Sivu 1/4
					
				99L '75 - pientä tuninkia
				Lähetetty: Ma Tammi 03, 2005 01:19
				Kirjoittaja jariha
				Tämä ei ole vitsi. Auto on päivittäisessä ajossa.
 
Autoa on jo laitettu:
-ralliratti (oli alunperin jo)
-etuspoileri
-jalkkisvanteet
-radio (vuodelta 1983) yhdellä kaiuttumella
-"Warning!! Low Flying Aircraft" -tarra
Autoon on tulossa:
-valkoiset vilkut eteen (pitäisi tosin vielä "valkaista")
-tuplakaasarit (ehkä, kaasareita on jo)
-kaiuttimet takaikkunalle
-kattoverhoilu (pitänee kesällä työstää)
-klubitarra (pitää tilata)
-kilometrejä
Olisin kiinnostunut näistä, tarjoa!
-emssin kierroslukumittari (johdotus valmiina)
-istuinsuojat (tai alkuperäinen vihreä kuskin penkki)
Mitä muuta tulee mieleen?
 
			
					
				
				Lähetetty: Ma Tammi 03, 2005 10:41
				Kirjoittaja Ant_ti
				takaniskatuet?
			 
			
					
				
				Lähetetty: Ma Tammi 03, 2005 11:07
				Kirjoittaja jariha
				Ant_ti kirjoitti:takaniskatuet?
Ei paha idis. Toi verhoilu on nyt se ongelma.
Lisätään vielä listaan, että...
-takaroiskeläpät on kuulemma 900:sta
-mustat muovilistat lokasuojiin on asennettu
 
			
					
				
				Lähetetty: Ma Tammi 03, 2005 11:39
				Kirjoittaja lucaf
				eipä tuon ikäisissä tainnut olla takaniskatukia, olikos ne ekan kerran vasta erikoisverhoillussa GLE mallissa joka julkaistiin 1976. 
tuning asiat jos jotkut, on mielipideasioita. mun makuni on hillitty tuning. tohon autoon kun hommaa kierroslukumittarin, ja ehkä keskikonsoliin jännitemittari. kunnon lisävalot keulalle spoilerin kaveriksi ja se on siinä. ja pakoputken pää pitää olla se alkuperäinen pokattu 
 
myös jenkkituunaus istuu makeasti tuollaiseen autoon, eli nelivalomaski, oranssit vilkut jne. siis minun mielestäni. tietty jos tohon saisi virheästä ems:istä sisustuksen, niin sitten olisi megahieno ellei suorastaan liian hieno ja silloin takaniskatuetkin istuisivat hyvin kuvaan.
Luca
 
			
					
				
				Lähetetty: Ma Tammi 03, 2005 12:01
				Kirjoittaja jariha
				lucaf kirjoitti:kunnon lisävalot keulalle spoilerin kaveriksi ja se on siinä.
Hmm, puskurin alle sumarit vai päälle lisäpitkät, vai molemmat? Pyöreät vai kantikkaat? Olisko jossain kuvia malliksi?
 
			
					
				
				Lähetetty: Ma Tammi 03, 2005 12:09
				Kirjoittaja Reetu
				Makuasioita on monia , molemmat on mulla 900 , sellaiset pikku sumarit alla , lisäpitkät puskurin päällä kuva löytyy rekisteristä.
			 
			
					
				
				Lähetetty: Ma Tammi 03, 2005 12:13
				Kirjoittaja lucaf
				jariha kirjoitti:lucaf kirjoitti:kunnon lisävalot keulalle spoilerin kaveriksi ja se on siinä.
Hmm, puskurin alle sumarit vai päälle lisäpitkät, vai molemmat? Pyöreät vai kantikkaat? Olisko jossain kuvia malliksi?
 
siinäpä kysymys. itse pidän pyöreistä isokokoisista puskurin päällä, ne jotenkin tekee hienon vaikutelman tasapainottaen spoilerin tuomaa jyhkeyttä
 
			
					
				
				Lähetetty: Ma Tammi 03, 2005 12:23
				Kirjoittaja tomaatti
				Mulle tulee 99:siin kromikoppaiset keltaisella lasilla olevat pyöreät sumarit puskurin yläpuolelle.-79 satkuun taasen tulee kahdentavat lisät.Oliskohan muuten tuossa munkin -74 99 l:ssä valmiit johdot kierroslukumittarille?
			 
			
					
				
				Lähetetty: Ma Tammi 03, 2005 12:29
				Kirjoittaja jariha
				tomaatti kirjoitti:Oliskohan muuten tuossa munkin -74 99 l:ssä valmiit johdot kierroslukumittarille?
En tiedä, mitä perua tuo johdotus on, mutta uudemmalla mittaristolla testattu toimivaksi.
 
			
					
				
				Lähetetty: Ti Tammi 04, 2005 01:22
				Kirjoittaja Suabisti
				Ja ehdotonta tuninkia vanhaan ysiysiin:
-Keltaiset huomiovalot 

 
			
					
				ällä
				Lähetetty: Ti Tammi 04, 2005 09:57
				Kirjoittaja josipan
				mulla löytys kromikaaret jäis ne ruostekohdat mukavasti piiloon. 
 
  
 
			
					
				Re: ällä
				Lähetetty: Ti Tammi 04, 2005 10:25
				Kirjoittaja jariha
				josipan kirjoitti:mulla löytys kromikaaret jäis ne ruostekohdat mukavasti piiloon. 
 
  
 
No, minulla on hiontapaperit ja maalit valmiina odottamassa innostuksen puuskaa. Ne kromikaaret kyllä kiinnostais tuohon gls:ään 

 
			
					
				kromikaaret
				Lähetetty: Ti Tammi 04, 2005 12:48
				Kirjoittaja josipan
				tai oikeastaan ne on pystykeula satkun kaaret,mutta kun niitä mallailin tuohon 99:iin niin ne näytti kyllä siihenkin käyvän.
			 
			
					
				
				Lähetetty: Ti Tammi 04, 2005 20:16
				Kirjoittaja dimebak
				Sumari ehdotus olis 
tässä. Helppo asentaa alumiinilatalla puskurin taakse, ts. spoilerin eteen. Näyttävät todella hyvin pientareet ja lähimaaston.
EDIT: Korjasin linkin. T: jariha
 
			
					
				
				Lähetetty: Ke Tammi 05, 2005 14:06
				Kirjoittaja 99_GL_77
				Tämä ei ole sitten mikään yleinen totuus vaan minun mielipiteeni ja jokainenhan saa tehdä ja varustella autoaan miten haluaa mutta henk. koht. mielipiteenä sanottakoon että se amerikanmallin maski on kaikista järkyttävin ilmestys mitä 99: ja 96:n voi laittaa. Ne pyöreät etuvalot sopivat Saabin keulaan yhtä hyvin kuin kalalle polkupyörä  
 
 
Sama juttu on kans niiden takavalojen kanssa jotka kiertävät sen takakulman. En jaksa selittää nyt tarkemmin mutta etteköhän tiedä mitä tarkoitan  
