Sivu 1/2

Ruotsin festarit

Lähetetty: Ke Touko 08, 2024 23:30
Kirjoittaja Eino
Onkos klubilaisia kuinka lähdössä trollhättanin suuntaan?

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: To Touko 16, 2024 06:57
Kirjoittaja 387
Ollaan menossa

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: To Touko 16, 2024 12:11
Kirjoittaja viggen
NEVS näkyy myyvän osia Stallbackalla ainakin.
https://saabcarmuseum.se/saab-car-museum-festival/

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: Ke Touko 29, 2024 21:36
Kirjoittaja timpetti
Ollaan menossa, minä, kaksi veljeäni ja 78-vuotias isäni, joka ajanut Saabeilla pian 45 vuotta.

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: Pe Kesä 07, 2024 19:55
Kirjoittaja viggen
Tavaraa ja väkeä näyttää ainakin riittävän :saab: päivillä Trollhättanissa. :D

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: Pe Kesä 07, 2024 22:19
Kirjoittaja Tuha
Harmi vain kun NEVS aloitti osamyynnin jo 6.6 Ruotsin kansallispäivänä ja varsinaisesti Festivaalit alkavat 7.6

Suurin osa osista oli jo varmasti mennyt Perjantaihin mennessä.

Joka tapauksessa Saabeja runsaasti liikkeellä. 8)

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: La Kesä 08, 2024 13:27
Kirjoittaja mestari
Ei välttämättä. Festari lisä rajoittaa ostohalukkutta

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: La Kesä 08, 2024 20:04
Kirjoittaja Tuha
mestari kirjoitti:
La Kesä 08, 2024 13:27
Ei välttämättä. Festari lisä rajoittaa ostohalukkutta
Olitko paikanpäällä?

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: Su Kesä 09, 2024 19:46
Kirjoittaja vilhosyvis
Olin mestoilla og 9-3:lla perjantaina ja lauantaina. Oli kyllä ennennäkemättömän paljon saabeja koko kaupunki täynnä!

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: Su Kesä 09, 2024 20:22
Kirjoittaja viggen
Lähti taas vanhoja Saabeja ulkomaille, niin kuin varaosia myös. Saksalaiset ostivat pari -50 luvun tahtaria matkaansa. Ruotsin kruunu on tosi edullinen, kun on ostamassa €uroilla

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: Ma Kesä 10, 2024 09:27
Kirjoittaja timpetti
Kovat oli pöhinät paikan päällä, tänään alkaa kotimatka, Vänersborg - Kapellskär - Naantali - SJK.

Torstaina tuli mentyä suoraan tuonne NEVSin myyntitilaisuuteen ja hinnathan olivat vallan järkeviä, itselle ei toki sieltä enää mitään löytynyt, kun tultiin Stokiksesta noin klo 14:40 paikalle. Missään nimessä ei ollut kallista, ne osat mitä näin.

Ruotsin Saab Klubin touhu oli erittäin "hauskaa", torstaina ei saanut ostaa mitään, tavarat oli esillä ja niihin sai tutustua, muttei missään nimessä ostaa. Näin ainakin virallisesti. Silti sieltä myytiin alta tiskin joitakin tavaroita.

Perjantaina toki sain mitä halusin olemalla ajoissa paikalla ja verkkaalla askeleella. Silti erikoinen järjestely.

Samaan aikaanhan perjantaina oli rompetori museon maastossa, jossa varmasti kovimmat artikkelit ehtivät kaupan ensimmäisen tunnin aikana. Sieltä yhtä sun toista matkaan, ja eräältäkin kauppiaalta toteamus "Suååmipoiika pakssu nippu rahaa". Pitihän sitä käteistä varata, kun ei tiennyt mitä siellä tulee vastaan. Yksi kaupanalku jäi vähän harmittamaan, CC 9000 alkuperäinen aurinkoverho takalasille paketissaan himmeleineen ja ohjeineen. Myyjä tahtoi 1500 kruunua ja jäin miettimään. Virallisemman myyntihallin kiertämisen ja pohdiskelun jälkeen ajattelin tarjota 1000 kruunua, mutta myyjä oli häipynyt. Elämä toki jatkunee tästä huolimatta, sen verran löytyi muuta osaa mitä on ollut etsinnässä.

Lauantaina oli pääpäivä ja tuli omakin auto vietyä aamusta aikaisin 9000 varatulle parkkialueelle. Lopultahan tonnareita oli niin paljon, että tuo alue loppui kesken ja autoja oli pitkin nurmikoita. Väkeä oli todella paljon, kuten myös autoja. Meininki oli hyvä, kunnes rankkasateet alkoivat. Kelille ei voi minkään.

Eilen sunnuntaina museolla oli jonkin verran väkeä ja kalustoakin esillä, Rony Lutz signeeraamassa Saab-tuotteita ja aurinko pääosin paisteli. Kinnekullen radalle lähdettiin (myöhään, noin klo 13), 5 minuutin ajon jälkeen taivas harmaaksi ja vettä niskaan. Ehdittiin kuitenkin näkemään noin 10 auton ajoja radalla ja keli kirkastui parissa minuutissa radalle saavuttuamme.

Kaiken kaikkiaan hyvä reissu, vaikka väsyttääkin ja tänään vielä 6 tunnin ajomatka edessä.

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: Ma Kesä 10, 2024 10:02
Kirjoittaja nalleolut
mä voin myydä sulle 150eurolla uuden cc:n aurinkoverhon jos kiinnostaa..

tavara raumalla nähtävissä.

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: Ke Kesä 12, 2024 13:04
Kirjoittaja nalleolut
Ei vissiin ollut ostohousut jalassa

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: Ke Kesä 12, 2024 21:07
Kirjoittaja mestari
ei tietenkään :D

Re: Ruotsin festarit

Lähetetty: Ma Elo 05, 2024 17:10
Kirjoittaja timpetti
Ne jäi laivaan. (ps. 1000 kr ei ole sama kuin 150 euroa)

Ja Rauman suuntaan muutenkin harvemmin asiaa.