Kysymykset/teoriat:
-Kuinka paljon tuo adaptaatio on muilla heitellyt? Tuntuu liian isolta tuo 75-85% heitto. Adaptaatioajo usein tosin kaupunkiajoa.
-Onko Saabin E85 rikastuskarttoihin/käyriin täytynyt kenenkään koskea? Yksi teoria olisi että E85 polttoaineen kylmäkäynnistys ominaisuuksia on parannettu, vs. aika kun Saabilla on softaa ja karttaa tehty. Softaajan kanssa puhuttiin, että rikastusta voitaisiin kokeilla tiputtaa, mutta mietittiin myös onko rikastuksen loiventaminen vain jonkin oireen hoitamista?
-Voisiko sivussa oleva VE-kartta aiheuttaa tätä heittelyä adaptaatiossa? Stage 3:lla adaptaatio mielestäni heittelee enemmän mitä aiemmalla Stage 1:llä. Toki tuossa välissä vaihtui suuttimet, jakopää jne. Stage 1 asettui poikkeuksetta max. 80%, jolloin kylmäkäynnistysongelmia ei esiintynyt. Stage 3 saavuttaa toisinaan AD85 83-85% jolloin alkaa kylmäkäynnistyksessä röpötykset. Yritin vähän tutkia tuota lambda korjausta eri tilanteissa tasaisessa ajossa ja arpoa voisiko kartta olla sivussa, mutta hankala sitä on sanoa kun ei oikein logiakaan saa kerättyä.
-Suutinvakiot on tsekattu ja tuntuu olevan kohdallaan. Ei pitäisi olla ongelmaa sielä.
-Imuvuoto jossain, missä? Ilmiselvää imuvuotoa ei ole löytynyt.
-DI-kasetti joka ei jaksa sytyttää rikkaalla seoksella?
-Täysin normaalia toimintaa näille vehkeille...

 Kylmänä röpöttelyt vaivanneet ja sammuu tosi herkästi kylmällä koneella liikkeelle lähtiessä. Myös tilanteessa esim 2.-vaihteella moottorijarrulla risteykseen -> kaasua -> nykii joskus kevyesti, joskus kovemmin. Täytyypä korjailla tuo pakosarjan vuoto niin huomaa onko vaikutusta..
 Kylmänä röpöttelyt vaivanneet ja sammuu tosi herkästi kylmällä koneella liikkeelle lähtiessä. Myös tilanteessa esim 2.-vaihteella moottorijarrulla risteykseen -> kaasua -> nykii joskus kevyesti, joskus kovemmin. Täytyypä korjailla tuo pakosarjan vuoto niin huomaa onko vaikutusta.. Pakosarjan vuoto ajanee todellisen palotapahtuman seoksen rikkaammaksi mitä lambdan näkemä (tietyissä tilanteissa). Ikävän tuosta tekee se että pakosarja vuotaa tod.näk. kylmänä enemmän ja myös pienellä kuormalla vuodon vaikutus lienee isompi kuin taas suurella kuormalla... Pyrkii etanoliadaptaation kannalta ajamaan AD85:tä ylös (jos ajattelin oikein, saa korjata).
 Pakosarjan vuoto ajanee todellisen palotapahtuman seoksen rikkaammaksi mitä lambdan näkemä (tietyissä tilanteissa). Ikävän tuosta tekee se että pakosarja vuotaa tod.näk. kylmänä enemmän ja myös pienellä kuormalla vuodon vaikutus lienee isompi kuin taas suurella kuormalla... Pyrkii etanoliadaptaation kannalta ajamaan AD85:tä ylös (jos ajattelin oikein, saa korjata).