Täältä työpaikalta pari 2000 luvun WAG autoa on jäänyt tienpäälle tankkiin kertyneen veden seurauksena ja molemmat autot yöt lämpimässä tallissa. Kai sekin on ihan tapaus ja tankkirakennekohtaista miten jäätyy. Omia autoja on yksi LT28 pakettivolkari, joka yhden yön ja vajaan tankin jälkeen jäätyi liikennevaloihin.
Ja samaa mieltä meverkkon kanssa että ennemmin paljon kuin vähän.
Joo taitaa sen katin tappaa kaikki muut paitsi pakokaasu, ja varmaan tosiaan tarkoitettiin nesteenä kattiin menevää tavaraa. Vaikka aika kummallinen selitys olikin. Näin kuriositeettina meillä on ollut alkuaikoina kemiran tai vastaavan valmistajan keraaminen katti kilpaminissä(kaasarikone ja paksut seokset) ja sekin kestää muutaman kesän jos vain pakokaasua menee katin läpi.
Jääneston käyttö?
Re: Jääneston käyttö?
Saab 9-3 Sport Combi 1,8t Linear Business (KA)
#1814
#1814
Re: Jääneston käyttö?
Onko varmaa tietoa, jotta 10 % seos bensaan sekoittuu, eppäilen.meverkko kirjoitti: Silloinhan vesi ja alkoholi sekoittuvat tankissa seokseksi, joka on noin 91% vettä ja 9% alkoholia. Tämä seoshan sekoittuu kyllä bensaan, muttei pala moottorissa. Myös jäätymispiste on aika korkea (vain vähän nollan alapuolella?).
Eli jos sitä jäänestoa sinne jostain syystä päättä lisätä, niin se ensimmäinen annos pitäisi mielestäni olla mieluummin reilu kuin pieni.
Mahtaako sekoittua yleensäkään millään seossuhteella , (paitsi hetkellisesti hämmentämällä kuten Bondin paukkua

Varmaan toi idea, jotta panee kerralla riittävästi masinolia tms. on ainakin pakkasella hyvä idis, sillä kun vesi lähtee liikenteeseen, niin on oltava varma, jotta se ei enää jäädy esim suodattimeen tai peräti bensaputkeen.
Varmaan bensasäiliön malli ja pumpun sijoitus eri automallessa kovasti ratkaisee vesiherkkyyttä,satkussa lie aika hyvin se homma, koska eipä ole oireillut vaikka en juurikaan ole asiaa esim masinolilla hoitanut, mutta ulkona nuo pollet kyllä seisovatkin.
Tässäkin jutussa taas kerran näkee "tuotevastuun" rajallisuuden, jos toimit vain pullon ohjeiden mukaan , niin pakkasella voi tehdä ns. temput, tosin taitavat puhua jatkuvasta käytöstä......, kun joskus kerran aloittaa, niin ei voi olla jatkuvaa...

Kun takavuosina tankkasin kaasarivehkeeseen reilusti vettä bensan hinnalla, niin tarvi jotain 2 litraa tenua ennenkuin alkoi se kengurumeno pikkasen rauhoittumaan, onneksi ei ollut pakkaskelit.
900 16V vm91 vapari ( se maanläheisin alleen merkkaaja )
9-3 SS 1.8t automaatti vm 04
9-3 2.0 t automaatti vm 00
9-3 SS 1.8t automaatti vm 04
9-3 2.0 t automaatti vm 00
-
- "Hölösuu"
- Viestit: 1141
- Liittynyt: Su Touko 25, 2003 22:48
- Paikkakunta: Hämeenlinna
- Viesti:
Re: Jääneston käyttö?
Kyllä sekoittuu, isopropanoli sekoittuu sekä veteen että bensiiniin KAIKISSA suhteissa. Tiheyksillä ei ole tässä asiassa merkitystä, vaan aineiden molekyylirakenteella.stara kirjoitti:Onko varmaa tietoa, jotta 10 % seos bensaan sekoittuu, eppäilen.meverkko kirjoitti: Silloinhan vesi ja alkoholi sekoittuvat tankissa seokseksi, joka on noin 91% vettä ja 9% alkoholia. Tämä seoshan sekoittuu kyllä bensaan, muttei pala moottorissa. Myös jäätymispiste on aika korkea (vain vähän nollan alapuolella?).
Eli jos sitä jäänestoa sinne jostain syystä päättä lisätä, niin se ensimmäinen annos pitäisi mielestäni olla mieluummin reilu kuin pieni.
Mahtaako sekoittua yleensäkään millään seossuhteella , (paitsi hetkellisesti hämmentämällä kuten Bondin paukkua), koska tiheydet:: bensa jotain 0,7, vesi 1,0, alko n. 0.8, eli ei vesi-/ alkoseoksesta millään saa bensan kevyistä?
Jos sekoitetaan 0,5litraa alkoholia ja 0,5litraa vettä. Kuinka paljon meillä on liuosta ja mikä on sen tiheys?
Vastaukset 1,0litraa ja 0.9 ovat vääriä...
Kemia on ihmeellistä.