Sivu 1/2

Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: Ti Loka 02, 2007 11:28
Kirjoittaja potkuhousu
Kuva

Hei kaikille saabisteille.

Nordic tulee vierailulle Suomeen, Kiikalaan 13.10. klo 9 alkaen aina klo 18 asti. Käytössä lentokentän pääsuora 30 eur päivämaksulla. Ajo tapahtuu omalla vastuulla. Nordic suorittaa jo varatuille erikoisempia päivityksiä joten säädössä olevat autot ohittavat lentokentän pääsuoralle jonottavat autot.

Paikan päällä mahdollisuus tutkata loppunopeuksia.

Lisätietoa Kiikalan lentokentästä alla olevan linkin kautta
http://www.lentopaikat.net/efik.shtml

Tarjous Trionic päivitykset Stage 1-3:
T5 270 eur
T7 675 eur
T8 675 eur
Varaa päivityksesi info@trolli.nu tai soita 0400 800 535. Maksu käteisellä paikan päällä. Ohjelmointi tehdään suoraan auton omaan ecuun ja toiminta tarkastetaan kiitoradalla (ei tarvita vaihtoboksia).
huom paikanpäällä voi tehdä vain softa muutoksia!

Ajo-ohjeet Kiikalan lentokentälle.
Noin 80 km Helsingistä Turkuun päin valtatie 1 (E18). Suomusjärven kohdalla käännytään risteyksestä jossa lukee Kiikala ja Kisko. Maantie numero on 2410 jota ajetaan noin 6 km pohjoiseen Kiikalaan päin. Käännös oikealle Oinasjärventielle jota ajetaan noin 6 km ja lentokenttä jää oikealle puolelle.

Ajo-ohjeet netistä:
http://www.viamichelin.com/ Departure oma osoite. Destination Oinasjärventie ja paikkakunnaksi Kiikala

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: Ke Loka 03, 2007 15:07
Kirjoittaja potkuhousu
Lisä informaatiota.

Nordicin vanhat asiakkaat voivat päivittää ohjelmia steg 1-3 välillä 140 eur hintaan eli jos päivitys tapahtuu steg 1 -> 2 -> 3...

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: To Loka 04, 2007 08:21
Kirjoittaja potkuhousu
Lisää informaatiota

Hinnat takinkääntäjille. Mikäli haluat vaihtaa jonkun toisen virittäjän ohjelman Nordicin ohjelmaan saat 50% alennuksen tarjoushinnoista.

T5 135 eur
T7 338 eur
T8 338 eur

Tarjoukset ovat voimassa vain Kiikalan tapahtumassa. Tervetuloa.

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: Ma Loka 08, 2007 14:24
Kirjoittaja potkuhousu
Mikäli haluat tilata Zainoja Kiikalaan laita siitä viestiä info@trolli.nu
Paikan päällä ei ole varsinaista myyntiä, vain toimituspiste takaluukusta :)

Lentokentällä on vielä tilaa joten kaikki halukkaat testaamaan autojensa tehoja. Kenttä käytössä koko päivän 9-18 ja vetoja saa ajaa niin monta kun kerkeää.
Ilmoittautumiset info@trolli.nu

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: La Loka 13, 2007 20:40
Kirjoittaja potkuhousu
Kiitos kaikille osallistujille. Paikalla oli toistakymmentä autoa ja vauhdit olivat aika mukavia, kilometrin matkalla saatiin monta yli 200km/h nopeuksia. Autojen ahtoilmat vaihdettiin sopivan viileiksi, aamulla oli pakkasta -2 astetta ja päivällä noin 6 astetta plussan puolella.

Aamulla kello yhdeksän aikaan valmistettiin kiitotie tapahtumaa varten. Asvaltin kuura suli hetkessä ja keli oli täydellinen turbo autoille. Yhdeksässä tunnissa säädettiin toistakymmentä autoa ja ratkottiin autojen ongelmia ja poltettiin bensaa melkoinen määrä kaasuläpän ollessa vertikaalisesti suorassa pystyasennossa monta sekuntia. Hauskinta oli verrata autojen ääni jotka vaihtuivat murinasta kireään vinkunaan. Auringon laskiessa oli kaikki autot saatu säädettyä ja viimeiset vedot tehtiin kello 18 aikaan. Kahden auton tasalähdöt olivat mielenkiintoista katsottavaa ja parasta olivat selitykset miksi oma auto jäin metrin tai kaksi.

Paikalliset pilotit innostuivat kiihdytysajoista niin paljon, että hyppäsivät autojen kyytiin tuntemaan yli 200km/h vauhteja. Kyyditsijä pääsi vastavuoroisesti lentokoneen kyytiin. Oli hauska huomata kuinka pilottien silmät kirkastuivat Saabin kyydissä, lentäjät on pikkupoikia.

Ensivuonna otetaan taas uusiksi jollain toisella lentokentällä.

Osallistujat saavat autoansa koskevat tiedot (0-100km/h, varttimailin ja loppunopeuden) lähettämällä sähköpostilla rekisterinumeronsa osoitteeseen magnus.uhr@nordictuning.com aiheeksi laittakaa Nordic Tuning Day Kiikala.

Kuvatuksia saa laittaa viestin jatkoksi.

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: La Loka 13, 2007 22:37
Kirjoittaja jthing
Onneksi ei tarvinnut selitellä och samma på svenska.

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: La Loka 13, 2007 22:58
Kirjoittaja Tomi Liljemark
Kiitokset Jyrkille tapahtuman organisoinnista. Tässä muutama kuva tapahtumasta: http://pikkupossu.1g.fi/kuvat/2007-10-1 ... uning_day/.

Bonuksena käppyrää omasta vedosta, data logattu T7:n moottoriohjausväylästä. Ei ollut mitään asiaa omalla koslalla näitten muitten rinnalla.

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: La Loka 13, 2007 23:15
Kirjoittaja J.N
Tänne olisi kyllä ehdottomasti pitänyt päästä, mutta ikävä kyllä ei nyt ollut mahdollisuuksia.
Ensivuoden tapahtumaa odotellessa...

Hyviä kuvia. Keli on ollut kyllä oivallinen.

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: Su Loka 14, 2007 11:19
Kirjoittaja potkuhousu
Kiitos kiitos. Ensi vuonna vieläkin suurempana tapahtumana ja uusia suunnitelmia muhii jo mielessä.

Kylmä ilma ja ahdetut autot = hymy korvissa :)

Mikäli paikalla olleet haluavat voimme julkaista vähän top 10 nopeuksia 1000m matkalta, nimettöminä, niin laittakaa lukuja tulemaan minulle ja mikä automalli oli esim 900 195km/h ;)

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: Su Loka 14, 2007 21:12
Kirjoittaja Aleksi
Kiitokset potkikselle ja nordicin pojille hauskasta päivästä.
päivän saldoksi sain muutaman vedon ja 3.vaihteen synkat hajalle :)

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: Su Loka 14, 2007 22:15
Kirjoittaja potkuhousu
Tuloksia tulee ensi viikon aikana kun saadaan datat Nordicilta, mutta tässä pari mitkä muistan

9-3 2.0T T5 222km/h
9-3 2.0T T5 210km/h
9-3 2.0T T7 208 km/h
900 2.0T 202 km/h (ei ihan täyttä kilsaa)
9-3 2.0T 163 km/h

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: Ma Loka 15, 2007 07:49
Kirjoittaja Nappe
Kiitos tästä tapahtumasta, ensimmäistä kertaa kävin suoraa kiihdyttämässä, ja varsin hauskaa oli, eteenkin se voimanmittaus T5-aut. vastaan T7-aut. jossa T7 vei lähdön nimiinsä, ja T5:llä muutin tappion voitoksi kilometrin lopussa :) Jaksaa se vanhakin mennä 8)
Nyt on taas vaihteeksi jarruremonttia tiedossa...

Kiitos.

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: Ma Loka 15, 2007 16:01
Kirjoittaja pamppu
Kiitokset täältäkin! Vaikuttaa siltä että missasin aika paljon lähtemällä jo kahden aikaan, mutta ei voi mitään...Muutama ketinen kuva ja yksi video löytyy koneelta, jos joku haluaa/pystyy laittamaan nettiin jakoon niin yv:tä ja pistän vaikka mailiin.

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: Ma Loka 15, 2007 16:23
Kirjoittaja sp78
pamppu kirjoitti:....Vaikuttaa siltä että missasin aika paljon lähtemällä jo kahden aikaan, mutta ei voi mitään...
Kuin myös. Mut ei se mitää, jos sitte ens kerralla. Ja kiitokset. :mrgreen:

Re: Nordic Tuning Day Kiikalassa 13.10.

Lähetetty: Ma Loka 15, 2007 17:07
Kirjoittaja Ken-1
Järjestäjille iso kiitos, onneksi oli kuiva keli eikä pahemmin tuullut. Miten muuten kävi lopuksi tuo mustan 900 kanssa. Kun lähdettiin pojat asensivat laajakaistalambdan, tuliko siitä mitään? T7 voi kai olla vähän hankala.

Kaveri otti vähän kuvia, tässä muutama niistä.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva


Omassa autossa kytkin rupesi luistamaan joten 1000m huippunopeus jäi testaamatta. 402m jälkeen nopeus oli 167 km/h, silloin oltiin kaksi autossa ja Magnus lähti liikkeelle rauhallisesti.

Mitä arvelette 1000 metrin loppunopeus jos 402m jälkeen on ~170 km/h?

Terv. Kenneth