Sivu 1/1

Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: La Kesä 30, 2012 11:51
Kirjoittaja jpjk
Tuollainen tuli eilen pelastettua Mäntyharjulta. Hakureissu kesti hieman pidempään, kun Lux vanhus ei aina ihan kestänyt pitkiä matkoja kerrallaan, vaan halusi huilata välillä :)

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hp ... 0330_n.jpg

Tänään olisi tarkoitus siivota romut pois ja pestä, jonka jälkeen todellisuus paljastuu. Rapeahko tuo on sieltä sun täältä, mutta ei mahdoton. Auto on maalattu uusiksi aikoinaan ja jälki on kuin paukkupullolla vedetty, eli uusi maalipinta tulossa "kohta". Mittarissa 394tkm, mutta tekniikalla on ajettu 200tkm. Vaihdot on sulavia ja tehoja tuntuu olevan tallella (T16 luxi ei pysyny perässä ahtovajaisena...).

Lisää kuvia tulee jahka niitä kehtaa pesun jälkee ottaa :)

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: Ke Elo 22, 2012 21:36
Kirjoittaja jakusa
Laitetaas tänne vähän kuvia. Tarinaa seuraa hieman myöhemmin :D

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: To Elo 23, 2012 06:07
Kirjoittaja kärkkäinen
Ohhoh 8) Tätä seuraillaan.

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: To Elo 23, 2012 07:21
Kirjoittaja Hessu
Onkos tuo ollut uutena vaakunakilvissä kun rekisterinumero viittaa jonnekin vuosien 86-87 tienoille? Metka varustetaso, ilmastointi ja veivi-ikkunat :)

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: To Elo 23, 2012 08:01
Kirjoittaja Tobbana
Eipä tuonna vuonna vielä ollut sähköikkunoita taakse saatavillakaan.

-Sami

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: Pe Elo 24, 2012 20:26
Kirjoittaja jakusa
Tässä sitä luvattua tarinaa pienen romaanin verran:

Kaikki alkoi siitä, kun joskus mainitsin Jonskulle (jpjk), että ainoa saabi, minkä voisin ajatella omistavani, on 900 Finlandia. Taisi olla juhannuksen jälkeinen viikko, kun Jonsku otti puheeksi, että Mäntyharjulla olisi 900 Finlandia. myynnissä. Siinä sitten tuumittiin, että voisihan sen yhteiseksi harrasteautoksi hommata. Molemmilta kun löytyy ehjä ja luotettava oma käyttöpeli (eli 2 täyttä pommia). Jonsku kyseli autosta lisäinfoja ja näyttö sovittiin perjantaille. Koska allekirjoittanut oli totaalisen tympääntynyt käyttöautonsa peltitöihin, lähtiessä sovittiin, ettei finkkua osteta, jos siitä löytyy hitsattavaa.
 
"Pari vuotta sitten uudelleenmaalattu" maalipinta osoittautui todella surkeaksi paukkupullo tms rävellykseksi. Varusteina autossa on ilmastointi, sähkölasit edessä, sähköpeilit ja jalkatuet/tyynyt takana sekä 3 vaihteinen automaattilaatikko. Historiasta sen verran, että muistaakseni Hämeen lääninhallituksen vanha edustusauto, jonka jälkeen ollut tällä Mäntyharjulaisella vanhalla herralla (~16 vuotta). Kone ja loota pelasivat suht siedettävästi ja takapenkillä oli sen verta leppoisaa, että auto päätettiin ostaa, huolimatta melkoisista rei´istä, mitä löytyi sieltä sun täältä. Tainnut olla sokea katsastusmies... Mukaan saatiin kasa varaosia, mm. ehjä pakosarja, vähän ajettu turbo, etujarrusatulat ja ties mitä kilkettä corollaan ja muihin vähemmän ruotsalaisiin autoihin.  Koeajolla jarrut tuntuivat purevan hieman huonosti ja ajattelin niiden vain olevan hieman jumissa, sillä autolla oli ajettu varsin vähän viimeisen muutaman vuoden aikana. Päätin siis herkistellä jarruja kotimatkan alussa muutamalla tiukalla jarrutuksella, jonka seurauksena jarruneste alkoi kiehua ja sen jälkeen ei jarruja kauheasti ollutkaan hetkeen. Kotiin päästiin onneksi ehjänä.
 
Sattuneista syistä finkku otettiinkin melkein samantien pukkien päälle jarruremonttia varten. Tarkoitus oli vaihtaa jarrunesteet, etusatulat ja palat mukana tulleisiin sekä herkistellä takasatulat. Vilkaisu jarruputkiin herätti välittömästi ajatuksen myös niiden uusimisesta ja takasatuloita herkisteltäessä päätettiin nekin vaihtaa. Takapää tarvitsi myös uudet iskunvaimentimet niin päätettiin sinne vaihdettavan myös jouset ja kaikki puslat. Erinäisten mutkien kautta puslia päädyttiin odottelemaan noin kolmisen viikkoa. Sinä aikana todettiin takatukivarsien olevan enemmän tai vähemmän hajalla takaiskarien alakiinnikkeiden kohdalta. Lopulta puslat vaihdatettiin sitten vain vakaajatankojen päihin ja tukivarret + uudet puslat vaihdetaan joskus talven aikana.
 
Eli noin kuukauden pukkien päällä jököttämisen jälkeen finkku saatiin vihdoin taas ajoon. Kolinat takapäästä olivat tiessään ja löysä jenkkilullalike-alusta oli muuttunut sopivasti mukavan jämäkäksi. Ainakin kuskin paikalta fiilisteltäessä. Nimittäin takapenkillä meno on nyt suorastaan epämukavan kovaa. Jarrut pitävät nyt siedettävästi, kaikki pyörät menevät lukkoon mutta poljinvoimat ovat melkoiset. Ilmastointiakin käytiin täytättämässä. Järjestelmä oli tyhjä, muttei vuotanut testissä. Aineet sisään ja kas, huoltoventtiili vuotaa. Venttiilin vaihdon jälkeen ei ainetta mennyt enää sisään. Kevään hommia.

Nyt kun finkku oli saatu ajokuntoon, päätettiin sillä tehdä pieni reissu mm. Uudenkaupungin automuseoon (jpjk ei "halunnut" mukaan :D). Kuten kuvistakin näki, 8A sulaketta ei kannata laitta flektille (edelliselle omistajalle tiedoksi). Lisäksi vasemman takaiskarin yläpään kiinnityksen kestävyys todettiin riittämättömäksi. Tästä huolimatta virvoitusjuomien nautiskelu takapenkillä oli odotetusti erittäin miellyttävää toimintaa ja pääsimme myös ehjinä takaisin Tampereelle.

Tällä hetkellä odotellaan hitsausmotivaatiota. Iskarin yläpää olisi tarkoitus hitsailla tässä piakkoin. Talven aikana olisi tarkoitus saada peltityöt tehtyä ja mahdollisesti maalauttaa koko auto. Katsastus on voimassa lokakuun loppuun ja ihan turha nykykunnossa mennä näyttämään konttorille. Pakoputki vuotaa aika rankasti, pakosarja myös hieman. Moottori on TODELLA hengetön alle 3krpm. Tämä yhdessä 3 vaihteisen automaatin pitkän ykkösen kanssa tekee kaupunkiajosta varsin rasittavaa. 0-40km/h kiihdytys kestää ikuisuuden, jonka jälkeen ahtomittari heilahtaa reilusti punaisen puolelle ja ihan suht hyvin se sitten kiihtyy. Toisinaan ahdot jäävät oranssin alueen puoleen väliin, joten ehkäpä moottorille olisi tehtävä myös jotain pientä. Pakollisten hankintojen listalla on myös vakionopeuden säädin.

Sisustan kanssa riittää myös pientä tekemistä. Keskikonsoli on kuulemma jälkiasenteinen ja ilmastoinnin säädettävä termostaatti on varmasti jälkiasenteinen viritelmä. Katto on epäonnistuneesti verhoiltu joskus uudestaan, hattuhylly on rikki (ah mikä ihana rengasmelu). Soitin on ruma ja paska, vain 1 kaiutin toimii.

Yhtä kaikki, auto olisi tarkoitus ensi kesäksi saada suht OK kuntoon. Voisi sitten kierrellä kesäreissut ja vaikka parit miititkin sitten. No, päivityksiä tähän tulee aina, kun päivitettävää ilmenee :)

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: Ti Syys 04, 2012 19:59
Kirjoittaja jakusa
Korjaamo vaihtoi ulommat vetarit, piti laittaa ite mutta ei jaksanu sittenkään. Paukutus loppui ja vasemmalle kääntyy hienosti. Oikealle käännettäessä jurnuttaa vielä. Onko se sitten sisempi nivel? Voiko puolen päätellä jotenkin, tulee siis vain oikealle käännettäessä? En tiedä etuvedoista mitään :D

Laatikko vaihtaa 2->3 60km/h tuntumassa pintakaasulla ajettaessa. Korjausoppaan mukaan pitäisi ennen 40km/h. Vaijerin säätö ei vaikuttanut asiaan. Eli pääsee varmaan availemaan lootaan. "Stall speed" tuli testattua myös, n. 2000rpm. Korjausoppaan mukaan pitäisi olla luokkaa 2700-3000rpm ja ehdottaa syyksi moottorin vajaata tehoa. Laite onkin täysin onneton ennen turboa eli alle 3k.

Huomenna kokeillaan iskarin yläpään hitsausta, kuvia tulee jos vain muistan ottaa:) Näin tällä kertaa...

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: To Syys 06, 2012 07:46
Kirjoittaja jakusa
Hitsailua harrasteltu. Kuvia laitettu 2. postauksen linkkiin, eli tänne.

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: To Syys 06, 2012 13:47
Kirjoittaja Jope
Kas, on kuin meikäläisen Finlandian kadonnut kaksoisveli. Samanvärinen sisustuskin.

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: Ma Syys 24, 2012 19:43
Kirjoittaja jakusa
HALL anturin johto meni poikki liittimen juuresta ja koko liitin meni rikki. Ei siis lähde käyntiin. Korjasin ostamalla Bemarin. Finkku seisontaan, leimakin loppuu lokakuun lopulla eikä toivoakaan saada katsastettua. Talven aikana toivottavasti syntyy uutta saumaa kilometritolkulla ja jotain muutakin isompaa ja pienempää korjattua. Tarkoitus olisi saada kevääseen mennessä valmiiksi.

Listaa:

-koko kori käydä läpi peltien osalta
-maalaus
-sisustan pesu ja muutama pienempi korjaus
-mittaristo:bensamittari näyttää väärin päin, lämpömittari on täysin kuollut
-moottori: tehottomuus ennen 3k rpm, ahtopaineet jäävät vajaaksi edit: koko alueella :) eli onneton alle 3k, siedettävä mutta vajailla ahdoilla 3k yläpuolella. Ei lähelläkään korjausoppaan hehkuttamaa vääntökäyrää...
-laatikko:vaihtaa liian myöhään isompaa
-puslat,pyörän laakerit, sisemmät vetarit?
-jos sen cruisen jostain löytäis
-ilmastoinnin ehjäys

Päivitellään tätä, kun jotain päivitettävää ilmenee.

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: Ma Syys 24, 2012 20:15
Kirjoittaja Coltti
Toi ahtopaineen uupuminen ennen 3000rpm on aivan normaalia, wanha T03 on aika hidas heräämään ;).

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: Pe Loka 05, 2012 20:16
Kirjoittaja Mertmi
Peruspaineiden tarkastus syytä tehdä. Kun nostaa peruspaineen johonki 0,4bar...0,5bar, niin alhaalta herääminenkin paranee kaupan päälle. Lisäjousta tai uutta aktuattoria kaipaa, jos paineet on tyyliin 0,2bar tms.

Re: Saab 900 Finlandia my82

Lähetetty: Ti Huhti 02, 2013 21:15
Kirjoittaja jakusa
Finlandian korjaaminen on verrattavissa ydinvoimalan rakentamiseen... Kuten arvata saattaa, ei prokkis ole juurikaan edennyt. Edes pitkälle venyvä talvi ei auta asiaa, aikataulu pettää.

Vehjeshän teki totaalisen tenän joskus syksyllä. Pian syyksi paljastui hajonnut hall-anturin liitin. Sen vaihtelin, mutta jossain siinä välissä oli bensapumpun sulakekin ehtinyt hajoamaan. Kun olin sulakkeet käynyt ensimmäiseksi läpi, niin tovi meni ennenkuin keksi käydä sulakkeet uudelleen läpi ja kone saatiin taas käymään. Eli taisi olla tammikuuta, kun vihdoin saabi käynnistyi.

Siinä sitten muutamana viikonloppuna aloittelin pientä ruosteiden rällököintiä. Muutama kuva tästä lisätty 2. viestissä olevan linkin taakse. Tällä hetkellä allekirjoittaneen aika menee täysin opinnäytetyön kanssa, eikä auton toinen omistaja myöskään ehdi käsiään likaamaan finlandina parissa. Haaveissa olisi katsastuskunto joskus loppukesästä... :)