Sivu 1/1

Kauanko luulet, että jäät kestää?

Lähetetty: Su Huhti 09, 2006 17:38
Kirjoittaja TeePee
Vieläkö uskaltaudutte autoilemaan jäälle? :P Täälläpäin alkaa olla jo viimeiset päivät kun autolla uskaltaa jäällä liikkua.

Tässä pari kuvaa tältä päivältä
Kuva
Kuva

Lähetetty: Su Huhti 09, 2006 17:49
Kirjoittaja pade
En menis enää :P

Lähetetty: Su Huhti 09, 2006 18:18
Kirjoittaja kristian
Enpä ole enää moneen viikkoon uskaltanut mennä :)

Lähetetty: Su Huhti 09, 2006 21:42
Kirjoittaja Tonppa
Eiköhän ne tuossa väylässä (Tornionjoki) tuone toukokuun puoleenväliin asti sinnittele. Jäät meinaan. Autolla en tosin menis sinne enää toukokuussa. Enkä välttämättä nytkään enää, josko sopevasti virtapaikkaan sattus menemään. :lol: Toisaalta, ei siellä varmaan vettä hirveästi jään alla ole, ellei satu suvantopaikkaan kaahaamaan. :P

Lähetetty: Su Huhti 09, 2006 22:25
Kirjoittaja TeePee
Kyllähän tuo aika hullua on vielä jäällä autoilla, mutta kuulemma 70cm on vielä jäätä täällä päin. Tiedä sitten kuinka haurasta se on tähän aikaan vuodesta, ainakin tänään näytti volvon ja pajeron kestävän :P

Lähetetty: Su Huhti 09, 2006 23:20
Kirjoittaja Bob
En kyllä menisi enää jäälle - en kyllä tuolla nykyisellä ole käynytkään.

Lähetetty: Ma Huhti 10, 2006 09:40
Kirjoittaja make206
Kestää kestää, ainakin pari viikkoa voi ajella ihan tyytyväisenä kemijoen yli. Sohjo tuossa suurin ongelma on, ei niinkään jään kesto. Kunnossapito kun kuuluu kyläyhteisölle joen takana niin traktori ei mitenkään säännöllisesti käy aurailemassa.

Sitten loppuu yliajelut kun 850 tai v70 volvo on jäänyt jäälle nousseeseen vesisohjoon kiini. Kolmena peräkkäisenä vuonna jompi kumpi volvoista on ollut minulle merkkinä että kierräpäs poika teitä pitkin.

Lähetetty: Ti Huhti 11, 2006 16:19
Kirjoittaja Saabistiuki
Toivotaan että vielä jonkun tovin kestää...tosin jalkamiestä kestää vielä pitkään..pitäis lähteä ensi viikolle yhtä laivalaituria korjaamaan...tietty jalat yltää pohjaan..mutta pää ei enää pinnalle..vettä 8 metriä

Lähetetty: Ti Huhti 11, 2006 18:08
Kirjoittaja petteri
´Ei mitään vaaraa, ainahan ne kevätjäät vähän ritisee!`

Lähetetty: Ti Huhti 11, 2006 18:46
Kirjoittaja 9000 automaatilla
Eikös se niin ole, että viimeisimmät yrittäjät ei tule kertomaan? Ikävä kyllä... Viikko sitten Päijänteellä oli kyllä vielä 0,5 metriä ja hyvin kesti... :lol:

Lähetetty: Ke Huhti 19, 2006 19:41
Kirjoittaja TeePee
Viime viikonloppuna joku kahjo vielä ajeli jeepillä jäällä... 8O Ite en menis enää kävellenkää :)

Lähetetty: To Huhti 20, 2006 14:36
Kirjoittaja himmee
Joka talvi olen jäälle meinannut mennä, mutta aina on jäänyt menemättä :!:

Ei vaan löydy luottoa jäihin... :?