Autotohtorille vai ei

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
HemmoPaskiainen
"Kaasari"
Viestit: 13
Liittynyt: Pe Helmi 17, 2006 07:07

Autotohtorille vai ei

Viesti Kirjoittaja HemmoPaskiainen »

Tuli ostettua uudehko iso Saab. Mitä on kansa mieltä, missä ammattilaisen suorittama kuntotarkistus kannattaa suorittaa Oulun alueella? Autotohtorilla, jossain tietyllä korjaamolla, jossain muualla? Mistä saa ammattitaitoa edullisesti?

Hemmo
V.J.S
"Hölösuu"
Viestit: 8096
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2003 06:09
Paikkakunta: Ihmiskunnan kehto: Paippinen

Viesti Kirjoittaja V.J.S »

Eikö nuo Autotohtoroinnit yleensä tehdä ennen ostopäätöstä :wink: No juu, mutta onnea vaan uudelle uudehkon ison Saabin omistajalle :)

Autotohtorilta saanee aika hyvän käsityksen auton peruskunnosta, itselläni ei ole kokemusta, mutta melkolailla "varma" valinta se kuitenkin lienee??
-Ville
-Sähkövatkain model Y -24
-A6 Avant 2,7T Biturbo Q -01 TipTr, status: ajokiellossa.
-Luottopeli Audin porsiessa: Pösö 307 1.6 -03 ja pihakoristeena Saab 900 T8 5D -84
HemmoPaskiainen
"Kaasari"
Viestit: 13
Liittynyt: Pe Helmi 17, 2006 07:07

Viesti Kirjoittaja HemmoPaskiainen »

Toki autolla ajelin ja kuntoa arvioin silmämääräisesti ja perstuntumalta sen mitä pystyin, ilman hallitunkkia, ammattityökaluja ja erityisesti ilman ammattitaitoa ja saabbi-silmää. Tällä systeemillä on entisetkin autot käytettynä tutkailtu ja yleiskunnon osalta harkintakyky on tähän asti riittänyt. Tuurillakin lienee osuutta asiaan.

Mutta käytetty mikä käytetty. Kulutusosien kuntoarvio kiinnostaa saabbia paremmin tuntevalta: tietää ettei päivitä turhaan esim. alustaa. Tekniikan osalta olen ajatellut asian niin että mikäli selviä ongelmia löytyy niin sitten sitkeästi myyjän juttusille takuun puitteissa. Siksi tämä retroaktiivinen taktiikka.

Siis: mitkä on vaihtoehdot Oulussa, mistä löytyy saab-silmää?
saba2,1
"Aero"
Viestit: 459
Liittynyt: Ma Elo 23, 2004 22:56
Paikkakunta: Helsinki/Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja saba2,1 »

itse en ainakaan veisi tohtorille.. on melkein sama kuin kalliimpi katsastus, tai ainakin niin sanoi yksi tuttu. Sitä sit en osaa sanoa, et mihin kannattais viedä.. :?
-900i2,1-92, käyttis: Vo**o v40 D3 Summum aut.
-ex: 9000cse 2.0t -93
jäsenkin #2534
lucaf
"kukkahattu"
Viestit: 6420
Liittynyt: Ke Touko 07, 2003 10:55
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja lucaf »

mulla tasan yks kokemus autotohtorista vuosien takaa ja siitä opin että lienee erityisen suuri merkitys sillä, kuka on tohtorina. minulle nuoren kaverin "tohtoroinnista" jäi käteen vain suuntaviiva että auto on kohtuullisen hvyässä kunnossa, mutta jäin kaipaamaan yksityiskohtaisepaa selontekoa auton terveydentilasta (mitä en silloin osannut vaatia kun ymmärsin tekniikasta vielä vähemmän mitä nyt).
Luca F #1724, ex-Saabisti vuosilta 2003-2013 (Saab 99 -71,75,76,77,77,78,78,79,80,84,84,84,84, Saab 900 -83,83,84,86,90,91)
Sakari Satku
"Tuplakaasari"
Viestit: 55
Liittynyt: La Heinä 16, 2005 19:07
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Sakari Satku »

Vein tonnarin tällä viikolla eräälle katsastusasemalle autotohtoroitavaksi. Auton ostosta on kulunut jo pari kuukautta, joten myöhässä minäkin olin liikkeellä.

Tarkastuksen suorittanut katsastusmies vaikutti aika tarkalta, mikä oli ihan hyvä asia. Niin kutsuttu vaihtotarkastus maksoi 75 euroa, eli kalliimpi kuin katsastus, mutta oli perusteellisempi kuin normaali katsastus. Sitäpaitsi suhtauduin hieman varauksellisesti viime joulukuussa tehtyyn varsinaiseen katsastukseen, koska silloin auto oli ison autoliikkeen omaisuutta. Autotohtori kumosi "vainoharhaiset" epäilyni siitä, että sillä voisi olla väliä käykö Matti Meikäläinen yksittäisen auton vaiko iso liike katsastamassa 10 autoa kerralla.

Joitakin vikoja löytyikin mm etujarrulevyt olivat vain 20mm paksut - joten ne täytyy vaihtaa uusiin 25-millisiin. Jarrunesteen kiehumispiste oli 188 astetta, joten nekin pitäisi vaihtaa. Suosituksen mukaan alle 190 asteen tuloksella ne kannatta vaihtaa. 155 astetta taitaa olla kriittinen raja. Todettiin, myös että kansivikaa ei ole ja että automaattivaihteisto toimii moitteettomasti.

Ahtimen kuntoa täytyy tutkia, kun katsatusmies totesi noin 5 minuuttia kestäneellä koeajolenkillä, ettei autossani ole ainakaan ahdinta. 8O Löytyyhän sieltä 2,3t:n Garrett. Turbopotkua ei tosiaan tunnu, mutta tehoton se ei mielestäni ole. Hyvin vääntää jo alakierroksilla. Miten on? Kuuluisiko selvä potku tuntua automaattivaihteisella 2,3 matalapaineturbolla, ja jos kuuluisi niin millä kierroksilla?
Janza
"Aero"
Viestit: 307
Liittynyt: Su Joulu 05, 2004 17:49
Paikkakunta: Kymenlaakso

Viesti Kirjoittaja Janza »

Sakari Satku kirjoitti: Kuuluisiko selvä potku tuntua automaattivaihteisella 2,3 matalapaineturbolla, ja jos kuuluisi niin millä kierroksilla?

Ei kai siinä kovin kummoista potkua voi tuntua kun minä en omasta täyspaineisestakaan mitään "selvää" potkua huomaa, mittarin mukaan ahtaa kumminkin normaalisti (ainakin 470tkm ajetuksi :o ), kyseessä 9000CD2,3TA-92
Sakari Satku
"Tuplakaasari"
Viestit: 55
Liittynyt: La Heinä 16, 2005 19:07
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Sakari Satku »

Kiitos vastauksesta!

Tuota minäkin ajattelin. Joskus olen kuitenkin koeajanut OG 900 T8:aa ja NG 900T:tä ja niissä tehot todella tulee ketsuppipulloefektillä eli heikon alakierrosväännön jälkeen selvä tehonlisäys kun moottori on saanut tarpeeksi kierroksia. Jopa 9000 2,0t:ssä oli jonkinlainen potku havaittavissa.

Löytyykö vielä muilta havaintoja/mielipiteitä?
Sakari Satku
"Tuplakaasari"
Viestit: 55
Liittynyt: La Heinä 16, 2005 19:07
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Sakari Satku »

Mimmi kirjoitti:Ei tunnu, kun käytännössä max. ahdot ovat 0,45Bar. Tuolla yhdistelmällä ei alavääntö puutu. :wink:
Kiitos tiedosta! Ja ihan mukava yhdistelmähän tuo on. Herrasmiehen valinta 8)
tevisu
"Hölösuu"
Viestit: 1880
Liittynyt: Ma Syys 22, 2003 19:47
Paikkakunta: Heinola

Viesti Kirjoittaja tevisu »

Kyllä tuosta tohtoroinnista on minulle ollut apua; kun ostin aikoinaan tuon OG9-3:n kävi se tohtorilla.
Siellä selvisi öljypohjan vuoto, jonka myyjäliike korjasi mukisematta. Lisäksi myyjän kanssa sovittiin, että kaikki "korjattava" sarekkeeseen merkityt kohdat korjataan myyjäliikkeen piikkiin. Näin sain uuden sumuvalon ja ohjauskulmien säädön.

Ilman autotohtoria tuskin olisin noin uuden auton (52tkm) kohdalla edes epäillyt jotain öljyvuotoa, kulmista puhumattakaan.

Tonnari kävi myös tohtorilla, mutta sai puhtaat paperit.
Sakari Satku
"Tuplakaasari"
Viestit: 55
Liittynyt: La Heinä 16, 2005 19:07
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Sakari Satku »

Mimmi kirjoitti:Niinpä. Kunnes pääset ajamaan täysipaineista (ja mielummin vielä chipattua), jolloin alkaa PAHA varustelukierre :wink:
Näinhän se kieltämättä on. Yritän kuitenkin vastustaa steg 1:n houkutusta ainakin tämän vuoden. Kun kirjoitin, että mainittu 2,3tA sopii herrasmiehelle, en välttämättä tarkoittanut sillä itseäni. :)
potkuhousu
"Hölösuu"
Viestit: 3644
Liittynyt: Ke Maalis 12, 2003 21:05
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja potkuhousu »

Mimmi kirjoitti:Steg 1 on jo TODELLA suuri muutos verrattuna orkkismatalapaineeseen. :wink:
Paras hinta-saatu hevosmäärä suhde.
Jyrki alias potkuhousu
SS-K #1636 STCF #2
Zaino Show Car Polish Trolli.nu
Viimeistely alkaa ensimmäisestä Zaino kerroksesta
HemmoPaskiainen
"Kaasari"
Viestit: 13
Liittynyt: Pe Helmi 17, 2006 07:07

Viesti Kirjoittaja HemmoPaskiainen »

Käytin Tohtorilla, tehtiin 75 eskon vaihtoautotarkastus Tohtorin suosituksesta uudehkon auton ollessa kyseessä. Suoritus vakuutti, kiitin kädestä pitäen. Harvinaista palveluasennetta pohjolassa.

Vikalista oli erittäin lyhyt, hymyilytti kummasti kun tekniikka ja pellit oli paremmassa kunnossa kuin mitä uskalsin odottaa. Vikalista kädessä auton myyjän pakeille, ja ilman mitään mutinoita lupa korjauttaa myyjän piikkiin, aivan kuten pitääkin. Homma haukkui hintansa, piilevää vikaa en olisi muuten löytänyt vähällä kummalla.
Meikku
"Turbo"
Viestit: 214
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 16:19
Paikkakunta: Salo

Viesti Kirjoittaja Meikku »

tevisu kirjoitti:Kyllä tuosta tohtoroinnista on minulle ollut apua; kun ostin aikoinaan tuon OG9-3:n kävi se tohtorilla.
Siellä selvisi öljypohjan vuoto, jonka myyjäliike korjasi mukisematta. Lisäksi myyjän kanssa sovittiin, että kaikki "korjattava" sarekkeeseen merkityt kohdat korjataan myyjäliikkeen piikkiin. Näin sain uuden sumuvalon ja ohjauskulmien säädön.

Ilman autotohtoria tuskin olisin noin uuden auton (52tkm) kohdalla edes epäillyt jotain öljyvuotoa, kulmista puhumattakaan.

Tonnari kävi myös tohtorilla, mutta sai puhtaat paperit.
Sama homma täällä - kaupat oli tehty, mutta vein autotohtorille ja vikalistan kanssa sitten autoliikkeeseen, että voisko näitä vaihtaa takuuna :lol:
#2367
Saabisti v. 1981-2007, 03/2011-09/2012
3x99, 90, OG+NG900, 9-3, 2x9-5 Wagon, Chrysler Sebring 09/07-03/08,
Dodge Avenger 03/08-03/11, 9-3 TTiD 03/11-09/12, Dodge Avenger 11/12->?
Montoya
"Viggen"
Viestit: 509
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2005 13:34
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Montoya »

Itellä ainakin hyvä kokemus tuon tonnarin käyttämisestä tohtorilla. Jarruneste osoittautui vaihtokelpoiseksi ja iskarit samaten, sen nyt tosin huomasi muutenkin. Samalla pääsi kurkkimaan auton pohjaa, kun ei tuota nosturia itseltä löydy. Ainut miinus tuli siitä, kun inssi ei saanut mitattua jäähdytysnesteeen pakokaasupitoisuutta vai millä tuo kannen tiiviys nyt sitten tarkastetaankaan. :?

Joka tapauksessa kannattava sijoitus jos ajattelee, että maksaa n. sadasosan auton hinnasta.
9-5 2,3t -03
#2514
Vastaa Viestiin