joku virus vai vaan lisävaruste a'la Bill Gates:-) ???
9000CS...
"Hölösuu"
Viestit: 1762
Liittynyt: Pe Tammi 02, 2004 19:25
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CS... »

Onko langatonta hiirtä tai näppistä?
Kun omasta näppiksestä alkaa patterit hiipumaan, niin se päättää itse, että mikä nappi on pohjassa ja mitä tulee tapahtumaan :lol:
Voin esim. klikata jotain työpöydän alareunassa olevaa kuvaketta, niin kone avaa kaikkien työpöydällä olevien kuvakkeiden ohjelmat 8O
Ei se tosin ikinä ole mitään siirtänyt roskakoriin, mutta ei sekään ihme olisi.

Toinen vaihtoehto, että jos sähköpostin kuvakkeesi on heti roskakorin alla, niin painoit hiirtä ja liikautit kättä eli tavallaan "liutit" kuvakkeen roskikseen.
Valitettavasti juuri tällainen "joustavuus" on yksi vaarallisimpia ilmiöitä.
Vastaa Viestiin