Sivu 1/4

900 2.0 turbo

Lähetetty: To Syys 24, 2009 19:20
Kirjoittaja mpn
Dodiin! Tuli sitten vaihdettua naapurin isännän kanssa autoja ja pitkään suuniteltu Saabin hankinta sit toteutui. Alkujaan meinasin hommata tonnarin Ruotsista stage3 ohjelmalla, mut kun tuli hyvä aihio seinän takaa, niin sit väsätään tästä. Ovien alahelmoista oli jo maalit ehtoopuolella jotka sit korjasin ja maalasin samoin ovihelmat sisäpuolelta. Moottorin tukikumitkin oli aikansa eläneet, jotka vaihdoin...nyt sit kuskin vetari laulaa surkeaa virttä niin, et radioo kovemmalle ettei häiritse. Vetari pitäis korjata viikonloppuna ettei laulu katkea lyhyeen :oops:
Tossa alkuperäisessä kuosissaan, eihän siitä näy edes kukat alahelmasta.
Kuva

Hionta kuvaa pukkaa..kuvassa jo hiontavärin viimeistelyä ennen maalausta.
Kuva

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: To Syys 24, 2009 19:41
Kirjoittaja mpn
Tuossapa sit olis kuvaa, kun helma on kuivamassa puhaltimen avulla

Kuva

No sit lähit jopo käsistä ja piti mennä vähän perse edellä puuhun ja vääntää 3"
putki auton alle joo ja piti käyttää turbon orggis 60 putkea alkuun jotta sai
100% laipan istuvuuden puhaltimeen. Putki liittyy alkuperäiseen putkeen ennen ensimmäistä vaimentajaa, prkl takaylityksen meinasin kasata 2,5" putkesta jottei tule hankaluuksia....liikaa.
Kuva

Kabanossi
Kuva

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: To Syys 24, 2009 19:56
Kirjoittaja mpn
Putken mallailua mihin vitn suuntaan se ampuu.... taaksepäin näkys menevän
Kuva

Valmis tötterö, ei paljoa jaksanut vinguttaa saumoja+ kiillottaa, olin nääs herännyt 5.45 ja tiuku repi tuossa vaiheessa 20.30...perjantaina vielä...janottamaanhan se rupes :roll:
Kuva

Ahtaan puoleinen meinas olla konehuone, mut sinne se mahtuikin...
Kuva

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: To Syys 24, 2009 20:00
Kirjoittaja mpn
Niinpä nyt sit tuli rakennettua 63 putkesta imuilma putki ja vapari suodatin päähän ja hyvin tuntuu vinkuvan mylly. Lisäilen pikkuhiljaa kuvia töitten edetessä. Tarkoitus olis hommata alustasarja jämäköittämään menoa, isompi turbo, jäähy, suuttimet....parmpi ohjelma min stage3.... Tahtoo vanhana nopeuslaskijana kunnon kyydit... :twisted:

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: To Syys 24, 2009 20:11
Kirjoittaja saabracing
mukavaa katseltavaa kuvien kera 8)
'
go go :saab:

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: To Syys 24, 2009 20:25
Kirjoittaja Ilkka R
Sait privaa. :)

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: To Syys 24, 2009 21:19
Kirjoittaja S1mppa_
onko tuo maalaus suoritettu näillä vesi ohenne litkuilla vai miten? ite en oo uskaltanu sekaantua kyseisiin litkuihin. kun kuullut vaikka minkälaista huhua että "on prkleen vaikee saada hyvä jälki" jne. jne.
näyttää todella priimaa tulevan :)

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: Pe Syys 25, 2009 04:46
Kirjoittaja mpn
Maalaus on tehty wanhan kansan akryyli värillä. Tosiaankin vesivärillä maalattaessa ei tahdo nähdä onko siinä tarpeeksi väriä vai ei. Vesivärillä
maalasin ainoastaan paukkupulloon sekoitetulla värillä, ja oli hankala.
Lakan laiton jälkeen vasta näki et tuliko hyvä. Ammatti miehet osaavat
paremmin ton vesivärin kanssa leikkimisen, itse vaan harraste maalailen.

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: Pe Syys 25, 2009 11:18
Kirjoittaja Jurkkis
Lähteekö noi kylkilistat kuinka helposti pois? Ois tarkoitus omastakin satkusta maalata kuskinpuoleisen oven alareuna joskus uusiks.

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: Pe Syys 25, 2009 13:03
Kirjoittaja mpn
Kylkilistat saa irti suht kivuttomasti, kun lähtee varovaasti hivuttamaan toisesta päästä eteenpäin. Listaa ei passaa vetää väkisin irti,pikkuhiljaa painetta lisäämällä pienten nitkuttelujen saattamana. Kuskin oven listasta meni saranoiden päästä yksi nasta poikki ja sitten siitä takakaaren pikkulistasta meni
poikki kumpikin nasta. Sikamassa tipoilla ja jeesusteippi päälle kuivumisen ajaksi
korjannee asian.

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: Pe Syys 25, 2009 13:34
Kirjoittaja Tuha
Komealta näyttää... Ja mitä sitä turhia pakoputken saumoja viimeistelemään, sillä katsastusmieshän niitä vain kerran vuodessa katsoo.

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: Pe Syys 25, 2009 17:43
Kirjoittaja mpn
Kyllähän noi saumat pistää silmään..etenkin tosta konehuoneen puolelta.
10 vuotta olen hitsaillut ammatikseni rosteria Tig:llä, mut säästin aikaa ja tinasin puikolla sit kasaan. Talli olis hakusessa, jonka jälkeen rupean valmistelemaan rosteriputkistoja tilaustyönä olipa merkki mikä tahansa.
Laadusta en tingi hitsaustyössä, olen nähnyt näitä liikkeitä, jotka valmistavat rosteriputkistoja mutta ei ole hajua koko prosessista. Moni kakku päältä kaunis ja sisältä silkkaa paskaa:oops: .... valitettavasti.

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: Pe Syys 25, 2009 17:56
Kirjoittaja S1mppa_
nyt kun tuo rosteri on esillä, niin sitä suuresti ihmettelen miksi ihmiset ostavat autoihinsa rst-pakosarjoja. :roll: rosterin lämpölaajenemis kerroinhan on paljon suurempi mitä "mustalla raudalla" nämä rst-pakosarjat tuntuvat halkeavan hyvinkin nopeasti, mutkuillessaan kuumana.
nämä viri-viri osa liikkeet antavat esim. 200sx nissanin "mustalle" pakosarjalle vuoden takuun. rst versiolle ei minkäänlaista. liekkö se sitten vain ulkonäkö kysymys, että ne mutkat sinisenä loistaa, viis siitä repeekö heti jostain.. :roll:

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: Pe Syys 25, 2009 18:52
Kirjoittaja Tuha
S1mppa_ kirjoitti:nyt kun tuo rosteri on esillä, niin sitä suuresti ihmettelen miksi ihmiset ostavat autoihinsa rst-pakosarjoja. :roll: rosterin lämpölaajenemis kerroinhan on paljon suurempi mitä "mustalla raudalla" nämä rst-pakosarjat tuntuvat halkeavan hyvinkin nopeasti, mutkuillessaan kuumana.
nämä viri-viri osa liikkeet antavat esim. 200sx nissanin "mustalle" pakosarjalle vuoden takuun. rst versiolle ei minkäänlaista. liekkö se sitten vain ulkonäkö kysymys, että ne mutkat sinisenä loistaa, viis siitä repeekö heti jostain.. :roll:
Mutta jos laittaakin vaan putken rosterista ja jättää sen pakosarja mustaksi raudaksi, vaikka komea se olisi rosterista tehtynäkin.

Re: 900 2.0 turbo

Lähetetty: Pe Syys 25, 2009 19:35
Kirjoittaja S1mppa_
Tuha kirjoitti:
Mutta jos laittaakin vaan putken rosterista ja jättää sen pakosarja mustaksi raudaksi, vaikka komea se olisi rosterista tehtynäkin.
niin tehtynä se kai järkevin on. ja kerran kun kehtaa investoida/rakentaa rosteri putkiston, niin sitä ei tarvii olla heti seuraava keväänä vaihtamassa hapantumisen takia.