
Tällainen oli siis ongelma. Jos et näe kuvassa mitään vikaa, ei hätää. Olen samaa meltä. Jostain syystä vaan meidän hameväen mielestä vaan Saabeja oli meidän talouteen liikaa. Koska olen enemmän vanhojen Saabien ystävä, yritin aloittaa harvennusta tuolta uusimmasta päästä.
9000:n hinnat vaan on nyt niin alamaissa että päätin suosiolla seisottaa "ykkösautoa" tuossa pihalla odottamassa inspiraatiota. 900 taas on perheen käyttöautona, koska se täyttää kaikki lapsiperheen tarpeet (5 ovea ja kaukosäätöinen keskuslukko).
Seuraavaksi liipasimen alle joutui siis 99. Mutta kumpi? Hopeinen on useamman klubilaisen kautta kiertänyt 99 turbo jossa on koneena -86 vuoden T8 APC:llä. Äärimmäisen hauska ajettava ja muutenkin jämäkkä peli. Myrkynvihrä puolestaan on vuoden -74 L, sekin mahtavassa kunnossa ikäisekseen. Sitäpaitsi kyllä 70-luvun tupliksessa on sitä jotain. En sano ettei 80-lukulainenkin olisi nätti, mutta siitä puuttuu silti jotain tiettyä.. eleganssia. Ongelmana on se että -74 on jossain vaiheessa ylimaalattu miranolilla ja pitäisi vetää kokonaan pellille että lohkeilevan maalipinnan saisi kuntoon. Pirullisen vaikea valinta.
Ja siitähän se ajatus sitten lähti. Jospa pitäisi molemmat. -74:stä ulkonäkö ja -84:stä tekniikka. Pohjaksi hopeinen - ovet, takaluukku, maski ja puskurit myrkynvihreästä. Ja ennen kuin kukaan ehtii torppaamaan idean alkuunsa pyhäinhäväistyksenä, täytyy sanoa että projekti on tällä hetkellä tässä vaiheessa:




Teidän kaikkien iloksi teippasin vilkut ja maskinkin paikalleen kuvia varten.

Tällä hetkellä siis tehtynä:
- Listat, puskurit ja muut ylimääräiset muovit poistettu
- Tilalle tulevat koristeet purettu vanhemmasta
- Tankin korkki askarreltu yhdistelemällä vanhaa ja uutta
- Vetokoukku poistettu ja takapuskurin kiinnikkeet vaihdettu vanhemmasta (uudemmassa takapuskuri on ulompana korista).
- Ovet ja takaluukku sovitettuna. Takaluukku hiottu pellille ja pohjamaalattu.
- Takavalojen aukot hitsattu pienemmäksi ja pakkeloitu alustavasti
- Etuvilkkujen aukot hitsattu pienemmiksi ja pakkeloitu myös alustavasti.
(Jostain joskus luin että kaikissa ysiyseissä on samanlaiset reiät etuvilkuille - ei pidä paikkansa, prkl)
- Etupuskurin kiinnikkeet rälläköity pois ja uudet tallat hitsattu paikalleen.
- Ruostelänttejä hiottu sieltä sun täältä
Vielä tekemättä:
- Ovet pellille ja hitsailtavaksi
- Etupuskurin kiinnitys loppuun
- Maskin kiinnikkeissä on vielä sovittelua
- Loput ruostepilkut pois. Pohjan hitsasin jo viime katsastukseen joten siltä osin homman pitäisi olla helpohko
- Pakkelointia ja hiomista
- Hyvät pellit karhennetaan ja koko höskän päälle hiontamaali
- Lisää hiomista
- Pintamaali
- Kromiosat kiiltäväksi ja puskurit mustiksi
- Jostain tuning -miesten kaupasta ajattelin etsiä sopivaa krominauhaa että kaikkien ikkunoiden tiivistelistat saadaan oikeanlaiseksi
- Pakoputkea voisi vähän lyhentää ja vaikka taivuttaa alaspäin.

Väriksi tulee tuota nykyistä hopeaa hieman 70-lukulaisempi EMS:n Sterling Silver, olikohan koodiltaan SK01.

Lopputulos voisi olla vaikka tuon näköinen (kiitokset kuvasta herra Ballista / Wikimedia Commons). Tykkivanteita tekisi kyllä mieli. Jos joltain löytyy, tarjotkaa yv:nä.
Jospa vielä tänä syksynä työmatkat taittuu pikkuvilkkuisella 99 turbolla.
