Sivu 1/1

Haku ongelma

Lähetetty: Ti Joulu 20, 2005 21:45
Kirjoittaja AP
Mikähän mahtaa olla vialla, kun haku ei löydä kirjoittajia joissa on kaksi kirjainta, kuten minun omia viestejäni. Kokeilin siis muitakin kirjoittajia, mutta ei hakutuloksia. Helpottaisi kummasti omien myynti-ilmojen poistoa... :wink:

Lähetetty: Ti Joulu 20, 2005 22:04
Kirjoittaja jus
Nimimerkkisi vaan on liian lyhyt :-)

Jostain syystä haku ei muutenkaan löydä mitään kahdella merkillä.

Sinänsä tyhmää, että tämä tilanne on vallinnut tuon haun kanssa koko ajan, ja on samalla pystynyt rekisteröimään liian lyhyitä nimimerkkejä.

Lähetetty: Ti Joulu 20, 2005 22:21
Kirjoittaja AP
Tuo on kyllä ainakin minun kohdalla toiminut ennen 8O . On kylläkin aikaa kun on viimeksi tarvinut ilmoja poistella, olisiko ollut joskus kesällä. Outo juttu... olisi kai pitänyt vaan käyttää vähän enemmän mielikuvitusta silloin kun käyttäjänimeä keksin :lol:

Lähetetty: Ke Joulu 21, 2005 10:34
Kirjoittaja puu
"puu":lla ainakin löytyy vielä hyvin. Mutta älkää menkö kokeilemaan, siellä on vaan tyhmää juttua. :|

Lähetetty: Ke Joulu 21, 2005 11:15
Kirjoittaja AP
Mimmi kirjoitti:Ilmoita niccisi muutoshalustasi (ja uusi niccisi) ylläpidolle YV:llä. :wink:
Oon jo niin kiintynyt tuohon että en viitsi muuttaa :lol: . Eiköhän ne ilmot sieltä löydy ilman hakuakin

Lähetetty: Ke Joulu 21, 2005 11:56
Kirjoittaja potkuhousu
Kaksi kirjainta on ongelma koska sitä kirjainyhdistelmää etsitään jokaisesta sanasta mappi, apila... joten haku antaisi noin 80% kaikista viesteistä.

Lähetetty: Ke Joulu 21, 2005 12:06
Kirjoittaja jus
potkuhousu kirjoitti:Kaksi kirjainta on ongelma koska sitä kirjainyhdistelmää etsitään jokaisesta sanasta mappi, apila... joten haku antaisi noin 80% kaikista viesteistä.
Käyttäjänimen perusteella oleva haku pitäisi silti toimia rajoituksetta, jos kaksikirjaimisia nimiä saa rekisteröidä. Käyttäjiä on nyt alle 5000. eri topicceihin kirjoitetuissa postauksissa viestiosuudessa on sanoja huimasti enemmän.

Käyttäjähaku kahdellakin merkillä pitäisi sallia, se ei ole ollenkaan niin raskas operaatio kuin hakea postauksien viestiosuudesta kahdella merkillä. Siihähän ei käytetä edes villikortteja, ainoastaan tarkat matchit kiinnostavat.