Olisiko jollain erittäin pikaisesti myydä soppeleita,vaihdoin jälleen nokan kireämpään,joten vakiolaatikolla on turha tarjota nelosta alle 10 000rpm

Myös ohjeet/mitat kuvina kiinnostaa,jos sellaiset joutuu viellä teettämään.
JW
Kuskin puolella heitto lähempänä senttejä kun millejä,apukuskin puolella ei loksahda lukkorenkaaseen(jotka siis molemmilla puolilla on paikoillaan)Mikko_H kirjoitti:Näyttääkö heitot mitoissa olevan millin osia vai useampia millejä? Ei kai senttejä kuitenkaan? Loksahtaako vetarit lukkorenkaisiin (kai ne siellä on![]()
)
Jos kuskin puoleinen jää millitolkulla ulos, se voi topata siihen lukkorenkaaseen. Jos taas sen ei pitäis mennä kuin pari milliä pitemmälle se voi pohjata lukon sisukaluihin (vakioperässä on ison tasauspyörän takana tyhjää, lukollisessa pienten tasauspyörien akselien yhdyspalikka täyttää tilan).
Se onkin sitten oudompaa, jos vetari jää lyhyeksi
Lukon säätörikatkaan ei vaikuta sisukalujen asemaan kuin millin kymmenyksiä, kun ovat 0,10 ja 0,15 mm paksuja.
Tallin lattialla ei ainakaan ole kuin lukottoman osia ja hampaaton palalukkoSuppari kirjoitti:
Ootko mikko varma että on oikea perä paikoillaan
Mikäs nokka on tullut asennettua?Suppari kirjoitti:, vaihdoin jälleen nokan kireämpään,joten vakiolaatikolla on turha tarjota nelosta alle 10 000rpm![]()
Älä ihmeessä. Mites sitten purat ja korjaat, kun se noilla tehoilla porsii kuitenkinSuppari kirjoitti:Tilasin nyt summissa lukkorenkaita laakeriliikkeeseen,kooltaan 25mm ja 26mm,jos ei sovi niin hitsaan akselit lukkoon kiinni.
Aika mahdoton yhtälö jollei kierrosluku nouse oleellisesti.Suppari kirjoitti:...nyt momenttia tuolla uudella akselilla taitaa tulla vähemmän mutta tehoa toivonmukaan lisää