Sivu 1/3

Saab siirtyi Saksaan

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 13:43
Kirjoittaja tknummelin
Oliko kiva? :(

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 16:00
Kirjoittaja hakuba2
Sama kai se missä niitä tehdään..? Jos haluu suomalaisen auton, niin ostaa vaik og900 aeron..

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 16:05
Kirjoittaja jcarlson
Perseestähän se on. Isot kiitokset vaan GM:lle, not. Eipä se kai auta muuta kuin katsoa mitä tapahtuu, kun samalta linjalta ooppelinpommien kanssa valmistuvat. Suunnitteluhan on kyllä pääasia, mutta saapa nähdä miten paljon sekään on pian enää oikeasti Saabin käsissä.

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 16:21
Kirjoittaja TuuSaR
Noh voisihan sitä leikillisesti heittää, että halutuin Saab malli tulee tälläkin hetkellä itävallasta.

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 16:36
Kirjoittaja Holmes
Se nyt on loppujen lopuksi aivan sama. Omasta mielestäni nämä uudet Saabit on ulkomuodoltaan pirun hienoja. Saabin logo siinä konepellillä kyllä riittää niin kauan kun siinä vaan on tosiaan se saabin logo.

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 16:42
Kirjoittaja Turbo16
Onhan se minusta ikävä asia, kuitenkin vaikka tulisikin "vihattua" ruotsia niin jääkiekkossa kuin muussakin asiassa.
Trollhättanissa oli ja on varmana vieläkin suomalaisia työntekijöitä, jotka lähtivät joskus sinne työn perässä. Saksassa sitten taas on kauhea työnvoiman pula, ettei olisi Saksan valtiolla pullat uunissa :?: :wink:

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 17:20
Kirjoittaja TuomasJ
jcarlson kirjoitti:Perseestähän se on. Isot kiitokset vaan GM:lle, not. Eipä se kai auta muuta kuin katsoa mitä tapahtuu, kun samalta linjalta ooppelinpommien kanssa valmistuvat. Suunnitteluhan on kyllä pääasia, mutta saapa nähdä miten paljon sekään on pian enää oikeasti Saabin käsissä.
On muuten paljon merkitystä sillä missä ja ketkä ne autot tekee. Vanhat -80 luvun Corsat tehtiin Espanjassa, kun taas Kadetit tehtiin Saksassa turkkilaista työvoimaa käyttäen. Corsa oli paljon parempi verrattuna Kadettiin monilla osa-alueilla. Corsa ei ruostu niin helposti ja siinä on paljon vähemmän pikkuvikaa mitä Kadeteissa. Johtui todennäköisesti halpatyövoiman ammattitaidosta.

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 19:03
Kirjoittaja 9000CD23T
On se ihme juttu....anteeksi nyt vaan että maalaan piruja seinälle
mutta kun kaikki autot mitä on Suomessa tehty...niin melkein
kaikkien valmistus on myöhemmin loppunut kokonaan.

Ei hyvältä näytä... :(
*en ikinä osta NG SAABeja....*

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 19:13
Kirjoittaja tknummelin
9000CD23T kirjoitti:On se ihme juttu....anteeksi nyt vaan että maalaan piruja seinälle
mutta kun kaikki autot mitä on Suomessa tehty...niin melkein
kaikkien valmistus on myöhemmin loppunut kokonaan.
Tarkoitatko nyt Talbotia vai?..

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 19:16
Kirjoittaja 9000CD23T
Kyllä.....

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 20:25
Kirjoittaja 9000CS...
Hieman sääli, että ruostista häipyy, mutta se on valitettavasti normaalia nykyään.
Eikös jotkut Volvot tule/ovat tulleet Belgiasta? Hondat Englannista? Jotain BMW:n kasausta joskus suunniteltiin Venäjälle?
ym.ym.

Pääasia on, että tekisivät SAABEJA, eikä mitään hel**tin Subaru-Saab sekasikiöitä!

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 21:57
Kirjoittaja MikkoA
Olo on ollut tänään lievästi pettynyt senjälkeen kun kaveri soitti että tuotanto siirtyy Saksaan... Ei voi mitään.
Olen kyllä ollut sitä mieltä jo pitkään että GM:n hommat ovat olleet aika sekavia. Daewoon nimen muuttaminen senjälkeen kun nimi oli saanut jo pientä nostetta Euroopassa oli eräs outo veto.
En tiedä olisiko ollut parempi että Saab myydään Kiinalaisille tai Renaultille.

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 22:35
Kirjoittaja Jussi
Lienee sama missä se auto tehdään. Tärkeintä on missä, kuka ja mistä lähtökohdista se on suunniteltu.

Jos Saabin kohdalla mennään tulevaisuudessa jossain metsään niin se on tod.näk suunnittelun peruslähtökohdat. Itse suunnittelutyössä luotan kyllä Saksalaiseen insinööriin siinä missä ruotsalaiseenkin. Niin kauan mikä tahansa tulee suunniteltua kunnolla kun hommassa ei ole mukana jenkkejä tai ryssiä... pistetään vielä englantilaiset ja ranskalaisetkin samaan pakettiin :D

Ei ne turkkilaiset sen paremmin autoja tee Ruotsissa kuin Saksassakaan :D

offtopic

Lähetetty: Pe Maalis 04, 2005 22:39
Kirjoittaja NG900T
MikkoA kirjoitti:Daewoon nimen muuttaminen senjälkeen kun nimi oli saanut jo pientä nostetta Euroopassa oli eräs outo veto.
Pääseeköhän daewoo-chevrolet 1.0l matiz:lla chevy -klubiin? :roll: