Sivu 1/1
Re: 9-5 turbon vaihto ja chippaus dynossa
Lähetetty: La Touko 09, 2009 15:56
Kirjoittaja jkotka
georgahti kirjoitti:kävi sitten niin, että garretti antautui viikon kuluttua auton ostosta. bilian piikkiin turbon vaihto metroautossa. ehdin viime hetkellä hätiin ja sain kuin sainkin metroauton tilaamaan siihen aeron turbon. procarservicestä sain apuja "tarvittavien" lisäputkien numerointiin, kun metroautossa meni sormi suuhun ja toinen pe.......n. työnjohto meinas että tähän menee PALJON enemmän aikaa kuin garretin asentamiseen ja epäili koko projektin järkevyyttä..
vähän tässä ilmaa haistelleena olisi tuon isomman föönin myötä tehotavoite ~250hp / ~380nm. varmaan suuttimet mennee uusiksi - en tiärä viälä.
veikkauksia vastaanotetaan:
1) paljonko enemmän metroauton merkkimekaanikot saavat menemään mitsun asentamiseen kuin garretin?
2) paljonko pannuhuoneesta todella saadaan virtaa chippauksen jälkeen? (kyseessä 110kW alunperin..)
1) Ei yhtään
2)
Vaihtuuko putkisto vai mennäänkö vaikolla?
Kuka virittää?
näiden yhteissummana, saattaa olla että väännöt piikkaa siellä spoolaus alueella ja sitten tulee the hyytyminen, veikkaisin että tehot jää siihen 250-260 pintaan korjattuna.
jos vaihtuu downpipe ja tunaamista ei tee täysi housu voi olla lukemat järkevämmät.
Re: 9-5 turbon vaihto ja chippaus dynossa
Lähetetty: Su Touko 10, 2009 07:49
Kirjoittaja jkotka
ihan huvin vuoks muuten, hurautappa tampereelle ku harinen on säätäny ni imastaan proggis talteen ja katotaa mitä sinne on tehty.
Nimittäin erittäin mielenkiinnolla odotan että minkänäköistä jälkeä ko. arvostettu viriputka saa t7 auton kanssa aikaiseksi.
Re: 9-5 turbon vaihto ja chippaus dynossa
Lähetetty: Ti Touko 12, 2009 08:18
Kirjoittaja jkotka
georgahti kirjoitti:jkotka kirjoitti:...
Nimittäin erittäin mielenkiinnolla odotan että minkänäköistä jälkeä ko. arvostettu viriputka saa t7 auton kanssa aikaiseksi.
no en tiedä onko sillä ohjelmalla oikeestaan arvoo toisessa autossa jos se kerran säädetään tip top moottorikohtaisesti. pitäs olla samat osat kait ja sittenkin toimivuus lienee arpapeliä? en tiedä?
loppulukemat minuakin jännittävät, mutta eniten ehkä se, että saako metromekaanikko tuon mitsun sinne sovitettua..
en kyllä tajua miten se aeron ahtimen vaihto niin iso homma olisi. kumpaakin ahdinta on täysin samaan koneeseen vakiona tarjolla. Öljy ja vesiletkut on eri mutta nekin löytyy suoraan saabin osina. Käsittämätöntä.
Siitä softasta:
en missään nimessä ko. tuotosta olisi omaan autoon laittamassakaan, ajan mielummin itse säätämällä softalla. Jos käytännössä puhutaan tommosesta vakio hiluilla toteutetusta laitteesta niin ei ne moottorikohtaiset erot niin isoja ole että se mitenkään vaikuttaisi siihen mappaukseen.
Pointtina oli että kun on tullut vähän tutkailtua tota t7 toimintaa, olisi hauska nähdä millä tasolla näitten ammattimiesten mappaaminen on, nimittäin työkaluista riippuen saattaa säätö olla suoritettu hyvinkin "mielenkiintoisesti".
Re: 9-5 turbon vaihto ja chippaus dynossa
Lähetetty: Ti Touko 12, 2009 11:52
Kirjoittaja jkotka
georgahti kirjoitti:jkotka kirjoitti:ei ne moottorikohtaiset erot niin isoja ole että se mitenkään vaikuttaisi siihen mappaukseen....
10%?
No siis käytännössä se mappaus tehdään asettamalla ilmamassan pyyntiarvot tiettyyn lukemaan ja siirtämällä vääntörajoittimet niin että ko. lukemaan päästään jos rauta antaa myöten. useimmiten, eli kaikissa pro tuneissa mitä olen nähnyt ko tavoitearvot on ns. optimistisia joihin ei käytännössä päästä kun ehkä turkasen kylmällä kelillä, johtuen laitteiston rajoituksista.
käytännön tehon tuottoon sitten voidaan vaikuttaa sytkällä ja sopalla hieman suuntaan tai toiseen.
Yleisin malli tuntuu olevan se että "kaasu pohjassa" vedossa laitetaan 0-6000 rpm pyynniksi esim. 1300mg/C josta sitten toteutuu 1300 piikki spoolauksessa ehkä se 1200-1000mg/C jos putki on vaihdettu muulla alueella. tämä vastaa vääntönä noin 420Nm ahtimen spoolaus alueella jonka jälkeen viristä riippuen vääntö tippuu lähes lineaarisesti alas. T15 ahtimesta johtuen maksimi tehot tulee suht alhaisella kierrosluvulla, ahdin ei vaan jaksa puhaltaa ylhäältä ja T7 nokat eivät hengitä.
Vielä kun soppaan heitetään orkkis IC on meillä käytännössä pakopaineohjattu 1.5bar ahtava nakuherkkä lämpöpumppu. Ja lapussa komeilee korjattuna 250heppaa ja 420Nm.
Sama softa siirrettynä toiseen vastaavaan autoon samallla raudalla tuottaa lähes samat tulokset, ei noissa vempeleissä nyt mitään semmosta kuluvaa osaa ole joka sitä autokohtaista tunaamista tarvis vakio raudalla.
Käytännön kuriositeettina onkin sitten kiva katsoa miten viriputkat hoitaa ongelmatilanteiden kiertämisen, nakun hallinta sekä kiinteät rajat jne.
Re: 9-5 turbon vaihto ja chippaus dynossa
Lähetetty: Ti Touko 26, 2009 12:32
Kirjoittaja Mawerick
Mites pelkkä ahtimen vaihto vaikutti ajossa?
Re: 9-5 turbon vaihto ja ilmastoinnin säätö
Lähetetty: Pe Kesä 19, 2009 12:02
Kirjoittaja jkotka
georgahti kirjoitti:noniin,
uusi softa istutettu ja toimii hyvin ja laskennallisten tehojen puolesta homma toimi yli odotusten. ei tästä ohjus tullut, mutta nyt tehot vastaavat paremmin auton painoa.
eli auto käyttäytyy kuin ennenkin mutta jos on tarvis päästä ohi, niin se onnistuu helpommin - sen kuin oikaisee koipea. tällainen sen pitäisi olla kun se tehtaalta lähtee.
kulutuslukemia katsellaan seuraavat pari-kolme tankillista ja katsotaan tuliko sillä rintamalla edistystä..
paljos ne teholukemat ny sit oli ?