Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Autoja voi muokata ja säätää. Täällä voit vaihtaa mielipiteitä aiheesta.
Vastaa Viestiin
RVK
"Kaasari"
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Maalis 23, 2009 21:10

Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja RVK »

Terve kaikille,

Kirjoittelen tänne ensimmäistä kertaa. Hankin 1/08 itselleni ensimmäisen Saabini, 9-5 farmari 2.3t AT vm 02 ARC, alunperin tuontina Belgiasta, olen auton toinen omistaja Suomessa.

Kun autolla on nyt ajettu 149 tkm niin mielessä käväisi ajatus siitä, että kun turbo, pakoputki tms asiat mennee muutenkin lähiaikoina vaihtoon, niin josko nyt etukäteen päivittäisi vähän tehokkaammiksi :) Autossa on varsin kattava varustelu valmiiksi ja aion keskittyä lähinnä suorituskykyä parantaviin asioihin, joskaan mitään rata-autoakaan ei ole tarkoitus tehdä, vaan sellainen että toimii edelleen kutakuinkin normaalina perheautona, jossa vain on astetta enemmän potkua.

Aikaisempaa kokemusta mistään auton virittelystä tai korjauksesta ei ole, joten vinkkejä kaivataan sekä osien suhteen, että missä kannattaisi työtä teettää, koska pienimpiä hommia lukuunottamatta itselläni ei ole taitoja, välineitä eikä tiloja vaikka kiinnostusta olisikin.

Vaan asiaan. Softapäivityksen suhteen jcarlson suositteli aeron softaa, ja tämä on siis päätetty. Myöskin suositteli ahtimeksi aeron Garrettia, joten tämäkin on päätetty :) Ahtimen näyttää saavan elkpartsilta kohtuullisen edullisesti..

Nälkä kasvaa syödessä, ja mietin että onko vähän pöljää sitten jättää originaali pakoputkisysteemi, joka sinänsä ok kunnossa mutta toki auton ikä jo näkyy siinäkin. Aloin himoitsemaan kombinaatiota JT 3" downpipe + race cat + hirsch s/s putkea siitä eteenpäin. Kaksi päätä olisi tietysti hieno mutta varsin kalliita nuo hirschin putket vaikka varmasti hyvää tavaraa ovatkin, voi olla että valitsen yksipäisen ratkaisun. Onko näistä kellään omakohtaisia kokemuksia? Ja mikä on JT race cat vs sport cat käytännön ero, jälkimmäinen nimittäin n 80 puntaa edullisempi?

Onko vinkkejä missä voisi turbon ja mahdollisesti noiden pakoputkien asennuksen teettää ammattitaitoisesti ja kohtuuhintaisesti pääkaupunkiseudulla? Merkkihuolto ei varmaan ole kaikista kustannustehokkain ratkaisu... kaiken kaikkiaan, onko saab klubilla jotain tiloja jonne voi tulla autoa ropeltamaan ja ihmettelemään vai onko kaikilla omat tallit?

Näiden isompien juttujen lisäksi kenties yritän itse laittaa autoon vähän isompaa ilmanottoputkea tms näillä näkymin.

Myöskin SID2 puuttuu hiukan pikseleitä ja ajattelin tilata Ruotsista uuden, mutta käsitin että asennuksessa tarvitsee jotain erikoislaitetta, missähän tämän saisi asennettua ja millä rahalla?

Ja vielä: takaluukussa valojen sisä-ala kulman vieressä pintaruostetta. Oli jo ostettaessa. Ei ole lisääntynyt. Nettiselauksen perusteella jonkin sortin tyyppivika. Muilla ollut vastaavaa? Missä olette korjauttaneet vai oletteko tehneet itse ja mitä olette tehneet ja auttoiko ja kuinka kauan? :)

Sellasta... kaikkia neuvoja, vinkkejä, kommentteja ja vastauksia arvostetaan!
HMK
"Hölösuu"
Viestit: 1239
Liittynyt: Su Syys 07, 2003 14:01
Paikkakunta: Espoo/Huittinen

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja HMK »

Onnittelut uudesta autosta ja tervetuloa palstalle. Tuo Aero-päivitys tosiaan on hyvä ratkaisu eikä vaadi oikeastaan muuta kuin turbon vaihdon jos sitäkään. Itse tein saman vaihdon tosin vanha Garrett sai vaihtua Mitsbishin turboon, joka on siis Aeron alkuperäinen ahdin. Sanovat Mitsubishin kestävän Garrettia paremmin?

Oma cat-back on Simmonsin (Speedparts) halpisratkaisu ja on jo takaa ruosteessa. Jos talous kestää niin rosterinen on parempi ratkaisu. BSR:n putkia kannattaa myös tsekata. JT:n putkia jotkut ovat moittineet kovaäänisiksi.

Jos autoosi ei ole vielä vaihdettu iskareita yksi tärkeimmistä auton päivityksistä on alustan parantaminen jäykemmillä/matalammilla jousilla ja paremmilla iskareilla. Vaihtoehtoja on paljon esim. H&R:n tai Eibachin jouset ja Konin tai Bilsteinin iskarit. Vakiona 9-5 kallistelee turhan paljon ja ulkonäkökin paranee em. myötä.
Itsellä H&R:n jousilla perä jäi roikkumaan, joten sitä jouduttiin korottamaan irtopaloilla sentin verran.

SID:n pikselien korjaaminen onnistuu yleensä itsekin. Ohjeita löytyy tältä palstalta hakukoneella.

Asennukset ym. kannattaa teettää Jyväskylässä Pro Car Servicellä. Jos kuulut klubiin alennuksiakin esim. osista on tiedossa.

Muutama linkki:

http://foorumi.saabclub.fi/viewtopic.ph ... ta+aeroksi

http://www.pro-carservice.com/
Audi A6 Abt AS6R -623Nm
Golf Gti 320 -14
jcarlson
"Saabisti"
Viestit: 9165
Liittynyt: La Touko 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Haparanda

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja jcarlson »

No vastaillaan vielä hieman tänne ettei mene kaikki YV:hen.
Sen verran pitää korjata että Aerossahan on Mitsubishin valmistama ahdin eikä Garrett. ;) Kesto on tosiaan yleensä paljon parempi ollut kuin GT17 Garrettilla.

Tosiaan ei hullumpi ajatus olisi laittaa tuo loppuosa jotakin laadukasta rosteriputkea, varsinkin kun 2,5" riittää käyttöauton järkeviin virityksiin aivan mainiosti. 2 vaimentimella + kat ei pitäisi liikaakaan mölistä vaikka alkuputki olisi esim. JT:n 3".

Katin osalta racekat vs sportkat ero on siinä että ensinmainittu on metallikennoa eli kestävämpi ja paremmin virtaava kuin jälkimmäinen.
Käytännössä tässä tapauksessa sporttikatti on kuitenkin järkevämpi koska on edullisempi, virtaa ihan riittävästi ja puhdistustehokin on parempi. Racekatilla saattaa tulla ongelmia päästömittauksessa katsastuksessa jos ei ole kunnolla lämpöiseksi polettu ensin. Kakkoslambdan OBD-valvontakin saattaa joissain tilanteissa hermoilla eikä sitä oikein kannata disabloidakaan koska 2002 joutunee jo OBD-testeihin.
#2022
YV-laatikko kroonisesti täynnä. Jos haluat kysyä softahommista niin käytä mieluiten mailia tmi.jcarlson(at)gmail.com
RVK
"Kaasari"
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Maalis 23, 2009 21:10

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja RVK »

Kiitos vastauksista,

HMK: autossani on jokin "sporttialusta" ollut alusta lähtien, siis toisin sanoen saabin oma lisävaruste, en osaa sanoa millä jousilla ja iskareilla, matalampi kyllä kuin tavallinen ja häiritsevän paljon ei kallistele normaalissa ajossa... se saa tässä vaiheessa kelvata :)

Katselin tosiaan että jotkut ovat korjannet SIDiä itsekin, tosin ihan 100% ei kaikilla onnistunut. Lähinnä olin miettinyt sitä kuinka pitkäikäinen korjauksen lopputulos sitten on, tylsää jos joutuu puolen vuoden päästä uudestaan korjaamaan? Tietysti sen kokeileminen ei maksa mitään, ehkä sitä pitäisi vielä yrittää...

PCS vaikuttaa asialliselta paikalta, mutta Jyväskylä on Helsingistä katsoen pikkuisen kaukana :( kun ei ole sinnepäin asioita

jcarlson: eli siis ahdin on mitsun TD04? onko vuosikerralla väliä, speedpartsin sivuilla samaan hintaan 99-05 ja 06...

tosiaan sitten tuo sport cat vaikuttaa järkevämmältä. onko tuo hirschin rosteriputki siis 2.5"? Sitä ei nimittäin tuossa nettisivuilla lue... Saako sen ongelmitta liitettyä esim tuhon JT:n 3" downpipe + sport cat hässäkkään?
oju
"Hirsch"
Viestit: 704
Liittynyt: Ma Elo 29, 2005 08:44
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja oju »

jcarlson kirjoitti:Kakkoslambdan OBD-valvontakin saattaa joissain tilanteissa hermoilla eikä sitä oikein kannata disabloidakaan koska 2002 joutunee jo OBD-testeihin.
Miten tämä ilmenee? Liittyykö tämä siihen että kakkoslambda tarkistaa ovatko seokset kunnossa?
HMK
"Hölösuu"
Viestit: 1239
Liittynyt: Su Syys 07, 2003 14:01
Paikkakunta: Espoo/Huittinen

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja HMK »

Juu sporttialustakin päihittää vakion 6-0.
Audi A6 Abt AS6R -623Nm
Golf Gti 320 -14
jcarlson
"Saabisti"
Viestit: 9165
Liittynyt: La Touko 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Haparanda

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja jcarlson »

oju kirjoitti:
jcarlson kirjoitti:Kakkoslambdan OBD-valvontakin saattaa joissain tilanteissa hermoilla eikä sitä oikein kannata disabloidakaan koska 2002 joutunee jo OBD-testeihin.
Miten tämä ilmenee? Liittyykö tämä siihen että kakkoslambda tarkistaa ovatko seokset kunnossa?
Tarkistaa että puhdistaako katti (katit) riittävästi. Varsinkin kylmänä saattaa olla että racekatilla ei putsaa tarpeeksi jolloin kakkoslambda sytyttää vikakoodin.
jcarlson: eli siis ahdin on mitsun TD04? onko vuosikerralla väliä, speedpartsin sivuilla samaan hintaan 99-05 ja 06...
Jeps, Mitsu TD04HL-15T. Vuosikerta vaikuttaa imuputken kiinnitykseen, 06-> käy suoraan jos samalla vaihtaa 06-> isomman imuputken. Saa sen modattuakin, olikohan joku sanonut jopa että sopi suoraan vanhaankin. En muista. :) Ero kuitenkin hyvin pieni.

SID:n korjaus on aika simppeliä sinänsä koska sen irrotus on helppoa. Voihan sitä koittaa korjata ja jos ei tule hyvää niin tilaa uuden. Uusi pitää ohjelmoida TECH:llä että näyttää kaikki oikein, varmaan muutaman kympin maksaa merkkiliikkeessä.
#2022
YV-laatikko kroonisesti täynnä. Jos haluat kysyä softahommista niin käytä mieluiten mailia tmi.jcarlson(at)gmail.com
RVK
"Kaasari"
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Maalis 23, 2009 21:10

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja RVK »

Kiitoksia vastauksista.

Yritin tänään SID korjausta itse, tuloksetta, kokeilin sekä laittaa piirilevyyn lisää painetta (vaahtomuovia ei ollut, leikkasin vanhasta pyöränkumista suikaleen), tämän jälkeen oli ne himmeämmät pikselit kyllä normaalin näköisiä, mutta pimeät pikselit pysyivät pimeinä. Kokeilin vielä silitysraudalla, palautui takaisin entiseen tilanteeseen. Täytynee tilata uusi... lähinnä tossa on kellon lukemisessa hankaluuksia mutta kiusa se on pienikin kiusa. Viime kesänä kun oli lämmintä tuntui että pikseleitä oli enemmänkin pimeänä, nyt talvella parempi tilanne (!) outoa...

Oliko kellään suositteluja / epäsuosituksia saab asennustöiden suhteen pk seudulla, ajatellen lähinnä tuota turbon ja pakoputken asennusta?
J8
"Aero"
Viestit: 372
Liittynyt: La Maalis 10, 2007 19:04
Paikkakunta: Oulu

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja J8 »

http://www.a-alt-avgassystem.fi klikkaa "sportti-putkistot" niin näet mallit ja kuvat. Asiallisia ja asiallisen hintaisia rosteriputkistoja saabeihin 5 vuoden takuulla. Toimitusaika n. viikko. Minusta ei liian äänekäs ja murisee silloin ku tarvii.
Putken vaihdat ite 10-20 minuutissa ti-hallissa tai missä tahansa nyrkkipajassa. Turbon vaihdosta taasen pk-seudulla ei ole hyvää vinkkiä..
RVK
"Kaasari"
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Maalis 23, 2009 21:10

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja RVK »

Alkuun tyhmä kysymys: mikä on ti-halli?

Toisekseen, olin jo tilaamassa uutta SID:iä, kuin 2 pvää korjausyritysten jälkeen kaikki SIDin pikselit palautuivatkin, siis viiveellä, aika kummallista minusta. Joka tapauksessa näyttö on toiminut jo useamman päivän täysin virheettömästi, eli korjaus onnistui sitten kuitenkin.

Kun täällä ilmeisen monet ovat SIDejään saaneet itse korjattua, mitä luokkaa on ollut korjauksen kesto (vai ovatko kaikki pikselit kenties edelleen tallella :)), ja vieläkö samat temput toimivat jos pikselit uudestaan häviävät?
J8
"Aero"
Viestit: 372
Liittynyt: La Maalis 10, 2007 19:04
Paikkakunta: Oulu

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja J8 »

RVK kirjoitti:Alkuun tyhmä kysymys: mikä on ti-halli?
ti = "tee itse" :wink: esim Tikkurilan Nesteellä on sellainen nosturilla varustettu. On monia muitakin. maksaa varmaan ~15-20e/h nosturipaikkainen ellen nyt ihan väärin muista..
RVK
"Kaasari"
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Maalis 23, 2009 21:10

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja RVK »

OK, tattis :)
Saab-man
"Hirsch"
Viestit: 878
Liittynyt: Pe Huhti 16, 2004 10:24

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja Saab-man »

Itselläni on SID:n korjauskokemuksia OG9-3:n osalta. Korjaukset ovat auttaneet n. 6 kk - 1v. Puolen kymmentä kertaa rassasin ko. värkkiä ja sen jälkeen tilasin uuden Elkpartsilta. Vaihdoin itse osan ja käytin auton Länkkärillä ohjelmoitavana. Reilut 50 € tuli hintaa, että aika rapsakka veloitus 5 min työstä.
Saabisti vuodesta -93

9-5 2.0t Linear Wagon Sentronic -06
9-3 2.0t SE Cabriolet -00
9-3 1,8t SC -06
RVK
"Kaasari"
Viestit: 12
Liittynyt: Ma Maalis 23, 2009 21:10

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja RVK »

Jees... mulla alkoi jo nyt muutama aiemmin pimeinä olleista pikseleistä ajoittain vilkkumaan... toki tilanne on edelleen paljon parempi kuin ennen korjausta, mutta kun näyttää siltä, että sen uuden hankinta on edessä joka tapauksessa, niin laitoin tilauksen uudesta vetämään.

50 e 5min hommasta on tosiaan aika.. hmm.. sanoisinko suolainen veloitus. Kun pääsis itse joskus vastaaviin ansioihin. Toisaalta eipä ole vaihtoehtoja jos sen rakkineen haluaa saada toimimaan... :( Mutta autollako siis pystyy ajamaan normaalisti huoltoon neitseellisen SID2:n kanssa? Siis jos sen fyysisesti ensin itse asentaa paikoilleen?
Saab-man
"Hirsch"
Viestit: 878
Liittynyt: Pe Huhti 16, 2004 10:24

Re: Saab 9-5 2.3t -02 ARC - vinkkejä kaivataan

Viesti Kirjoittaja Saab-man »

RVK kirjoitti:Jees... mulla alkoi jo nyt muutama aiemmin pimeinä olleista pikseleistä ajoittain vilkkumaan... toki tilanne on edelleen paljon parempi kuin ennen korjausta, mutta kun näyttää siltä, että sen uuden hankinta on edessä joka tapauksessa, niin laitoin tilauksen uudesta vetämään.

50 e 5min hommasta on tosiaan aika.. hmm.. sanoisinko suolainen veloitus. Kun pääsis itse joskus vastaaviin ansioihin. Toisaalta eipä ole vaihtoehtoja jos sen rakkineen haluaa saada toimimaan... :( Mutta autollako siis pystyy ajamaan normaalisti huoltoon neitseellisen SID2:n kanssa? Siis jos sen fyysisesti ensin itse asentaa paikoilleen?
Juu, normaalisti auto toimi. SID herjaa "SID unprogrammed" tai jotain siihen suuntaan, kun virrat kääntää päälle. Kaikki SID:in toiminnot ei välttämättä toimi oikein? Viisaammat kertokoon tarkemmin... :D En tutkinut asiaa tarkemmin.
Saabisti vuodesta -93

9-5 2.0t Linear Wagon Sentronic -06
9-3 2.0t SE Cabriolet -00
9-3 1,8t SC -06
Vastaa Viestiin