Oikaisitko tonnarin kampiakselin itse tai onko tietoa miten se tehtiin? Mulla olisi projektimoottori muuten valmis mutta kammessa 0.13mm heitto
WIS sallii max 0.10mm heiton niin ei ihan älytön kuitenkaan.
Seoli kyllä pikainen remontti, ei viikonloppuna oikein muuta ehtinyt tehdäkkään, yleensä isommat rempat yritän keskittää kesälle, hitsaukset ymm ennakoitavissa olevat mutta nyt on corollastakin leima kylmä joka isällä kakkosautona niin ei silläkään voinut ajaa, kansiremontti nopeaa tai sitten olisi pitänyt ostaa joku halvempi räpsy tilapäisautoksitetammi kirjoitti: ↑Ke Helmi 04, 2026 06:35Mullaki on U-pultit vuosituhannen vaihteen ikäises suksiboxis, pikakiinnitys tarkoittanee muovimuttereita![]()
Nopeaa toimintaa kansirempan suhteen![]()
Mä olen siivonnut lämmintä talliin jo reilun kuukauden jos vaikka sais tonnarin sisään![]()
No tälläkertaa aattelin oikein käydä läpi kaikki hyllyt, aika paljon on löytynyt ihan romuu mut aarteitaki mitä en oo ees muistanut. Helpottaa ehkä myös et kaikki ruuvi ja naulapaketit on nyt yhdes läjäs eikä seittämäs eri paikkaa
Edit. Joskus oli kans vastaava boxi
![]()
Paljon kiitoksia
Kiitoksia vastauksesta! ei paha hinta oikaisusta tuo. kumpa olisi lähempänä niin veisin sinne. Saatan kokeilla itse jos löydän tietoa kuinka se kuuluu tehdäJaninou kirjoitti: ↑Ke Helmi 04, 2026 13:16Paljon kiitoksia![]()
Aution Autolla ylivieskassa käytin kampiakselin oikaisussa, ennyt muista mutta taisin kysyä silloin miten se tehtiin mutta tehtäisiinköhän se, lyömällä/prässäyksellä en varmaksi muista.
Jos ylivieskaan ei kauhea matka niin
autiota ainakin voin suositella, heillä oli ainakin pitkä kokemus saabin kampiakseleista ja oikaisussa ei kauaa mennyt, olisikohan kampiakselin oikaisu ollut noin 30€ luokkaa, siihen plussana kaulojen kiillotus+ mittaukset noin 110€ eli ei ollenkaan paha, mittauksien mukaan oli siinä ja siinä kympin heitto, mutta ahdisti uusilla laakereilla, mutta tuli suoraksi ja mukavasti pyörii, toki eihän sitä tiiä että oliko glykon laakereissa itsessään pientä heittoa, tuli laitettua oikaistun kampiakselin kanssa sitten vähän kalliimmat laakerit, kun remontti paisui entisestään mutta nyt en niiden merkkiä muista
Tonnari on ollu jo pitkään tölkkitehtaalla mut ässä oottaa intoo

