Sivu 1/1

9000 turbo -87

Lähetetty: Pe Tammi 14, 2011 17:03
Kirjoittaja t.t.j
Aloitellaanpas projektikertomusta tuosta omasta tonnarista. Kyseessä on siis -87 cc-tonnari. Auton tuli kesällä vaihtokaupassa, ja alunperinkin oli suunnitelmissa laittaa auto projektiksi. Suunnitelmat saivat lopullisen sysäyksen elokuussa, kun auto tutustui liian läheltä skeidan perään.

Korista löytyy jonkun verran ruostetta, mutta ikäisekseen melko terveet pellit siinä kuitenkin on. Tarkoituksena on ensialkuun käydä kori perusteellisesti läpi ja sitten alkaa uuden tekniikan metsästys. Tekniikan osalta on jo suunnitelmat selvät, mutta niistä enemmän sitten, kun sopivat palikat on kasassa.

Ulkomuoto olisi tarkoitus pitää suurimmaksi osaksi tehtaan linjojen mukaisena, vanteiksi tulee kyllä jotkut muut kuin Saabin omat :) . Iso Airflow-korisarja on hankittu (puskurit, helmat, kaarilevikkeet ja ovipalat).

Tällä hetkellä auto näyttää ruotsalaiselta hotrodilta:
Kuva

Tämä riittänee tällä kertaa, lisää tekstiä tulee kun projekti taas etenee.

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: Pe Tammi 14, 2011 21:08
Kirjoittaja J.N
t.t.j kirjoitti:...vanteiksi tulee kyllä jotkut muut kuin Saabin omat
Onkos jotain erityistä mielessä tällä saralla?
t.t.j kirjoitti:lisää tekstiä tulee kun projekti taas etenee.
Toivottavasti tulee myös lisää kuvia.


[Edit.] Ja toivottavasti tulee myös viistokeula?

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: Pe Tammi 14, 2011 21:35
Kirjoittaja t.t.j
J.N kirjoitti:
t.t.j kirjoitti:...vanteiksi tulee kyllä jotkut muut kuin Saabin omat
Onkos jotain erityistä mielessä tällä saralla?
t.t.j kirjoitti:lisää tekstiä tulee kun projekti taas etenee.
Toivottavasti tulee myös lisää kuvia.


[Edit.] Ja toivottavasti tulee myös viistokeula?
Vanteista sen verran, että koko tulee todennäköisesti olemaan 17" ja tyylin tulis olla tuohon tonnarin kasarilookkiin sopiva. Ehdotuksiakin otetaan vastaan. :wink:

Kuvia otetaan sitä mukaa kun projekti etenee. Purkuvaihe nyt on vähän semmoinen, ettei se taida kauheasti tuoda lisää sisältöä projektiin? Paikkausvaiheesta sitten tarkemmat kuvatukset.

Tarkoitus olisi pystykeulana pitää, kun tuo korisarjakin on pystäriin tarkoitettu.

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: La Tammi 15, 2011 11:30
Kirjoittaja J.N
Korisatsitettuun (AirFlow?) CC:n saattaisin itse himoita voimakkaasti esim. BBS:n äRäSsiä. Vakiompaan laitteeseen taasen istahtaisi kivasti mm. hyvin ajan henkeen sopivat Azev A:t, joita on tosin kyllä jo jonkin verran lähinnä uudemmissa laitteissa näkynyt.

Hyviä vaihtoehtoja on paljon ja paskoja vielä sitäkin enemmän. Itsellehän näitä lähinnä tehdään, joten siltä pohjalta käytettävän budjetin mukaan. Esim. huonokuntoisiinkin ÄräSsiin kun joutuu usein laittamaan melkeinpä koosta riippumatta vielä aika monta euroa jonoon...

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: La Tammi 15, 2011 12:24
Kirjoittaja t.t.j
Nuo RS:t ovat käyneet mielessä, mutta onko niitä saatavilla 17" tonnarin jaolla? Azevin A:t olisivat myös hyvät, ainakin Japson tonnarissa olivat komeat. :)

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: La Tammi 15, 2011 14:36
Kirjoittaja t.t.j
Sisusta alkaa olemaan kojelautaa lukuunottamatta purettu. Mitään pahoja ylläreitä ei löytynyt. Näillä näkymin koriin uutta peltiä tarvitaan takakaariin/-lokareihin, kuskin ja hantin lattiaan sekä takakulmiin. Tuulilasin ja kattoluukun ympäristö vaikuttavat ruosteettomilta. Ovet ovat alareunoistaan ruosteessa ja ne vaihdetaan todennäköisesti toisiin.

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: La Tammi 15, 2011 19:57
Kirjoittaja J.N
t.t.j kirjoitti:Nuo RS:t ovat käyneet mielessä, mutta onko niitä saatavilla 17" tonnarin jaolla?
En osaa 100% varmuudella sanoa. Jos onkin, niin ei saata löytyä ihan joka ladon nurkalta... 16" on RS:iä ja RM:iä sinänsä hyvin tarjolla myös 4*108 jaolla. Jos 17" koko on ehdoton ja ko. tyyli mielyttää, niin Borbet B:t löytyy mukavasti ja paikoin varsin edullisestikin 17" "unifit" -keskiöillä, joihin saa haluamansa jaon erillisillä laipoilla.

Tosin saahan niitä jakoja tarpeentullen teetettyä vanteisiin / napoihin, jos kriteerit ovat tiukkoja... :wink:

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: La Tammi 15, 2011 20:48
Kirjoittaja t.t.j
Nuo Borbetit ovat kyllä maukkaan näköset.

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: Su Tammi 16, 2011 18:22
Kirjoittaja t.t.j
Muutama kuva projektista lisäilty kuvaämpäriin.

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: Su Tammi 16, 2011 23:33
Kirjoittaja nahkis
Aikas samannäköisiä kuvia tuli napattua omastakin aikoinaan, väri vain eri niiltäkohdin missä ruostetta ei ollut. :)

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: Ma Tammi 17, 2011 16:41
Kirjoittaja t.t.j
Saas nähdä kokeeko tää samanlaisen uudelleensyntymän ku sun tonnari. En oo nimittäin aikasemmin tuota auton hitsausta harjotellut. :P

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: Ma Helmi 20, 2012 17:38
Kirjoittaja Julle
Mites tämä projekti on edistynyt?

Re: 9000 turbo -87

Lähetetty: Ma Helmi 20, 2012 17:54
Kirjoittaja t.t.j
Eipä ole juurikaan edennyt. Viime kesä meni ng-satkun kanssa tapellessa ja motivaatiot autohommiin menivät siinä. Nyt alkaa taas hommat olemaan voiton puolella ja tätäkin vois alkaa hitsailemaan.

Sen verran suunnitelmat tämän tonnarin suhteen ovat muuttuneet, että korisarja on myyty ja ulkonäkö tulee säilymään suht originaalina pl. kaaret ja vanteet.