Sivu 1/2
Satkun lootaöljy
Lähetetty: Ma Huhti 19, 2004 22:59
Kirjoittaja Turbo900
Kyselläämpä vähän mitkä öljyt siellä lootassanne nyt vatkaa..
Itsellä Teboilin moniaste 10w-30 koeajossa.
Vastailkaa reilusti vaan ja kokemuksia kanssa...
Lähetetty: Ti Huhti 20, 2004 06:04
Kirjoittaja 900S
Itse laitoin viime kesänä nesteen hypoidit, eikä ainakaan vielä ole mitään moitittavaa niistä litkuista. Laatikon käyttäytymisessä en juurikaan eroa ole vanhaan huomannut.. ehkä pääkopan sisällä ajattelee, että "kyllä se nyt on ainakin vähän parempi"

Lähetetty: Ti Kesä 01, 2004 21:13
Kirjoittaja scania-vabis
Omassa hajun perusteella hypoidia, mutta korjaamomiehen mukaan Saabin oma on parempi - sitä ei vaan saa sekoittaa muihin öljyihin. Jos vaihtaa Saabin öljyyn pitäisi mieluiten loota jopa huuhdella, kuulema!
Lähetetty: Ke Kesä 02, 2004 11:05
Kirjoittaja Mertmi
Neste hypoidi MP SAE75W on laatikossa, ja tähän mennessä kokeilluista toimii parhaiten.
Kokeiltu aiemmin:
Neste MP 80W90 -> liian jäykkää, laatikko on kyllä tosi hiljainen
moottoriöljy 10W40 -> pelaa välilämpöisenä, mutta ei kuumana eikä kylmänä, synkronointi jysähtelee
Lähetetty: Ke Kesä 02, 2004 16:43
Kirjoittaja saabracing
Aina on omiin haettu Saabin omaa pahanhajuista öljyä...
Hypoidi
Lähetetty: To Kesä 03, 2004 07:32
Kirjoittaja petteri75
Auto tuli eilen korjaamosedältä (kytkinremontti), ja kaiken muun pikkutyön lisäksi vaihteistoöljyt ovat nyt Nesteen hypoidit. Sanottavaa eroa ei löytynyt, varsinkin kun eilinen oli suht. lämmin jolloin laatikko pelaa muutenkin. Ei ainakaan huonontunut, ja ehkä esim. 1:en päällemeno vauhdista tuli vähemmän sattumanvaraiseksi ja käytös aivan pikkuisen pehmeämmäksi. Joka tapauksessa, edelleenkin käytetään kaksoipoljentaa vaihtaessa ja pakille mennään aina esim. 3:en kautta.
Jos tulee pidempi matka (perjantaina on cruising-ilta!), niin pitää yrittää tunnustella paremmin, ja ehkä jopa raportoida.
EDIT: Parempi puoliskokin on huomannut eron, toimii kuulemma pehmeämmin.
Lähetetty: To Kesä 03, 2004 07:43
Kirjoittaja V.J.S
Teboil hypoid 80W90 höystettynä teboil 10W40 moottoriöljyllä. Laatikko on ulvonut nelosella "uudesta" (eli siis ostohetken 330kkm:stä) lähtien, mittariin tullut ~40kkm lisää, ja ulvonta jatkuu samanlaisena. Laatikon toiminta ei taida enään öljyillä siitä muuksi muuttua, kaikki vaihteet menee hyvin päälle, tosin pienen rutinan saattelemana. Kylmänä (yli 10 asteen pakkasella) on kankee kuin mikä aluksi.
Lähetetty: Su Elo 15, 2004 15:00
Kirjoittaja Turbo900
Nyt on 75w hypoidi askissa ja tekee GUTAA
Lähetetty: Ti Helmi 22, 2005 21:09
Kirjoittaja teesalama
Tarkoitus olis vaihtaa MP 75W hypoidit tässä viikolla. Toi hypoidi on todella juoksevaa kamaa. Mahtaako pysyä laatikossa sisälläkään...noh takakannen tiivisteen vaihdan kun tyhjennysproppua ei kerran ole. Samalla sitten putsataan se suodatin.
Hypoidissa on myös todella pistävä ja voimakas haju.
Oletteko miten huuhdelleet vanhat öljyt/liat pois?
Lähetetty: Ti Helmi 22, 2005 21:12
Kirjoittaja Reetu
Neste hypoidi MP SAE75W, myös laatikossa sisällä.
Lähetetty: Ke Helmi 23, 2005 09:54
Kirjoittaja tema
Neste Hypoid MP 80W90
Valittu kenkimistä silmällä pitäen. Talvella jäykkä heti liikkeellelähdön jälkeen, mútta notkistuu jo 1-2km matkalla. Synkrot menee huomattavasti aiempaa paremmin päälle.
Sama öljy tulee olemaan jatkossakin.
Lähetetty: Ke Helmi 23, 2005 10:14
Kirjoittaja YuZzI
Lähetetty: Ke Helmi 23, 2005 10:30
Kirjoittaja ng900aero
Yhteen laatikkovaivaiseen ysisatkuun vaihdoin 75-90 täyssynteettiset, ostin motonetistä, merkkiä en enää muista
Auto on nyt tuttavallani joka ajelee sillä päivittäin 100-200km, ja on ihan ok, lievää jurnutusta on havaittavissa nelosella vieläkin, eikä nelosta kannata laittaa päälle yli 80 nopeuksissa, sen alle menee hyvin päälle.
Ennen öljynvaihtoa laatikko oli täysin kuiva, oli stefa pettänyt. Kolmosen ja nelosen synkronointi takkusi tosi pahasti, ja nelonen jurnutti kammottavasti.
En ota kantaa olisiko tuo nesteen 75 parempaa, en kuitenkaan viitsinyt ostaa 20 litraa.
Lähetetty: Ke Helmi 23, 2005 11:47
Kirjoittaja 900T16
Mobil SHC 75W-90 ja olen täysin tyytyväinen.
Lähetetty: Ke Helmi 23, 2005 12:17
Kirjoittaja lintta go go
Eihän sinne tarvikkaan, kyllä se saapi senverran merkkaa että lisääminen riittää
