Sivu 1/4
3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ma Loka 26, 2015 15:31
Kirjoittaja paavo80
Taas mennään! Nyt olis tarkoitus tehdä mahdottomasta mahdollista. Eli katsoa mitä surullisen kuuluisa Isuzu diesel on syönyt. Ja korjata se kotikonstein. Jäähdytysnestettä kuluu aika mukavasti ja ilma on täynnä valkoista savua.
Kun auto saapuu tallille alkaa projekti. Ens kesäks ajoon jos vaan kaikki menee putkeen. Kirjoittelen projektipäiväkirjan ja kuvitan työvaiheet ja ilmoittelen kustannukset, jotta kaikki joilla on käytössä iso vajoavaputkinen diesel voi ottaa mallia ja korjata omansa. Jos haluaa.
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ti Loka 27, 2015 09:35
Kirjoittaja jefreitteri
Aika kunnianhimoinen projekti. Toivottavasti homma menee putkeen. Paitsi vajoavaan sylinteriputkeen..
Mielenkiinnolla odotan työn etenemistä. Toi kolmelitrainen pata on kiinnostava kone joten jos homma etenee suunnitellusti, niin ehkä sitä uskaltaa hommata itsellekin tuollaisen.
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ti Loka 27, 2015 09:46
Kirjoittaja paavo80
Toivotaan että kaikki menee hyvin ja saadaan saab taas maantielle. Tarkoituksena on purkaa moottori täysin ja tutustua tekniikkaan huolella.
Jos vajoama on pieni niin lohkon tasopinnat plaanataan suoraksi ja laitetaan vahvempi tiiviste. Blastik baddingiin en lähde. Ja putkien vaihto on ehkä liian kallis toimenpide vaikka sen pystyisinkin työmaan avustuksella tekemään.
Aika näyttää mitä löytyy ja mihin ratkaisuun päädyn.
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ti Loka 27, 2015 09:48
Kirjoittaja paavo80
Jonkin verran "ei tuu mitään" kommentteja on tullut. Ei foorumilta vaan muualta.
Tämän onkin tarkoitus olla opintomatka.
Sitä ei aina kaikki ymmärrä.
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ti Loka 27, 2015 19:41
Kirjoittaja tetammi
Peukkuu tälle. Toivottavasti löytyy joku fiksu lääke.
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ke Loka 28, 2015 12:51
Kirjoittaja paavo80
Juu!
Kiitoksia! Olen huomannut että tämä moottori kiinnostaisi monia ja sen takia ajttelin projektin ottaa selvitettäväksi.
On varmasti toimiessaan yksi parhaimmista dieselkulkineista mitä on tehty!
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ke Loka 28, 2015 14:45
Kirjoittaja tturku
Kyllähän tuo kiinnostaa, itselläkin oli puoli vuotta kyseisellä moottorilla oleva kampe, ja ihan mukiinmenevä moottori toimiessaan. Öljynpinnan tasoa pitää tarkkaan seurata näissä, öljyn vähyydestä ne putket vissiin helpoiten lähtee liikkumaan.
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ke Loka 28, 2015 19:18
Kirjoittaja paavo80
Tuntuu oudolta että öljynmäärän vähyys vaikuttaisi putkien vajoamiseen. Oliskohan vaan keksitty joku hätävale että ei tarvis korvata ja saatais menemään kuluttajan aiheuttamaksi vahingoksi.
Lähetetty minun SM-G388F laitteesta Tapatalkilla
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ke Loka 28, 2015 20:03
Kirjoittaja lart
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ke Loka 28, 2015 22:43
Kirjoittaja tturku
Englannin saab harrastajissa on muutama kaveri jotka näitä tutki ja aktiivisesti kirjoitteli. Siellä noihin öljymääriin taidettiin päätyä osasyyllisenä vajoamisiin.
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: To Loka 29, 2015 07:01
Kirjoittaja paavo80
Hyvä tietää. Täytyy katsoa löydänkö kyseiset kaverit.
Hieman tietoja potilaasta. Saksan tuonti Arc, johon on suomessa vaihdettu moottori 2012 kilometrien ollessa 160 tkm. Nyt on mittarissa 244 tkm ja on alkanut pöllyttämään valkoista savua ja kerään painetta paisuntasäiliöön. Vaihtomoottorilla oli kuitin mukaan ajettu 79 tkm.
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Ma Marras 02, 2015 20:16
Kirjoittaja paavo80
Potilas saapui pajalle.
Teki kylmänäkin painetta paisuntasäiliöön. Alkoi savuttamaan vasta lämpimänä.
Hiukan on purettavaa ennen kuin pääsee ihmettelemään sylinteriputkia. Pudotan koko kone ja vaihteisto paketin pois ja loppuauto saa mennä pihalle siksi aikaa kun selvittelen moottorin syvimmän olemuksen
Hyvin löyty nokisontaa imusarjasta ja ahtoletku oli murtunut ennen imusarjaa. Ihme kun ei ollut antanut mitään vikakoodeja vaikka ilmavuoto oli suuri.

Kyllä on hyvä päästä putsaamaan koko kone sisältä ja välijäähdytin putkineen myös. Tuo paska kun pääsis liikkeelle koneen sisälle olis tuho varma.

Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: To Marras 05, 2015 21:43
Kirjoittaja Risto
Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Pe Marras 06, 2015 09:20
Kirjoittaja paavo80
Oho! Nyt on hinta kohillaan.
Taitaa lähteä lohko tilaukseen jos vanha on pahasti vajonnut.
Tuolla hinnalla on kyllä järkevämpää ottaa kampiakseli kankineen ja mäntineen vanhasta ja rengastaa uusilla laakereilla uuteen lohkoon. Kansille remontti ja nippuun.
Tulipa myyntiin kuin tilauksesta.

Re: 3.0 Tid moottoriprojekti
Lähetetty: Pe Marras 06, 2015 13:25
Kirjoittaja Timppasavosta
Täällä on myös kotimaisella kielellä tarinaa tuollaisen V6:n korjaamisesta:
http://www.konekansa.net/showthread.php ... 3-0-V6D-03