Koska uusi 9-5?

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
jmarin
"Aero"
Viestit: 457
Liittynyt: La Kesä 10, 2006 21:09

Viesti Kirjoittaja jmarin »

Karzan kirjoitti:
jmarin kirjoitti: Mielikuvitusta tai ei, mutta eipä ole meidän sankarit turvaistuimen 4-pistevöistä irti päässeet. Aikuisten vöihin noita ei ole laitettu ennen kuin on tullut vähän älliä korvien väliin..
Sanonta, "kuuluisat viimeset sanat" kuulostaa mukavalta, eikö?
Sanoisin, että jos lapset kiipeilevät vapaasti autossa ajon aikana, niin jotain on pahasti pielessä eikä siinä virta-avaimen sijainti enää ole kymmenen pahimman ongelman joukossa.
Karzan kirjoitti:Voisitko kertoa syyn sille, että miksi lukko pitää olla juurikin keskikonsolissa? "Kun se on saabissa aina ollut siinä", ei kelpaa syyksi.
Ei kai sen ole pakko juuri siinä olla. Minusta se vain on erittäin looginen paikka - ensin väännän avaimesta ja sitten siirrän eturaajaa hieman eteenpäin ja siirrän vaihteenvalitsimen asentoon D tai R riippuen siitä, mihin suuntaan olen lähdössä. Pysäköidessä sama käänteisessä järjestyksessä. En keksi, missä lukko olisi tuon paremmassa paikassa. Kojelaudassakin se olisi jotenkin hankalammassa asennossa tai ratin takana piilossa tms.

Pahin paikka olisi sellainen, josta avainta pitäisi erikseen etsiä ja/tai jossa siihen teloisi itsensä. Ainoa negatiivinen seikka nykyisessä paikassa on lukon pystyasennon aiheuttama suurempi alttius pölyn tms. pääsylle lukkoon.

Jos tuo lukon sijainti on noin paha ongelma, niin vaihda ihmeessä merkkiä ;-)
Karzan
"Tuplakaasari"
Viestit: 72
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2006 07:36
Paikkakunta: Jäke

Viesti Kirjoittaja Karzan »

jmarin kirjoitti: Jos tuo lukon sijainti on noin paha ongelma, niin vaihda ihmeessä merkkiä ;-)
Minullehan se ei ole ongelma, mutta saab-sairastuneille se näemmä on paha ongelma. Sitä ei meinaan nähdä missään paremmassa paikassa, vaikka miten asiaa punnitsisi :lol:
Karzan
"Tuplakaasari"
Viestit: 72
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2006 07:36
Paikkakunta: Jäke

Viesti Kirjoittaja Karzan »

Eski kirjoitti:Alun perin virtalukko siirrettiin Saabissa etupenkkien väliin, koska ratin vieressä jöpöttävän avaimen havaittiin aiheuttavan kolaritilanteissa runsaasti polvivammoja. Eli turvallisuusajattelu on tämänkin ratkaisun takana.
Nykytekniikalle tuokaan ei olisi enää mikään ongelma. Varsinaiset metalliset virta-avaimet kun ovat nykypäivänä jo lähes antiikkia :wink:

Kyseessä taitaa paremminkin olla imagollinen kysymys ja ominaisuus joka on Saabista tuttu. Ruotsalaislehdistöissäkin tuota ratkaisua on kuuleman mukaan kovasti kritisoitu turvallisuusriskinä, joten ihmettelemäänhän moisen ominaisuuden säilyttäminen pistää :D
JouniH
"Aero"
Viestit: 334
Liittynyt: Su Helmi 12, 2006 15:55
Paikkakunta: Haparanda

Viesti Kirjoittaja JouniH »

Ruotsalaislehdistöissäkin tuota ratkaisua on kuuleman mukaan kovasti kritoisoitu turvallisuusriskinä,
Missä lehdissä? Ei ole vain sattunut silmään.

Jo, on juttua tullut "uudesta" saabista. :D En keksi mitään perustelua sille miksi avain ei voisi olla keskikonsolissa? Mikä sen parempaa ku istua tooliin ja pikkusen kättä liikuttaa oikealla ja kappas, virtalukko. Muissa merkeissä pitää "kurottaa" ratin taakse. Selkävaivaisena saattaa iskeä noidan nuoli. :D Muissa merkeissä (uudet mersut ja ainaki uusi vw passat) on nostettu virtalukko korkeammalle kojelautaan pois polvien tieltä joten miksi virtalukko ei voisi olla keskikonsolissa?

Keskeisessä paikassahan virtalukon pitää olla. Minusta aika keskeinen väline, että autolla pääsee liikkeelle. :) Toivottavasti uudessa 9-5 on nappi siinä keskellä ja avaimet voi olla vaikka taskussa ku napista painaa niin pata on tulilla.

Tavaran säilytys paikoissakin saab on ajatellut turvallisuutta. Kolari tilanteessa saattaa kommunikaattorikin painaa paljon jos napsahtaa ottaan ellei ole asianmukaisessa telineessä. Puhumattakaan muista romuista kaikissa kipoissa. :D

No joo, asiastahan voi keskustella loputtomiin. Minun mielestä 9-5 on jo vanhentunut malli. Koska ensimmäinen malli esiteltiin? 97? Kori on pääosin edelleen sama. Joten 10 vuodessa on varmasti tullut uusia oivalluksia turvallisuuteen ja materiaaleihin liittyen. Kaveri suunnittelee eräässä firmassa autoihin erilaisia turvapalkkeja ja muita korin osia joten kuulen sieltä paljon faktaa nykyautojen kehityksestä. :)

Edit. niin, jäi sanomatta, että mulla menossa ensimmäinen saab. Joten en käytä vielä kokonaan saab laseja. :lol:
Audi A4 2.0TFSIq
Karzan
"Tuplakaasari"
Viestit: 72
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2006 07:36
Paikkakunta: Jäke

Viesti Kirjoittaja Karzan »

JouniH kirjoitti:Missä lehdissä? Ei ole vain sattunut silmään.
En tiedä itsekään. Pisti vaan silmään tässä jutussa :D

http://www.ajovalo.net/Koeajot/Saab%209-5.html
JKen
"Hölösuu"
Viestit: 1490
Liittynyt: Ti Elo 31, 2004 13:00
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja JKen »

JouniH kirjoitti:Minun mielestä 9-5 on jo vanhentunut malli. Koska ensimmäinen malli esiteltiin? 97? Kori on pääosin edelleen sama. Joten 10 vuodessa on varmasti tullut uusia oivalluksia turvallisuuteen ja materiaaleihin liittyen. Kaveri suunnittelee eräässä firmassa autoihin erilaisia turvapalkkeja ja muita korin osia joten kuulen sieltä paljon faktaa nykyautojen kehityksestä. :)
Ottaako nykyautot vihdoin huomioon, että tuulilasin korkeudelle saattaa mätkähtää 300 kg painava hirvi?
Ex. Saab 9-5 TiD A SportCombi vm. 2006 (2009, 105 tkm -> 2019, 416 tkm)
Ex. Saab 9-5 2.3t A Sedan vm. 2001 (2004, 73 tkm - 2015, 298 tkm)
Insignia
JouniH
"Aero"
Viestit: 334
Liittynyt: Su Helmi 12, 2006 15:55
Paikkakunta: Haparanda

Viesti Kirjoittaja JouniH »

Ottaako nykyautot vihdoin huomioon, että tuulilasin korkeudelle saattaa mätkähtää 300 kg painava hirvi?
Isot katumaasturithan on rakennettu korkeiksi, että niillä voi ajaa hirveä päin. :)

Olisiko auton valmistajien kannattavaa alkaa kehittämään hirvi turvallisuutta? Kuinka moni auton ostaja ajelee alueella jossa on hirvi vaara? Tosin, jos tuohon keksittäis joku, olisi se turvallinen muissakin kolari tilanteissa. Me täällä pohjoismaissa mietitään, että miksi lokilämppäriä ja sisätilan lämmitintä ei olis voinut asentaa autoihin originaali varusteeksi? Kaikkihan on vain rahasta kiinni, olemme pieni ostajakunta.
Ei mutta niissä on ulkopuolisten suunnittelema turvapalkki juuri siinä kohtaa mihin ennalta tiedossa oleva testiseinä osuu vaikka itse törmäys on nykyisin vain olematon osa tähdistä kun loput tulee oikenlaisita piippauksista.
Kaikista piipityksistä huolimatta tiedän, että kolari testit kehittää autoa ja sen turvallisuutta.

Mersun mainos on hyvä. Vain yksi tähti riittää. :D Mutta mikä tärkein se viiminen tähti istuu siinä ratin ja penkin välissä. Sen vastuulla on turvallisuus.
Audi A4 2.0TFSIq
eklunto1
"Hölösuu"
Viestit: 1081
Liittynyt: To Maalis 10, 2005 19:48
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja eklunto1 »

eklunto1 kirjoitti:Jos vertailuauto pitää mainita, niin zekkaa esim. uuden Passatin mitat.
Jussi kirjoitti:Onhan niitä mitoiltaan isompia pilvin pimein, aina on ollut ja aina tulee olemaan, mutta toisaalta on myös pienempiä... ei se että markkinoilla on isompiakin autoja sinänsä tarkoita että automalli olisi vanhentumassa.
Autot jaetaan koon mukaan luokkiin. A,B,C jne. Trendi on se, että uusi malli on edeltäjää suurempi mitoiltaan. Fakta on että Saab 9-5 on vanha malli markkinoilla ja tämä näkyy lyhyempänä akselivälinä, joka taas tarkoittaa pääsääntöisesti pienempiä tiloja. Uuden 9-5:sen koko kun se joskus tulee myyntiin määräytyy hyvin pitkälle GM:n (Opelin) pohjalevyn määrämistä mitoista.
Jussi kirjoitti:Oleellisin kilpailija lienee Volvo V70 ja en ainakaan minä pysty näkemään mitään merkittäviä eroja yhtikäs missään ominaisuudessa.
En ko merkillä aja, mutta olen ymmärtänyt että V70 on lähes kokonaan uudistettu. Nykyinen V70 on vanhentunut malli, joka korvaantuu tämän vuoden aikana. Tarkoittaa vähintään 2-3 vuotta aikaisemmin kuin 9-5:nen. 9-5:nen piti uudistua alkuperäisen suunnitelman mukaan 2006, jolloin se olisi ollut markkina-asemassa paremmassa saumassa, mutta myyntiin tuotiin sama vanha (silti ihan hyvä) auto kosmeettisilla muutoksilla.

Uuden V70:n myyntikriteereinä kärjessä on SUUREMMAT tilat matkustajille ja tavaroille. Toinen tärkeä myyntikriteeri näyttää olevan turvallisin Volvo koskaan. :).

Jos oleellisia eroja etsit, niin Vulvasta löytyy mm. sellaisia malleja joissa 4 pyörää vetää. Se on minusta merkittävä ero.
Muuta mitä itse kaipaisin on kuusipyttyinen turbo moottori, joka kyllä Saabillakin on, mutta ei mahdu vanhentuneeseen 9-5:seen.

Btw. Volvo tuskin pitää Saabia heidän kilpailijana missään muualla kuin pohjoismaissa. Tällöinkin suurin kisa käydään uusien Bio moottorivaihtoehtojen kanssa. Saabilla ei ole, eikä tuskin tule olemaan edes niin kattavaa mallistoa, joka voisi kilpailla Volvon kanssa. Mutta miksi pitäisikään? Antaa Vulva kuskien ajaa Vulvalla :)
Viimeksi muokannut eklunto1, Ma Maalis 12, 2007 22:36. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Tommi - Jäsen 2001
Saab NG 9-5 Aero XWD ja 9-5 2.3 Turbo Wagon
Saab 900 OG Cabriolet Turbo ja Saab 99
Saab 96
JKen
"Hölösuu"
Viestit: 1490
Liittynyt: Ti Elo 31, 2004 13:00
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja JKen »

eklunto1 kirjoitti:Autot jaetaan koon mukaan luokkiin. A,B,C jne. Trendi on se, että uusi malli on edeltäjää suurempi mitoiltaan. Fakta on että Saab 9-5 on vanha malli markkinoilla ja tämä näkyy lyhyempänä akselivälinä, joka taas tarkoittaa pääsääntöisesti pienempiä tiloja.
Taitaa silti olla esim. volvon mallistosta ainoastaan uusin S80 vähän pidempi kuin tuo oma vm. 2001 sedan, kaikki muut on lyhyempiä.
Kyllä 9-5 on iso auto, edelleen. Sinänsä hyvä mittatikku autotalliin, melko varmasti kaikki seuraavatkin autot mahtuu sisään.
Ex. Saab 9-5 TiD A SportCombi vm. 2006 (2009, 105 tkm -> 2019, 416 tkm)
Ex. Saab 9-5 2.3t A Sedan vm. 2001 (2004, 73 tkm - 2015, 298 tkm)
Insignia
eklunto1
"Hölösuu"
Viestit: 1081
Liittynyt: To Maalis 10, 2005 19:48
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja eklunto1 »

Pituus & leveys vs. auton tilat ovat hieman eri asia. 9-5:sen konepelti on pitkä, mutta sinne ei mahdu lyhyemmän konepellin omaavan 9-3:sen kone.

Termi Tila-auto taas tarkoittaa rumaa kulkinetta, joka on pahuksen korkea :)
Tommi - Jäsen 2001
Saab NG 9-5 Aero XWD ja 9-5 2.3 Turbo Wagon
Saab 900 OG Cabriolet Turbo ja Saab 99
Saab 96
JKen
"Hölösuu"
Viestit: 1490
Liittynyt: Ti Elo 31, 2004 13:00
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja JKen »

eklunto1 kirjoitti:Pituus ja auton tilat ovat hieman eri asia.
Onko? Kyllä kai pituus jotain vaikuttaa esim. tavaratilaan (takana)
MUOKK: Harvoin tulee konepellin alla mitään isompaa kuljetettua :D
Ex. Saab 9-5 TiD A SportCombi vm. 2006 (2009, 105 tkm -> 2019, 416 tkm)
Ex. Saab 9-5 2.3t A Sedan vm. 2001 (2004, 73 tkm - 2015, 298 tkm)
Insignia
JouniH
"Aero"
Viestit: 334
Liittynyt: Su Helmi 12, 2006 15:55
Paikkakunta: Haparanda

Viesti Kirjoittaja JouniH »

Nyt väität että monia autoja ei edes haluta tehdä hirviturvallisiksi mutta jos Saab sattuu sellainen olemaan ei ole kuitenkaan koska se on vanha eikä siinä ole ulkopuolisen kehittämää turvapalkkia.
Onko saab hirviturvallinen auto? En tiedä. Olen ajanut vain vuoden saabilla ja en yhtään kolari hirven kanssa. Onneksi. Jos törmäät hirveen niin eikö se saabissa tule tuulilasista sisään? Saabissa sattumoisin on mainitsemasi ulkopuolisen suunnittelemat/tekemät turvapalkit.
Ei kuski vaikuta auton kolari turvallisuuteen vaan siihen tapahtuuko kolari ja syy voi olla vastapuolessa joten...
Eikö vastapuolellaki ihminen yleensä aja autoa? Kolarit sattuu ihmisten virheistä? eikö? Jos kukaan ei tee virheitä ei tulisi kolareita niin ei tarvittais ulkopuolisen tekemiä turvapalkkeja. Hirvet väistelis autoja tai kuskit väistelis hirviä. :D
Audi A4 2.0TFSIq
eklunto1
"Hölösuu"
Viestit: 1081
Liittynyt: To Maalis 10, 2005 19:48
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja eklunto1 »

9-5T kirjoitti:
eklunto1 kirjoitti:. 9-5:sen konepelti on pitkä, mutta sinne ei mahdu lyhyemmän konepellin omaavan 9-3:sen kone.
Eikö?
http://www.google.com
Tommi - Jäsen 2001
Saab NG 9-5 Aero XWD ja 9-5 2.3 Turbo Wagon
Saab 900 OG Cabriolet Turbo ja Saab 99
Saab 96
eklunto1
"Hölösuu"
Viestit: 1081
Liittynyt: To Maalis 10, 2005 19:48
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja eklunto1 »

JKen kirjoitti:
eklunto1 kirjoitti:Pituus ja auton tilat ovat hieman eri asia.
Onko? Kyllä kai pituus jotain vaikuttaa esim. tavaratilaan (takana)
MUOKK: Harvoin tulee konepellin alla mitään isompaa kuljetettua :D
Tavoite autoteollisuudessa ei ole tehdä pitkiä autoja, vaan kehittää auton rakennetta niin että tilat ja turvallisuus olisi balanssissa sen kanssa, mitä kuluttaja on valmis uskomaan / maksamaan. Mitä 9-5:seen tulee on autojen pohjalevyt, alusta, jousitus kehittyy ajan saatossa. Tämä mahdollistaan sen, että ulkomitoiltaan pienempään autoon saadaan esim. suurempia moottoreita, enemmän säilytystilaa.

Alkuperäinen Mini oli tilaihme :) Pieni auto, jossa pienet pyörät sijoitettu optimaalisesti mahdollisimman lähelle auton reunoja.
Tommi - Jäsen 2001
Saab NG 9-5 Aero XWD ja 9-5 2.3 Turbo Wagon
Saab 900 OG Cabriolet Turbo ja Saab 99
Saab 96
aakoo
"Tuplakaasari"
Viestit: 98
Liittynyt: Ti Touko 30, 2006 16:03
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja aakoo »

Ihmettelen suuresti tuota väitettä virta-avaimen paikasta keskikonsolissa turvattomana. Ainoa selitys voisi olla lasten roikkuminen vapaasti autossa, mikä ei nykyään ole sallittua. Joillakin vanhoilla autoilla, joissa ei ole turvavöitä takana, ei enää saa laillisesti edes kuljettaa lapsia takapenkillä.

Lasinnostimien nappien paikasta toimittajillakin taitaa olla kyse vain tottumuksesta niiden sijaintiin ovessa. Yksin ajelevalle paikalla ei paljon ole merkitystä, mutta varsinkin perheellä keskikonsoli on paljon parempi paikka, koska siitä pystyy myös vänkärin paikalla istuva hallitsemaan kaikkia ikkunoita. Lapsiperheissä kun on parempi pitää takaovien kytkimet pois päältä, niin kuski olisi ajon aikana ainoa ikkunoita käyttämään pystyvä kytkimien ollessa ovessa. Sitä paitsi näin ei tarvitse vänkärin oveen tehdä erikseen kytkimiä, vaan päästään siinä suhteessa vähemmällä.

Kieltämättä kaipaan tonnarin muhkeita mahdollisuuksia tavaroiden säilytykseen eri puolilla autoa. Ovien kotelot olivat ysifemmaan verrattuna valtavat, pieniä muita koloja oli useita ja hansikaslokeron luukussa oli myös paikka kynille, aurinkolaseille yms pikkuesineille. Ovikoteloita kaipaa perheen kanssa matkatessa kirjoille yms ja talvella kuskin oveen sai laitettua myös lumiharjan. Mutta nuo nykyisen auton pikkukolot tuntuvat olevan enemmänkin design-yksityiskohtia.
Jos saabismi on sairautta ja turbosaabismi mielisairautta, niin olkoot sitten.
Entiset: 9-5 2.2TiD Linear Wagon A -04, 9000 CD 2.0t -97, 9000 CD 2.0T -88, 90 -86
Nykyinen: 9-3 SC 1.8t -06
Vastaa Viestiin